Ovo je ptica kleptoparazit: Ona otima hranu morskim pticama, poznata je kao nebeski gusar i ne boji se ljudi
Veliki pomornici su ptice koje se često predstavljaju kao opasni grabljivci. Sa oštrim kandžama na nogama, veliki i agresivni, oni su zastrašujuči i beskompromisni i imaju lošu reputaciju, piše Discoverwildlife. Veliki pomornici maltretiraju druge morske ptice da ispuste svoj ulov, čak napadaju i jedu manje ptice i njihove ptiće. Kad ne uznemiravaju druga pernata stvorenja, pomornici naleću na sva živa bića koja stupe na njihovu teritoriju, uključujući čoveka kome mogu da povrede glavu i druge delove tela oštrim kljunom.
Priče o velikim pomornicima su zasnovane na njihovoj brutalnosti, ali da li je njihova reputacija zaslužena? Da li su veliki pomornici samo nasilnici močvarnih predela na obalama prohladnih mora koje često posećuju ili u njima ima malo ranjivosti ili nežnosti?
Da li su veliki pomornici lešinari
Veliki pomornici su iskusni gusari i otimači, a jedna od njihovih omiljenih taktika je da kradu hranu koju ptice nose u gnezdo. Njihove glavne žrtve su arktički morski papagaj i galeb koji obično povrate sadržaj svog ulova na najmanji nagoveštaj nevolje. Teško je i pomisliti kako je ovim žrtvama koje su možda preletele između 50 i 100 km i predale svoj obrok prevarantima. Piraterija u hrani, ili kleptoparazitizam po kojoj su veliki pomornici poznati, oni primenjuju i prema drugim pticama koje su sposobnije da pruže otpor, kao što je bluna. Njihove borbe oko plena se često završavaju tako što pomornik zgrabi vrhove krila blune koja se ukopava u mestu i naglavačke pada u more.
Često se stiče utisak da pomornici u sezoni parenja ne rade ništa osim što pljačkaju druge ptice. Možda zvuči iznenađujuće, ali oni i sami traže hranu. Pomornici se mešaju sa morskim pticama kako bi uhvatili ribu iz jata sa površine mora i uzdržavaju se od zlostavljanja ostalih sakupljača hrane.
Da li su veliki pomornici inteligentni
Ispostavilo se da su veliki pomornici predatori sa velikom inteligencijom, o čemu svedoče različiti obrasci njihovih napada na ptice. Pomornici kradu jaja morske ptice fulmar, iako je ona sposobna da pljuje toksično ulje na svoje neprijatelje. Pomornici primenjuju još jedan trik: noćni lov na male morske ptice burevice. Koliko pomornici razmišljaju o svojim lovnim taktikama pokazuje i primer pešačenja do teritorije na kojoj se nalaze ptići: pomornik će došetati do plena i na taj način će izazvati manje komešanja među arktičkim pticama umesto da upadne u njihov prostor iz vazduha. Poznati su slučajevi pomornika koji su čekali žrtve u zasedi i umsrćivale ih dok su izlazili iz svojih skrovišta.
Da li veliki pomornici jedu sisare
Ove ptice su nažalost počele da napadaju ovce i jagnjad, a poznati su i slučajevi kanibalizma među njima, što pokazuje da su veoma prilagodljivi svim situacijama radi opstanka.
Da li su veliki pomornici dobri roditelji
Veliki pomornici su dobri rodittelji: mužjak i ženka stvaraju snažnu, doživotnu vezu i pokazuju nežno zajedništvo. Ptice se sastaju na svojim leglima svakog proleća nakon što provedu zimu na moru i izvode graciozan ples iz vazduha kojim se predstavljaju jedna drugoj. Tokom perioda polaganja jaja, mužjak donosi poklone i hranu izabranici koja ispušta nežne glasove u znak zahvalnosti. Budući da su veliki pomornici pažljivi prema suprotnom polu, nasilje koje pokazuju prema drugim pticama i životinjama je samo izraz brige prema potomstvu, tvrde naučnici.
Da li su veliki pomornici ugrožena vrsta
Uprkos tome što su opasni, veliki pomornici nemaju odbranu od podmukle i rastuće pretnje od klimatskih promena. Procenjuje se da svetska populacijaovih ptica ima 48.000 gnezdećih parova, koji žive na nekoliko hladnih delova severozapadne Evrope, što bi moglo da se promeni usled globalnog zagrevanja. Čileanski, braon i južnopolarni pomornici su široko rasprostranjeni u južnim okeanima, dok veliki pomornici ne odlaze na tako visoke geografske širine.
Veliki pomornici žive duž obala severne Škotske, Islanda, Farskih ostrva i Norveške, a posle razmnožavanja, kreću se na zapad i jug u Atlantik.
Kako prepoznati velikog pomornika
Veliki pomornici su dugački od 53 do 58 cm, raspon krila im je od 125 do 140 cm, a težina im je oko 1,2 do 1,8 kilograma. U celini su tamnobraon boje sa bledim, često zlatnim prugama, posebno na potiljku. Dok lete, njihova krila svetlucaju belim sjajem, a noge su im crne. Polni dimorfizam nije uočljiv, a mlade ptice su tamnije od odraslih.
Koliko dugo živi veliki pomornik
Mladunci velikog pomornika dostižu polnu zrelost sa sedam ili osam godina. Životni vek velikog pomornika je oko 15 godina, a najstarija poznata jedinka živela je 32 godine.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Gorana na svom prozoru ima preslatku šestočlanu porodicu: Od svih ova vetruška je izabrala baš nju
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.