Vreme čitanja: oko 2 min.
U prošlosti borac, danas ukras, ali za izbegavanje: Asil, jedna od najagresivnijih rasa živine
Vreme čitanja: oko 2 min.
Ako ste početnik i želite da gajite koke, toplo preporučujemo da zaobiđete ovu rasu koja je previše oprezna, suviše teritorijalna i izrazito dominantna prema drugim kokama, životinjama, a ponekad i prema ljudima
Ako ste početnik i želite da gajite koke, toplo preporučujemo da zaobiđete ovu rasu.
Asil je rasa živine koja je bila nekada veoma tražena i cenjena. Agresivna i namrgođena, bila je najcenjeniji predstavnik azijske živine-borca.
Najranija dokumentacija o njoj potiče iz drevne Indije i nalazi se u rukopisima Manuovog zakonika.
Rasa je u Evropu stigla 1750. godine. Odličnih mišića, agilna, gruba i jaka, ova ptica je postala prava zlatna koka koja je prihodovala velike sume novca zahvaljujući učešću u borbama petlova. Sredinom 18. i početkom 19. veka već se našla na američkom tlu.
Bez obzira na popularnost u borbama, asil nije postala populaciono mnogobrojna rasa, čak se smatra ugroženom. U većini modernih kultura ima status ukrasne živine.
Svađalice od najranijeg uzrasta
Asil su neverovatno oprezni i agresivni su prema drugoj živini, pticama, životinjama, pa i ljudima. U njima je mnogo nagomilane energije koja se često predstavlja kao dominantna. Kokoške se dobro slažu sa drugim kokama, ali vole da zapoveđuju. Više petlova u jatu može da napravi ozbiljne probleme, jer često započinju borbe i tuku se do smrti, a rane koje zadobiju veoma teško zarastaju.
Koke asila nisu dobre nosilje: njihov limit je oko 70 majušnih jaja godišnje, ali su odlične majke, čak i pilićima koji nisu njihovi, pa je ova njihova osobina iznenaujuća, s obzirom na njihovu grubu prirodu. U genima asila duboko su ukorenjene borbe, i to je toliko jako da pilići u najranijem uzrastu počinju ga se “glođu”, svađaju i maltretiraju drugu živinu. Ako imate asile, držite ih odvojeno od drugih koka.
Vitka živina lepog izgleda
Iako su mišićavi, asili se ne gaje zbog mesa. Oni su visoki i ekstravagantnog izgleda, tanki su i liče na divljač.
Uprkos njihovoj prilično agresivnoj prirodi prema drugim pticama i životinjama, asili povremeno “smekšaju” i mogu postati prijatelji sa ljudima. Zato se prilikom nabavke ove rase nikad ništa unapred ne zna: moguće je dobiti mrzovoljnog asila koji ne voli nikoga, a možda vam “zapadne” prijateljski raspoložen “namćor”.
Nije neobično videti kako asil tek tako napada drugu kokošku, samo da bi se potom okrenuo i potrčao za vlasnikom koji treba da ga nahrani!
Petlovi mogu biti dobri zaštitnici jata, ali isto tako će pokazati jaku agresiju prema kokama i teritorijalnu netrpeljivost prema drugim petlićima.
Izgled i varijeteti asila
Asil se smatra ukrasnom pticom. Njeno perje je izduženo i na njima se prelivaju sve boje. Petlovi imaju iskošeno repno perje, a koke imaju znatno kraći rep. I petlovi i koke imaju manje kreste u odnosu na druge rase živine.
Asili mogu biti različitih boja, pa čak i šareni, ali su obično beli, u boji crvene pšenice, favn, pšenične i sive boje.
U većini slučajeva, asili nisu dobar izbor za uzgoj i držanje u zajedničkom dvorištu. Savetuje se oprez i preduzimanje odgovarajućih mera radi bezbednosti drugih životinja, pa i samog asila.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Sedma specijalizovana izložba belgijskih ovčara u Beogradu
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.