Da li znate da pojedini leteći insekti primenjuju iznenađujuće hrabru taktiku zaštite od pljuska

B. P.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Iako se bube kriju dok kiša ne prestane da pada, mnoge vrste se oslanjaju na zaštitni fenomen koji im je priroda podarila

Foto: Shutterstock/Attila Fodemesi

Kako insekti preživljavaju pljuskove? Odgovor na ovo pitanje i saznanje o strategiji opstanka buba u vlažnom vremenu, dao je entomolog Ričard Džons. Ovaj stručnjak kaže da se ponašanje insekata po vlažnom vremenu ne razlikuje mnogo od onog koje primenjuju i ljudi: oni pronalaze sklonište i čekaju da kiša prestane, prenosi Discoverwildlife.

Međutim, istraživanje o komarcima, sprovedeno uz pomoć ubrzanih video snimaka, pokazuje da ove dosadne krvopije, krećući se ka skloništu, mogu da prežive "udare" kišnih kapi koje su višestruko veće i teže od njih: udarac kišne kaši o insekta ekvivalentan je udaru automobila u čoveka. Ovaj fenomen - koji se verovatno odnosi na sve male leteće insekte - opisan je kao "boks sa džinovskim balonima".

Objašnjenje ovog fenomena leži u sledećem: kapi kiše prilikom udara u bubu ne pucaju, već je odbacuju u stranu, što je rezultat površinske napetosti vode i vodoodbojnosti kutikule insekata.

Povremeno će velika kap kiše okružiti ili zalepiti insekta o površinu na kojoj stoji, povlačeći ga nadole, ali će se on osloboditi vodenog balasta pod uslovom da leti dovoljno visoko.

Iako se insekti dobro snalaze kad se na njih obruši pljusak, jake kiše ipak mogu da budu opasne po njih.

U medijima je objavljena priča o tome kako su se neprosredno pre jedne velike oluje u Normandiji pojavila velika jata letećih mrava. Već narednog dana, peščane plaže Truvila, gradića u severozapadnoj Francuskoj,  bile su prekrivene dugačkim, crnim nizovima nekoliko milijardi ovih mrtvih insekata.

(Telegraf.rs)