Zašto je bolje angažovati profesionalca za dresuru šteneta: Uobičajene greške vlasnika u vaspitavanju psa

B. P.
Vreme čitanja: oko 4 min.

Foto: Pixabay/katerinavulcova

Većina novopečenih vlasnika pas smatra da njihovim štencima nije potrebno da "idu u školu", odnosno da im nije potrebna dresura i obuka od strane stručnjaka. Saveti drugih vlasnika pasa i poneki snimak sa Jutjuba će biti dovoljni, smatraju vlasnici početnici koji na taj način prave uobičajene greške, piše Thedo.gs.

Lako je shvatiti zašto se ljudi odlučuju za "uradi sam" pristup kada je u pitanju obuka štenaca. Svi mogući resursi su na dohvat ruke i, uz brzu pretragu, možete pronaći bezbroj članaka, video snimaka i onlajn kurseva koji obećavaju da će se vaše nestašno štene za kratko vreme pretvoriti u savršenog psa. Međutim, ono što ovi resursi često ne pominju je da obuka štenaca nije univerzalna. Ono što funkcioniše za jednog psa može imati suprotan efekat na drugog.

Štenci su pojedinci, svako sa svojim temperamentom, nivoom energije i posebnostima.

Foto: Pixabay/brixiv

Uobičajene greške u obuci štenaca

Koje su uobičajene greške koje prilikom obuke štenaca prave vlasnici početnici?

Nedosledne komande

Ako jednog dana koristite komandu "sedi", a sledećeg dana za isto ponašanje kažete štenetu "spusti, pas će se zbuniti. Štenci napreduju u obuci isključivo zahvaljujući doslednosti. Ako se komande promene ili članovi porodice koriste različite reči, vaše štene neće znati šta treba da radi i šta se od njega očekuje. Nedoslednost usporava proces obuke i stvara zbunjeno, frustrirano štene.

Pravi uzrast za obuku

Pojedini vlasnici smatraju da su štenci premladi za treninge i da treba sačekati ne napune najmanje šest meseci. Ali, što ranije počnete sa obukom, to bolje. Štenci su kao sunđeri, upijaju sve oko sebe, pa započinjanje treninga u najranijem uzrastu pomaže u usađivanju dobrih navika pre nego što zažive loše navike.

Kažnjavanje lošeg ponašanja 

Nekim vlasnicima je prirodno da grde ili kazne štene kad uradi nešto pogrešno, ali je fokus na negativno velika i kontraproduktivna greška vlasnika. Štenci, kao i sve životinje, bolje reaguju na pohvale i nagrade. Kada nagrađujete dobro ponašanje, veća je verovatnocća da će ga pas ponoviti. Nasuprot tome, stalno kažnjavanje dovodi do anksioznosti psa i otežava obuku.

Nedosledni rasporedi

Baš kao i kod komandi, doslednost u rutinama je najvažnija za male pse. Ako hranite štene nasumice ili nemate utvrđen raspored za izlazak zbog vršenja nužde, psi će se zbuniti. Svim psima potreban je dosledan raspored dnevnih aktivnosti da bi znali kada je vreme za jelo, spavanje, igru i izlazak napolje. Ako ovo ne primenjujete dosledno, pas će povremeno napraviti nezgodu u kući i može pokazati dodatne probleme u ponašanju.

Foto: Pixabay/lindsrw

Pravilna socijalizacija

Socijalizacija je ključni deo razvoja šteneta. Međutim, mnogi vlasnici preteruju sa susretima sa drugim psima i ljudima ili to uopšte ne rade. Važno je da štene izložite raznim ljudima, životinjama i okruženjima, ali to treba da se radi pažljivo. Preterivanje u učestalosti i brojnosti druženja može zatrpati vašeg psa, dok ga usamljenost može učiniti uplašenim ili agresivnim u novim situacijama.

Prerana očekivanja

Štenci su kao deca: ne mogu imati dugotrajan fokus i tek treba da uče o svetu. Očekivanje da odmah savladaju komande ili da se savršeno ponašaju nije realno, jer je za obuku potrebno vreme, strpljenje i ponavljanje. Požurivanje procesa može dovesti do frustracije vlasnika i šteneta.

Zašto je potrebno angažovanje stručnog trenera

Zašto je bolje angažovati dresera kad već sami možete da vaspitate štene izbegavajući navedene greške?

Prilagođeni plan obuke

Stručni trener pasa ume da proceni jedinstvenu ličnost i potrebe svakog psa i da na osnovu toga napravi plan obuke koji je prilagođen samo njemu. Bilo da je vaše štene stidljivo, preterano energično ili tvrdoglavo, profesionalni trener zna kako da pristupi njegovom treningu na najefikasniji način.

Foto: Pixabay/carah_

Brži rezultati

Pošto znaju šta rade, treneri postižu željene rezultate brže od prosečnog vlasnika. Oni razumeju ponašanje psa na način koji dolazi samo iz godina iskustva. Oni znaju koje tehnike i kada treba da koriste, što može značajno da ubrza proces obuke.

Sprečavanje budućih problema

Profesionalni trener ne uči samo vaše štene da sedi i da bude mirno, već ujedno pomaže u sprečavanju budućih problema u ponašanju. Ranim rešavanjem potencijalnih problema, treneri vam mogu uštedeti mnogo glavobolja - od uočavanja ranih znakova agresije ili anksioznosti, pa mogu intervenisati pre nego što ovi problemi postanu ozbiljniji.

Obuka vlasnika

Verovali ili ne, treninzi i dresura štenaca uključuju i obuku vlasnika. Dobar trener će raditi sa vašim psom i naučiće vas da efikasno komunicirate sa psom. Ovo je ključno za održavanje treninga dugo nakon njihovog završetka, a vi ćete naučiti prave tehnike, komande i znakove baš kao i vaš mali pas.

Smirenost 

Angažovanje profesionalca koji će dresirati vašeg psa obezbediće vam mir. Obuka šteneta može biti stresna i naporna, posebno ako ste vlasnik početnik. Ako znate da imate stručnjaka koji će vas i psa postepeno obučavati, sve će biti mnogo lakše.

(Telegraf.rs)