Pandemija negativno uticala i na ljubimce: Ako vaš pas ovo radi, i on je pod stresom
Možda su nam bili najveća podrška tokom najtežih dana pandemije, ali sada mnogi ljubimci ispoljavaju znake anskioznosti
Koliko puta ste uhvatili sebe da kukate kako vam se život promenio zbog pandemije? Mnogima, činjenično, smetaju korona mere, a najviše ih iritira policijski čas, koji je i dalje na snazi u mnogim državama sveta.
U ovim teškim trenucima, vlasnici kućnih ljubimaca su se za utehu uglavnom okretali svojim kucama i macama. Kada su kafići zatvoreni pse su vodili u duge šetnje da bi se oslobodili stresa. Mačke su stalno mazili i češkali kada im je dosadno, a neretko su ljubimci i bez razloga popili grdnju samo zato što smo, eto, nervozni zbog svega.
Međutim, najnovija istraživanja pokazuju da pandemija nije negativno uticala samo na ljude. Naprotiv, i životinje su osetile udar ove pošasti, koja je takođe, udarila i na njihovu psihu.
Istraživanja u Velikoj Britaniji, Španiji i Izraelu pokazuju da su vlasnici dobijali "bezuslovnu podršku svojih ljubimaca" tokom pandemije, ali i da su psi i mačke sada zbog toga pod stresom.
Naime, brojni ispitanici su naveli da njihovi ljubimci u poslednje vreme pokazuju "čudne simptome", poput laveža, straha, čudnih i neočekivanih zvuka, kao i da su anksiozni kada ih ostave same kod kuće.
U studiji, koja je objavljena u časopisu Humanities and Social Sciences Communications, takođe je otkriveno i da je došlo do procvata udomljavanja pasa od pojave Kovida, kao i direktne veze između dobrobiti zdravlja ljudi i njihovih kućnih ljubimaca.
Iako su ovo pozitivne vesti, raniji podaci iz anketa sprovedenih u Velikoj Britaniji i Španiji pokazuju da su vlasnici mnogo strahovali zbog svojih kućnih ljubimaca.
Prema pisanju "National Geographic", ljude je brinulo da li će njihov pas tokom pandemije moći dovoljno fizički da bude aktivan, kao i kako će usled mera moći da kupu hranu za ljubimce i da ih vode kod veterinara.
Vlasnici su strahovali i kome će ostaviti ljubimca na čuvanje u slučaju da se razbole, ali i kako će se njihovi ljubimci ponašati kada pandemija prođe.
Studija koja je izučavala efekte kovida na ljude i ljubimce u Španiji tokom lokdauna, otkriva da je ljudima prisnija veza sa ljubimcima pružala osećaj utehe, i da je vlasnicima život bio "obogaćen". Međutim, autori studije koja je objavljena u "Journal of Veterinary Behavior" otkrivaju i da je to što su vlasnici iziskivali više ljubavi od svojih ljubimaca, moglo da dovede do poremećaja u ponašanju kod njihovih krznenih prijatelja.
U celom korona ludilu deluje da se mačke mnogo lakše bore za pandemijom od pasa, koji su neretko bili nervozni, previše srećni, ili su na različite načine tražili pažnju od svojih vlasnika.
Čak 62 odsto vlasnika pasa je navelo da su njihovi ljubimci mnogo patili zbog korona mere, te da im je kvalitet života dosta opaso.
Navode da su kod pasa beležili promene ponašanja. Uglavnom su svi zahtevali više pažnje, ali su pokazivali i znake nervoze i frustracije. Bilo je i slučajeva kada su inače veoma aktivni psi postali previše mirni i nezainteresovani za ono što se događa oko njih.
(Telegraf.rs)