Tibetski mastif: Veličanstveni kineski džin
Ovi psi nisu čest izbor za kućnog ljubimca, možda i zbog činjenice da se budući vlasnici nalaze na dugačkim listama čekanja
Tibetski mastif je malobrojna rasa pasa poreklom iz Kine.
Živeo je na Tibetu hiljadama godina, kao moćan i impozantan čuvar imanja. Današnji tibetski mastif zadržao je zaštitničke instinkte, kao čuvar doma i porodice koje brani neprikosnoveno i beskrajno brižno.
Ovaj pas, koji živi od decenije do 12 godina, pripada jednoj od najstarijih i najskupljih rasa na svetu. Specifičan izgled daje mu gusta dlaka koja podseća na lavlju grivu. Ovo je izuzetno hrabar pas, veran svojoj ljudskoj porodici i odličan je čuvar. Može biti lajav i zahteva ranu dresuru i socijalizaciju.
Poreklo
Zbog šturih podataka o uzgoju, istorija rase je tajanstvena. Zna se da postoji u centralnoj Aziji hiljadama godina i da je prvi put predstavljen Zapadu sredinom 19. veka, kad je doveden u Englesku i upisan u prvu rodovnu knjigu Kinološkog kluba. Posle više od pola veka, rasa se našla i u SAD, a Američki kinološki klub zvanično je priznao tibetskog mastifa 2006. godine.
Postoje podaci da je rasa zabranjena u nekim delovima Kine.
Tibetski mastif u FCI standardu se nalazi pod brojem 230 i pripada II grupi u kojoj su pinčeri i šnauceri, molosi i švajcarski pastirski psi.
Karakteristike
On je jak i težak, lepo građen, impresivne veličine. Dobar je prijatelj, odličan čuvar i zaštitnik. Fizički i psihički se postepeno formira: ženke dostižu maksimum u 2. odnosno 3. godini, dok su mužjaku potrebne minimalno četiri godine.
Mužjak tibetskog mastifa dostiže 66 cm visine, dok su ženke barem 5 cm niže. Težina ovog psa je od 30 do 70 kilograma
Mužjak ima dužu i gušću dlaku od ženke, pri čemu je kvalitet dlačnog pokrivača važniji od kvantiteta. Zimi ima gustu podlaku koja je leti proređena. Dlaka je tanka i oštra, prava i polegla. Poddlaka je gusta, vunasta i mekana. “Griva” raste na vratu i plećkama, rep je sav od bujne dlake, a na zadnjim nogama su bogate rese.
Boja dlake je: intenzivno crna, crna ili boja plamena (crno-riđa), zatim smeđa, u različitim tonovima zlatne, sive i sive sa oznakama boje zlata. Crvena boja je od izrazite do svetloriđe. Dozvoljena je bela zvezda na grudima, kao i male, bele oznake na šapama. Zlataste i plamene pege javljaju se iznad očiju, na donjim delovima nogu, kao i na kraju repa.
Oči su veoma izražajne i u boji svih nijansi kestenjaste.
Socijalizacija
Pravilno vaspitan tibetski mastif je izuzetno lojalan vlasniku i porodici. Njegov instinkt čuvara naročito se pojačava noću. Budući da mnogo laje, držite ga u zatvorenom prostoru kako ne bi smetao susedima. Prostor u kome boravi osigurajte jakom ogradom. Može da bude agresivan prema drugim psima, pa ga držite podalje u šetnji.
Rana i intenzivna socijalizacija je obavezna, u suprotnom će vlasnik imati ozbiljne probleme da savlada tešku narav ovog psa. Tibetski mastif ne prihvata lako nepoznate osobe i životinje.
Ovi psi, iako inteligentni pokazaće tvrdoglavost i odbijaće da rade ono što tražite. Obuku započnite što ranije, a pravila dosledno sprovodite tokom celog života psa. Pošto je tibetski mastif veoma veliki pas, od vitalnog je značaja da njegov vlasnik bude sposoban da fizički obuzda svog psa kad bude neophodno.
Vežba i nega
Tibetskog mastifa morate odgovorno i oprezno uvežbavati, s obzirom na njegovu masivnu građu. On ima predispozicije za nasledna oboljenja (displazija kuka), pa mu ograničite trčanje i skakanje, ili ih izbegavajte dok pas ne sazri (oko dve godine). Čak i sasvim zreo pas ove rase neće biti dobar u trčanju ili agilitiju. Većina tibetskih mastifa uživa u svakodnevnim laganim šetnjama, u trajanju između pola sata i 60 minuta.
Iako su izuzetno dlakavi, iznenađujuće lako se neguju. Dlaka se malo linja van sezone, ali se u sezoni (obično u proleće ili leto) izgubi skoro sva poddlaka za samo nekoliko nedelja. Često četkanje i kupanje malo će pomoći, pa očekujte kuću punu dlaka. Osim češljanja i kupanja, tibetskom mastifu povremeno operite zube i podrežite nokte.
Zdravlje
Tibetski mastif mora biti podvrgnut genetskim zdravstvenim testovima kako bi se isključila stanja koja mogu izazvati ozbiljne probleme. Reč je o displaziji kuka i lakta, hipotireozi (oslabljen rad štitne žlezde) i progresivnoj atrofiji mrežnjače. Kožna oboljenja i infekcije ušiju se javljaju povremeno.
Ishrana
Uprkos veličini, mnogi tibetski mastifi nemaju dobar apetit. Neki psi će danima odbijati da jedu. Zato je važno da hranite ovog psa visokokvalitetnom hranom, a o vrsti i sastavu se konsultujte sa veterinarom.
Ako pas ima zdrav apetit, izbegavajte preterano hranjenje, da se ne bi odrazilo na povećanje telesne težine, a time i na zglobove.
Mužjaci tibetanskog mastifa će odbijati da jedu tokom sezone parenja. Tada obično izgube dosta od telesne težine. Međutim, i mužjaci i ženke jedu samo kada su gladni, pa nije neuobičajeno da preskoče obrok čak i kada nije sezona parenja.
Nabavka
Razmišljate o kupovini psa ove rase? Potražite isključivo uglednog odgajivača. Naoružajte se strpljenjem, jer su budući vlasnici tibetskog mastifa na dugačkim listama čekanja.
Ovaj pas nije dobar izbor za vlasnika početnika. Porodice sa decom koje požele psa ove rase kao čuvara i zaštitnika, treba da nauče decu kako da se ponašaju prema psu. Rasa neće dobro podneti trčanje i vrištanje ili pak uznemiravanje.
Sve interakcije između tibetskih mastifa i dece uvek moraju biti pod nadzorom odgovorne odrasle osobe.
(Telegraf.rs)