Papagaji sa tri noge zaista postoje: Njihov treći ekstremitet je na glavi i služi za penjanje po drveću
Postoje li tronoga stvorenja u prirodi i kako ona funkcionišu? Odgovor na ova pitanja je da nema tronožnih životinja, ali među pticama postoji papagaj koji se smatra izuzetkom upravo zbog treće "noge" i koristi je za penjanje po drveću.
Novo istraživanje o papagaju roda rozenkolis pokazuje kako su ove ptice prilagodile svoje kljunove kako bi se penjale po drveću.
Poznavaoci i ljubitelji papagaja najverovatnije već znaju da ove prilagodljive, inteligentne ptice koriste svoje kljunove prilikom penjanja. Majkl Granatoski, koji vodi istraživačku grupu na Njujorškom institutu za tehnologiju, kaže da je rad o papagajima sa tri noge započeo zahvaljujući inspiraciji koja je došla zahvaljujući njegovom papagaju, prenosi Discoverwildlife.
"Videti pticu kako se penje služeći se glavom bilo je neverovatno, pa sam morao da proverim kako ovi papagaji to rade", kaže Granatoski.
Rad istraživača pokazao je da rozenkolisi ne koriste kljunove kao jednostavne kuke za hvatanje i održavanje kontakta sa površinom dok im noge obavljaju najteži deo posla, već stvaraju silu podizanja jednaku onoj koju proizvode noge.
Rozenkolisi imaju jake mišiće vrata koji mogu da izdrže njihovu telesnu težinu, kaže Granatoski i dodaje da kod ljudi, vratni mišići mogu da izdrže samo 19 odsto telesne težine, dok papagaji uspevaju da urade isto sa 70 procenata svoje mase. Da se ne bi pomerali unazad, papagaji imaju izuzetno jaku snagu ugriza.
Za razliku od većine ptica penjačica, poput detlića, koje skaču na drvo sa obe noge istovremeno, rozenkolis koristi noge naizmenično i mora imati jednu tačku kontakta sa drvetom u svakom trenutku. Rozenkolisi nemaju ruke kao primati sa kojima su imali sličnu evolucionu istoriju - oni su stare vrste životinja koje su se prilagođavale životu na drveću, ali su ptice, zbog anatomskih ograničenja, morale da koriste delove svog tela na poseban način da bi se lakše penjale.
(Telegraf.rs)