Bravo, domaćine: Detlić sam sebi priprema zimnicu od hrastovog ploda, ali pre toga mora da uradi ovo

B. P.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Ornitolozi tvrde da detlić može da napravi "špajz" koji se sastoji od oko 5.000 rupa, a njih mora da izdubi do kraja leta

Foto: Shutterstock/Chase D'animulls//Iv-olga

Prosečan životni vek divljeg detlića je od 4 do 11 godina, u zavisnosti od vrste. Ove ptice jedu orašaste plodove, semenke, bube, voće i piju nektar, a posebno ih privlače hranilice za ptice.

Ove čudesne ptice mogu da kljucaju i do 20 puta u sekundi, odnosno da dnevno "čuknu" 8.000 do 12.000 puta. Detlić polaže jaja dva do tri puta godišnje, i to od tri do šest jaja po leglu. Ptice se razmnožavaju u proleće i oba pola brinu o mladima.

Jezik detlića je dug do 11 cm i njime on može da obmota svoju glavu. Mnogi detlići imaju bodljikave jezike kojima lakše izvlače bube iz drveća i rupa.

Baštovani i vlasnici kuća veoma cene detlića koji ne oštećuje drveće: on voli mrtvo ili umiruće drvo koje je magnet za insekte. Meko trulo drvo je savršeno za pronalaženje insekata i rezbarenje šupljine za gnežđenje.

Ali, ove ptice će posetiti i živo drveće, ako na njima vide insekte. Neke vrste detlića čupaju spoljašnje slojeve kore sa drveća da bi otkrili insekte, a zatim buše mekšu koru da bi pronašli larve insekata.

Znate li kako se detlić priprema za zimu?

Foto: Shutterstock/Iv-olga

On pronađe mrtvo drvo i pedantno napravi rupe za skladištenje žira i svaku rupu pažljivo izdubi; ako je prevelika, druge ptice mogu lako ukrasti žir, a ako je premala, žir se može polomiti. Detlić radi ovaj posao do kraja leta. Zreo žir postavlja u rupe: ako to uradi na velikom stablu, on može da ubaci više od 5.000 žirova i da sebi napuni svojevrstan špajz koji će mu obezbediti dovoljno hrane za zimu.

Kako to izgleda izbliza, pogledajte sami u objavi sa Fejsbuka!

(Telegraf.rs)