Treba li ponekad okupati kunića: Dugouhog ljubimca koji se isprljao možete oprati SAMO na ovaj način

B. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

U ljudskoj prirodi je da se brinu o malim i slabašnim bićima i upravo iz ljubavi prema njima udomljavamo životinje kao što su zečevi, tačnije kunići. Iako su oni sposobni da prežive u svom prirodnom okruženju, u trenutku kad ih uvedemo u naš dom, na nas pada sva odgovornost za život i preživljavanje ovih neodoljivih stvorenja. Počev od hrane, vode, pa sve do čišćenja prostora u kome borave, moramo brinuti o svakom aspektu njihovih života te tako u jednom trenutku dolazi na red i pitanje o tome da li im je potrebno kupanje i ako jeste, kako to uraditi na pravilan način.

Zečevi odnosno kunići koje gajimo u domu po prirodi su čiste životinje i nisu skloni prljanju, posebno ukoliko žive u kućnim uslovima.

Zečevi kao prirodni plen mnogih grabljivica žive u konstantnom oprezu od bilo kakvih promena u okolini, naglih pokreta i bilo čega što može da aludira na opasnost. Zbog toga je vrlo lako dovesti ih do stanja velike uzrujanosti i stresa, što znatno šteti kvalitetu njihovih života, što svakako ne želimo. Kada se sve to sabere i još se doda to da nisu ljubitelji kvašenja, jasno je da im kupanje nije potrebno.

Postoje situacije kada će se vaš pufnasti ljubimac isprljati, pa će i čišćenje biti neophodno. U tim situacijama se preporučuje upotreba suvog šampona namenjenog glodarima, kako bi se izbeglo kvašenje koje je stresno za kunića.

Međutim, ukoliko je ljubimca neizbežno okupati "tradicionalno", šamponom i vodom, najbolje je ne kvasiti ga celog, već samo delove koji su zaprljani.

Šampon treba da bude namenjen kunićima/glodarima/malim životinjama i pri upotrebi se može razblažiti sa vodom da ne bi iritirao osetljivu kožu životinje.

Foto: Shutterstock

Vodite računa o tome da mu voda ne uđe u uši kako ne bi došlo do upala i da, prilikom sušenja, fen držite dovoljno daleko od kože kako ne bi nastale opekotine.

Ako želite da okupate kunića jer neprijatno miriše, evo saveta. Loš miris kunića potiče najverovatnije od loše higijene kaveza. Kavez treba detaljno očistiti jednom nedeljno, a svakodnevno ili svaki drugi dan, menjati vlažne delove.

Kunići po prirodi nemaju posebno jak miris, ali ako želite da ublažite ili promenite miris svog ljubimca, postoje specijalni parfemi za ove životinje.

(Apetit.rs/Telegraf.rs)