Garantovano najuspešniji načini da rashladite kunića na velikim vrućinama
Kunići su veoma aktivni kućni ljubimci koji leti vole da provode vreme napolju i da trče po dvorištu i kući.
Aktivnost im jeste neophodna, ali ako je napolju prevruće ili vaš dom nema klima uređaj, postoji opasnost od pregrevanja.
Najvećem riziku od pregrevanja izloženi su kunići sa mnogo krzna, veoma mlade ili vremešne jedinke, pa i gojazni kunići.
Ako telesna temperatura kunića postane previsoka, eto problema!
Srećom, možete rashladiti kunića na više načina i tako sprečiti njegovo pregrevanje i kolaps.
Ukoliko živite u toplom podneblju, ili imate kunića koji je izložen većem riziku od pregrevanja, primenite neku od predloženih mera.
1. Klima uređaj
Kunićima će biti prijatno ako u vašem stanu temperatura ne prelazi 25 stepeni Celzijusa, ali ako ona poraste, preporučuje se uključivanje klima uređaja (ukoliko ga imate).
2. Ventilatori koji rotiraju
U slučaju da nemate klima-uređaj, a morate brzo da rashladite kunića, usmerite ventilator prema njemu i uključite. Bonus za hlađenje je i postavljanje posude sa hladnom vodom i kockicama leda ispred ventilatora!
3. Plafonski ventilatori
Plafonski ventilator u prostoriji gde boravi kunić takođe će pomoći u održavanju prijatne sobne temperature.
4. Otvorite prozore!
Povetarac koji duva napolju pomoći će da koliko toliko rashladite životni prostor. Otvorite nekoliko prozora kako bi svež vazduh ušao i rashladio kunića. Pritom povedite računa da ljbimac ne pobegne, pogotovo ako su prozori niski.
5. Zavese i roletne
Jednostavno povlačenje zavesa ili spuštanje roletni na prozoru će onemogućiti ulazak sunčeve svetlosti u prostoriju. Ovo će pomoći da soba bude manje topla.
6. Šišanje
Ako kunić ima mnogo krzna, odsecanje viška dlake sa ušiju, stomaka i drugih delova tela olakšaće mu boravak na vrućini. Dugodlaki kunići mogu dobiti i novu, letnju "frizuru". Vodite računa o korišćenju oštrog pribora ako sami šišate kunića, jer ima veoma osetljivu kožu!
7. Senka
Kunić koji boravi napolju mora imati pristup senovitim mestima. Možete ga držati podalje od direktne sunčeve svetlosti tako što ćete njihovu kućincu postaviti na trajno senovito mesto.
8. Flašica sa raspršivačem
Koristite bočicu sa raspršivačem da biste ovlaš orosili uši vašeg zekana. I voda koja isparava će mu pomoći u rashlađivanju.
9. Smrznuta flaša sa vodom
Zamrznite plastične boce sa vodom ili ih napunite kockama leda i stavite oko kunića. On će verovatno lizati flašice ili se naslanjati na njih kako bi se rashladio. Možete postaviti i veće zamrznute boce, ali ih prvo umotajte u peškir.
10. Pločice
Stavite komad granita ili keramičke pločice u frižider ili zamrzivač, a potom postavite na pod. Kuniću će sigurno biti prijatno da nakratko (do 15 minuta) legne na njih kako bi se rashladio.
11. Led
Kuniću uvek treba da bude dostupna sveža voda, pogotovo leti. Sipajte vodu i dodajte kockice leda u činiju i posudu iz koje piju glodari.
Mogu li kunići dobiti toplotni udar?
Kunići su podložni toplotnom udaru ako se ne rashlade na vrućini. Ne ignorišite simptome pregrevanja, jer kunić može uginuti.
Koji su znaci toplotnog udara kod kunića?
Kunići mogu da regulišu sopstvenu telesnu temperaturu i prvenstveno koriste uši da se rashlade ili apsorbuju toplotu, tako da je stanje ušiju najbolji pokazatelj da li je zekan pregrejan.
Drugi znaci toplotnog udara su ležanje na boku, vlažna njuškica, ubrzano disanje, malaksalost i često otvaranje usta.
Kako da znate da je kunić previše vruć?
Najlakši način da ovo utvrdite je opipavanje ušiju, koje ne smeju biti prevruće. Usput posmatrajte kako se kunić ponaša, i na osnovu svih znakova zaključite da li je neophodno da ga vodite kod veterinara.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Ona hoda kao manekena: Kuca koja je spremna za modnu pistu
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.