
Ona je san svakog ronioca: Dlakava riba žaba ima genijalan MAMAC, a kad hoda liči na psa koji se šunja
Dlakava riba žaba san je svakog ronioca, podvodnog fotografa i uopšte ljubitelja morskih životinja. Ali, iako se ova riba zvanično vodi kao dlakava, ona uopšte nema dlake, prenosi Lembehresort.
Verujemo da mnogi ljubitelji vodenih životinja nisu čuli za ovo čudo prirode, pa donosimo najintrigantnije podatke o dlakavoj ribi žabi.
1. Ovo je istina o dlakama ribe žabe
Dlakava riba žaba deluje "dlakavo" ali nema ove keratinske izrasline: njene dlake su kožni dodaci ili spinule koje pokrivaju telo, glavu i peraja. Oni mogu biti gusto raspoređeni i dugački ili vrlo kratki, čak i gotovo nevidljivi.
2. Čudesan mamac dlakave ribe žabe
Dlakave ribe žabe su opasni predatori. Kad uoče plen, prate ga pogledom i kad se dovoljno približi, riba počinje da pomera svoj mamac: ako plen ne reaguje, riba će gotovo neprimetno puzati prema žrtvi i kad joj se dovoljno približi, već će sve biti gotovo.
Mamac dlakave ribe žabe je modifikovani prvi pršljen kičme koji se pokreće i naziva se ilicijum. On žrtvi liči na mesnatog crva i naučno je nazvan esca.

3. Kako riba žaba guta plen
Dlakava riba žaba ima izuzetno široka usta i može da usisa ceo plen koji čak ne mora da žvaće. Njen stomak je izuzetno rastegljiv i u njega može da stane obrok dva puta veći od ribe.
4. Dlakava riba žaba ima sitne zube
Dlakava riba žaba na nepcima ima zube dugačke 5 mm koji ne služe za sitnjenje hrane, već da zadrže plen ako pokuša da pobegne iz njenih usta.

5. Dlakava riba žaba se odlično kamuflira
Dlakave ribe žabe su izuzetno dobre u skrivanju na vidnom mestu i u stanju su da promene svoju boju kako bi se prilagodile okolini. One odlično imitiraju morske alge, a najčešće menjaju boju u narandžastu, žutu, belu, žutu i crnu.
6. Kako se kreće dlakava riba žaba
Dlakava riba žaba retko pliva, a kad to radi, savija rep i peraja ravno uz telo. Ponekad kombinuje skakanje sa klizanjem nekoliko centimetara iznad dna. Ona čak i skače tako što usisava vodu kroz usta i izbacuje je u mlazovima kroz male škržne otvore iza nogu - kreće se na svojevrstan mlazni pogon!
7. Koji su prirodni neprijatelji dlakave ribe žabe
Dlakave žabe imaju vrlo malo prirodnih predatora. Morske vrste za koje se zna da love ribu žabu su riba gušter i škarpina.

8. Kako se odvija parenje dlakave ribe žabe
Pre parenja (mresta) ženka žabe počinje da proizvodi jaja (do 180.000 komada), a mužjak u nekom trenutku počinje da gura njen stomak. Kada su oboje spremni, zajedno isplivaju na površinu, gde ženka oslobađa jaja u masi nalik vrpci, a mužjak ih odmah oplodi. Jaja ostaju da plutaju nekoliko dana. Oplođena jaja (ikra) potonu na dno kada su ribice spremne da se izlegu. Mladunci mogu biti dugi samo nekoliko milimetara i već imaju aktivan mamac!
Pogledajte čudesan snimak dlakave ribe žabe!
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Pogledajte kolika mu je glava, ali gde je telo: Čudno morsko stvorenje izbezumilo ribara
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.