Dok jede, on urinira da mu stomak ne bi eksplodirao: Posle obroka povraća krv kojom hrani gladne prijatelje
Klevete o vampirskom slepom mišu (Desmodus rotundus) počele su još u 16. veku, kad su se istraživači Novog sveta vratili u Evropu sa jezivim pričama o krvožednim bićima koja su iz njihovih pratilaca iscedila poslednje kapi krvi dok su spavali. Ipak, istina je da slepi miš vampir ne sisa krv, već je liže iz otvorene rane. Budući da je slepi miš gotovo iste veličine kao poljski miš, njegov tečni obrok bukvalno je u količini malo većoj od jedne kašike. Slepi miš vampir retko napada ljude i uglavnom se hrani krvlju iz povreda domaće stoke ili pilića, piše Discoverwildlife.
Kako lovi vampirski slepi miš
Slepi miševi vampiri prilaze svojim žrtvama tako što ih vrebaju sa zemlje, a potom se vuku napred pomoću predimenzioniranih krila i poskakuju na zakržljalim zadnjim nogama. Iako ovo zvuči trapavo, slepi miševi vampiri se kreću iznenađujuće brzo. Jedan naučnik entuzijazista je to morao da proveri u praksi i postavio je slepe miševe na traku za trčanje: oni su postigli maksimalnu brzinu veću od 2 metra u sekundi.
Vampirski slepi miševi koriste infracrvene senzore u svojim njuškicama kako bi otkrili toplotu krvi koja pumpa blizu kože žrtve. Omiljena mesta za hranjenje moraju biti glatka, bez krzna i perja, najčešće stopala, uši i anus. Slepi miševi će se vraćati da se hrane na istom mestu nekoliko noći zaredom, vođeni sposobnošću da slušaju i pamte ritam disanja plena.
Najbolji prijatelji povraćaju krv
Slepi miševi vampiri imaju posebno prilagođene sisteme za varenje koji eliminišu višak vode mokrenjem dok se hrane, što omogućava maksimalnu potrošnju proteina bez opasnosti od toga da im stomak eksplodira. Oni se moraju hraniti najmanje svakih 70 sati ili će uginuti. Do 30 odsto slepih miševa vraća se iz noćnog lova praznog stimaka, a dve uzastopne noći neuspešnog hranjenja znače gotovo sigurno gladovanje.
Jedan od vodećih svetskih stručnjaka za slepe miševe, profesor Džerald Vilkinson, otkrio je kako su slepi miševi vampiri razvili sistem deljenja hrane: ženke povraćaju zgrušanu krv u slučaju da su njihove komšije ostale bez obroka. Štaviše, one to rade za dobrobit slepih miševa koji nisu članovi njihove porodice. U ovoj brižnoj zajednici koja deli krv, ženke stvaraju snažne međusobne veze.

Slepi miševi vampiri imaju izuzetno dug životni vek koji iznosi prosečno 30 godina. Slepi miševi smešteni u ograđeni prostor sa nepoznatim šišmišima ne počinju odmah da dele hranu, već prvo testiraju novajlije u okupljanjima, doterivanju i počinju da dele hranu nakon otprilike dve godine.
Nedavna istraživanja pokazala su da neke ženke proizvode specijalizovane zvuke dok tragaju za hranom, što im pomaže da prepoznaju prijatelje i pozovu ih na spasonosni obrok. Ovaj nivo socijalne sofisticiranosti se retko viđa izvan primata.
Izgleda da bi čovek imao mnogo toga da nauči kad bi se više ugledao na vampirsku zajednicu slepih miševa!
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Nekada su leteli Brazilom i pili krv: Pronađena vilica "vampira" stara 100 hiljada godina
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.