Patnja koja je užasnula svet: Umro vlasnik farme krznašica u Ohaju, spasioci našli jezivi alat za usmrćivanje
Poslanici komonvelta Masačusets preduzeli su odlučujuće korake kako bi zabranili prodaju krznenih proizvoda u državi nakon što su otkriveni šokantni prizori na jednoj farmi krzna u Ohaju. Državni senator Sindi Krim i državni poslanik Džek Patrik Luis uveli su zakon SD.712 i HD.2107 čiji je cilj zabrana prodaje novih proizvoda dobijenih od životinja koje se drže na farmama krzna. Ukoliko ovi zakoni prođu, Masačusets bi se pridružio Kaliforniji u zauzimanju čvrstog stava protiv industrije krzna, prenosi Worldanimalnews.
Predlog Zakona došao je posle dramatičnog spasavanja koje su sproveli Humani svet za životinje (HVFA) i vlasti Ohaja na Grand River farmi krzna u blizini Klivlenda. Nakon što je vlasnik farme preminuo krajem decembra 2024. godine, zvaničnici su zatražili pomoć u rešavanju eskalirajuće krize dobrobiti životinja na ovoj sada već ozloglašenoj farmi. Spasioci su pronašli više od 330 životinja — lisica, rakuna, hibrida vukova i pasa, tvorova, oposuma i kojota — koje žive u žičanim kavezima, bez zaštite od niskih spoljašnjih temperatura. Mnoge životinje su pretrpele teške povrede, nedostaju im udovi i ekstremno su mršave, a neke su pronađene mrtve, prekrivene snegom.
Na ovom imanju otkriven je alat za strujne udare - sumorni podsetnik na brutalne metode za ubijanje životinja koje se gaje zbog krzna. Mnoge spasene životinje su smeštene u rehabilitacione centre za divlje životinje i utočišta širom zemlje.
"Uslovi na ovoj farmi krzna nisu ništa drugo nego užasni", prokomentarisao je poslanik Luis i zaključio da Masačusets ima priliku da vodi humanu akciju zabrane prodaje uzgajanog krzna, čime će stati na put industriji koja životinje izlaže nečuvenoj patnji.
"Nijedna životinja ne sme da bude podvrgnuta patnji kakva je vladala na ovoj farmi. Donošenjem Zakona o zabrani prodaje proizvoda nastalih iz takve nehumane prakse, Masačusets šalje jasnu poruku da ovoj okrutnosti nema mesta u našoj državi i našim vrednostima", dodao je senator Krim.
Uzgoj krzna u SAD uglavnom funkcioniše bez nadzora, pošto uzgojne životinje nisu zaštićene saveznim zakonima o dobrobiti životinja. Bez propisa, farme krzna služe se najnehumanijim metodama ubijanja — gasovima, analnim strujnim udarima i batinanjem — kako ne bi oštetili krzno pre nego što ga ponude na aukcionu prodaju. Krzno sa američkih farmi često se izvozi preko Fur Harvesters Auction, poslednje preostale aukcijske kuće krzna u Severnoj Americi, gde se koristi za modne i kućne predmete kao što su kape sa pomponima i rukavice sa krznom.
Iako se uzgoj krzna uglavnom odvija u inostranstvu, prvenstveno u Kini, neke farme nastavljaju da rade ispod "radara" u SAD. Nedostatak propisa znači da se od ovih objekata ne zahteva da pružaju veterinarsku negu ili testiranje na bolesti kao što su COVID-19 ili ptičiji grip, što predstavlja potencijalni rizik za javno zdravlje. Istraživanja širom sveta su dosledno otkrivala da životinje na farmama krzna trpe ekstremno zanemarivanje i okrutnost kao standardnu praksu.
Zajednice u Masačusetsu su preduzele korake da ograniče prodaju krzna na lokalnom nivou, a gradovi Velsli, Veston, Bruklajn, Plimut, Kembridž, Leksington, Atlboro i Arlington doneli su uredbe protiv krzna. Ako predloženi zakoni SD.712 i HD.2107 prođu, Masačusets — trenutno treća po veličini država po prodaji krzna iza Njujorka i Teksasa će preduzeti značajan korak u eliminisanju tržišta za ove surovo proizvedene artikle.
Predloženi zakon je pažljivo struktuiran tako da cilja samo na nove proizvode od krzna, napravljene od životinja koje se uzgajaju i ubijaju isključivo radi krzna. Zakon se ne primenjuje na polovno krzno, krzno legalno lovljenih životinja, kožu, vunu ili druge proizvode od životinjske dlake. Pored toga, uključuje izuzeća za versku odeću i predmete kao što su mamci za pecanje i četkice napravljene od životinjske dlake.
Uz rastuću svest o okrutnosti koja stoji iza krznene mode, Masačusets ima jedinstvenu priliku da postane predvodnik borbe za iskorenjivanje prodaje ovih bespotrebnih i nehumanih proizvoda i pokretač zabrane uzgoja krzna u SAD.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Čik pogodite šta sam: Rakunoliki pas sa krznom polarne lisice!
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Emilija
Da je čovek pametan odavno bi zabranio bunde od prirodnog krzna osim u krajevima gde je neizbežno, kao Sibir npr.
Podelite komentar