SpotitEarly razvio novu metodu za rano otkrivanje 4 vrste kancera iz daha pacijenta, dijagnostičari psi i AI
Mars, Mesec i Pluton su labrador retriveri koji kao da nisu sa ovog sveta, a njihov izvanredan njuh, iskombinovan sa znanjem AI - veštačke inteligencije - zaslužan je za gotovo revolucionarne rezultate u otkrivanju kancera.
Eksperimentalna skrining metoda je uparila pse sa veštačkom inteligencijom i uspešno otkrila miris kancera koji se nalazi u dahu pacijenata. Psi i veštačka inteligencija bili su veoma precizni i osetljivi i uspešno su detektovali četiri vrste raka u 94 odsto slučajeva, izvestili su naučnici 15. novembra u Scientific Reports, prenosi Sciencenews.
"Skrining" je funkcionisao jednako dobro u otkrivanju raka u ranoj fazi kao i kod kasnijih stadijuma, kaže Asaf Rabinović, glavni tehnološki direktor SpotitEarly, izraelske kompanije koja je razvila najnoviju dijagnostičku metodu. To je ključno otkriće, jer rano otkrivanje kancera može značajno doprineti povećanju stope preživljavanja, dodao je Rabinović.
Nova metoda skrininga koristi neverovatne olfaktorne (mirisne) sposobnosti pasa. Psi i mnoge druge životinje mogu se nazvati "detektivima" bolesti, jer mogu da nanjuše izuzetno tanane mirise koje emituju oboleli od kancera.
Za ovu studiju, Rabinovićev tim je obučio labradore retrivere da pomirišu uzorke daha i sednu ako nanjuše rak dojke, pluća, kolonorektalnog kancera ili tumora prostate. To što psi treba da pokažu "da" ili "ne" deluje jednostavno, ali dosledno čitanje govora njihovog tela može biti pomalo nejasna ljudima, pa na scenu stupa AI. Istraživači su obučili AI model koji se oslanja na mašinsko učenje i kompjutersku viziju za tumačenje znakova koje šalju psi.
Tim se udružio sa medicinskim centrima u Izraelu kako bi testirao svoj sistem na uzorcima daha od skoro 1.400 učesnika, od kojih je 261 bio pozitivan na jedan od četiri tipa raka na kojima su psi trenirali. Uz pomoć veštačke inteligencije, psi detektivi su izdvojili 245 slučajeva sa kancerom, a greške koje su napravili - kad su negativan uzorak proglasili pozitivnim - desio se u 60 od 1.048 slučajeva.
SpotitEarly planira veće kliničko ispitivanje u SAD i ima za cilj da prijavi rane rezultate 2026. godine. Kompanija sada radi sa biglovima na otkrivanju raka, delom zato što su manji i lakše se obučavaju. Ali Mars, Mesec, Pluton i drugi labradori koji su radili u studiji su i dalje vrhunski psi za istraživače i nastavljaju da doprinose istraživanju i razvoju, kaže Rabinović.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Ako misliš da si pravi snagator, razmisli još jednom: Ovaj pas robot dominira u teretani bez po muke
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.