Upoznajte džina preistorijskog izgleda: Vreba iz močvara Afrike i štekće kao mitraljez

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Roda cipelarka štekće kao mitraljez i ima lice kao cipela, može da miruje satima a da se ne pomeri, buljiće u vas kao kip prodornim očima i surovo će ubiti svog brata i sestru ogromnim oštrim kljunom. Ova ptica zastrašujućeg izgleda može da naraste do 1,5 m visine, nekima je šarmantna, kao lik iz crtanog filma, a drugi je smatraju predatorom pretećeg izgleda.

Rodu cipelarku love zbog mesa i jaja i ugrožena je ilegalnom trgovinom živim pticama, piše Discoverwildlife.

Gde i koliko dugo žive rode cipelarke

Ove čudne ptice su endemici u Africi, u močvarama Sud u Južnom Sudanu gde ih ima najviše, a manje populacije se viđaju u Ugandi, Ruandi, Tanzaniji, Demokratskoj Republici Kongo... Močvare Bangveulu u Zambiji smatraju se najboljim mestom u Africi za posmatranje rode cipelarke praistorijskog izgleda.

Veruje se da u Bangveulu živi 80 do 100 cipelarki, a najviše ih ima u perodu između aprila i juna, ili u sezoni parenja - od avgusta do oktobra.

To su usamljene ptice koje se okupljaju samo u sezoni parenja. U divljini cipelarke mogu da žive do 25 godina.

Roda cipelarka Foto: Shutterstock/Lukas Gojda

Da li rode cipelarke lete, koliko ih ima u svetu i šta jedu

Raspon krila cipelarki je do 2,6 m, a ove ptice mogu da lete samo ako zakrive vrat preko leđa kako bi izdržale težinu glave. Budući da žive u udaljenim, nepristupačnim staništima, ukupan broj cipelarki nije poznat, ali se procenjuje da ih ima između 5.000 i 8.000.

Cipelarke su efikasni ribolovci, jer su savršeno "dizajnirane" za to: one stoje nepomično u vodi, često satima, a njihovi veoma dugački prsti na nogama pomažu da rasporedi svoju težinu i da se nečujno kreće. Oštar vid ove rode znači da može uočiti i najmanji pokret, čak i u mutnim vodama ili travnatim koritima reka. Ogroman, kao žilet oštar kljun, po kome je poznata, omogućava joj da brzo ugrabi ribu, a zatim snažno zamaše krilima kako bi izvukla ulov iz vode. "Udica" na vrhu kljuna sprečava da klizavi plen pobegne, pa roda guta žrtvu odjednom. Ponekad cipelarka jede žabe, mlade kornjače, zmije i druge male životinje.

Roda cipelarka Foto: Shutterstock/&frantic00

Zašto cipelarke imaju samo jedno mladunče

Cipelarke su nespretne ptice sa neurednim perjem, vretenastim nogama i ogromnim kljunom. Kad su mlade, pokazuju veliku sebičnost i napadaju slabijeg brata i sestru koju potom roditelji napuštaju i ostavljaju da ugine.

Ponekad roditelji ne mogu da nabave dovoljno ribe za hranjenje mladih ptica, pa su prinuđeni da odaberu ptića koji je jači.

Koje su glavne pretnje cipelarkama i kako mogu da se zaštite

Na listama ugroženih vrsta rode cipelarke su klasifikovane kao ranjive, a pretnje njihovom opstanku su gubitak staništa, požari i ljudske posete. Osim toga, njih često kradu iz gnezda da bi ih čuvali kao kućne ljubimce ili ih prodaju privatnim kolekcionarima kao predmet unosne ilegalne trgovine divljim životinjama. Mlade ptice često su žrtve predatora iz prirode.

U močvarama Bangveulu u Zambiji, Afrički parkovi štite ove životinje, onemogućavaju krivolov i degradaciju ekosistema. Afrički parkovi smislili su inovativno rešenje za opstanak ovih ptica. Ribari Bangveulua postali su čuvari cipelarki: oni prijavljuju gnezda i jaja na koja su naišli i štite ih dok pilići ne polete, obično u roku od tri meseca. To im obezbeđuje redovan prihod, a dužnosti čuvara uključuju redovnu proveru gnezda, oprez zzbog sumnjivih aktivnosti ili ljudi, obrazovanje drugih o očuvanju cipelarki i sprečavanje požara.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Zastrašujući prizor: Džinovska ptica agresivno nasrnula na devojku u Zoo vrtu

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari