Vreme čitanja: oko 2 min.
Teška je 12 tona, a zubi su joj dugi samo 6 mm: Morski biolozi kažu da njeno lice samo majka može da voli
Vreme čitanja: oko 2 min.
Svetski dan kit ajkule, čija je svaka predstavnica vrste unikatna po izgledu kože, obeležava se od 2012. godine 30. avgusta
Međunarodni dan kit ajkula osmišljen je sa ciljem ozbiljnijeg pristupa zaštiti ovih neverovatnih morskih bića. Nežno morski divovi podjednako fasciniraju vodene entuzijaste i morske biologe, ali se treba pobrinuti da se njihov broj poveća i da njihova budućnost bude zaštićena.
Kit ajkula postaje ugrožena vrsta, jer je jedna od najranjivijih morskih životinja, prema IUCN listi.
Mnogi se pitaju da li su kit-ajkule kitovi ili ajkule. Kit ajkula je najveća živa vrsta ajkule na našoj planeti. Može da naraste do 14 metara, a njena prosečna težina je oko 12 tona. Uprkos činjenici da su tako velike, njihovi zubi su začuđujuće mali, dužine samo šest milimetara.
Jedna od najfascinantnijih činjenica o kit ajkulama je da je svaka unikatna: koža svake kit-ajkule je kao otisak prsta kod čoveka, te ne postoje dve identične kit ajkule. Ovo daje istraživačima mogućnost da vizuelnom analitikom identifikuju i ispravno prate svaku jedinku.
Važan razlog izuzetne ranjivosti kit ajkula je taj što se kreću na malim dubinama i sporo plivaju. One više vole da lutaju po morima do dubine oko 50 metara, uprkos činjenici da mogu da rone i do 1.000 metara. Što se tiče brzine, plivaju približno pet kilometara na sat.
Ustanovljen 2012. godine, Međunarodni dan kit-ajkula proslavlja postojanje ovih fascinantnih morskih životinja koje, kako naučnici vole da se našale, imaju lice koje samo majka može da voli! Nažalost, lovokradicama i trgovcima perajima ovo nimalo ne smeta, jer su njeno meso i peraja veoma skupi na (i)legalnom tržištu.
Godine 2016, IUCN je reklasifikovao kit ajkulu i prebacio je iz ranjive vrste u ugroženu, što je veoma zabrinjavajuće. Prema nekim procenama, u svetu živi samo par desetina hiljada ovih ajkula. Ima više različitih razloga zbog kojih se njihov broj smanjuje, pa se osim izlova sve češće spominju sudari sa brodovima i zapetljavanje u ribarske mreže.
Okeanski život veoma je ugrožen sve većom količinom plastičnog otpada. Kit ajkula može lako da proguta plastiku, a kada se to dogodi, ona obično umire od gladi, jer više ne može da jede, budući da joj se plastika zaglavi u digestivnom traktu.
Posle čitave ove priče nije teško shvatiti zašto su životi tolikog broja kit ajkula ugroženi i zbog čega treba da zaštitimo ovu ugroženu vrstu.
(Daysoftheyear/Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Kupali su se a onda se ispod njih pojavila ogromna silueta
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
mika
AJkula je baš lepa i to bez šminke i bez raznih operacija . Ljudi se šminkaju i opet su ružni . Ja isto ružan , orah da neuzmeš .....
Podelite komentar
Bhm
Prelepa riba a samo majka može da voli tog što je to izjavio..čuj biologu ruzne zivotinje!?
Podelite komentar