Danas je Dan "ermikija", repatih četvoronožnih čuvara blaga jednog od najlepšeg muzeja na svetu
U Sankt Peterburgu, nekadašnjoj prestonici Ruskog carstva, nalazi se drugi najveći muzej na svetu, čuveni Ermitaž sastavljen od šest zgrada od kojih su četiri otvorene za javnost. Ovaj prelepi muzej, smešten u gradu na obali reke Neve, otvorio je vrata posetiocima tek u 19. veku, a do tada je priliku da posmatra njegove vredne kolekcije imalo malo povlašćenih ljudi, među kojima je bio čuveni pisac Aleksandar Puškin, nekadašnji vlasnik doživotne ulaznice za posetu Ermitažu.
U Ermitažu je izloženo bezmalo 3 miliona eksponata iz celog sveta i različitih vremenskih perioda, a među njima su i veoma retki predmeti koji mogu da se vide samo ovde i više nigde na svetu. Ermitaž čuva armija ljudi koja ne pruža priliku ni muvama da uleću kad im se prohte.
O povremenim nepoželjnim posetiocima Muzeja, u obliku glodara, brine tim četvoronožnih čuvara: Ermitaž je poznat po mačkama kojih je sedamdesetak i one brinu o tome da uvek gladni miševi i pacovi ne pronađu način da omaste "brkove" skupocenim papirusima, knjigama ili drugim jestivim muzejskim eksponatima.
Mačke su započele javno muzejsko službovanje pre tri veka, kad je Petar Veliki iz Holandije doveo velikog mačka Vasilija i postavio ga u Zimskom dvorcu kao deo obezbeđenja. Vasilije je imao nezgodan karakter i bio je izuzetno krupan i stvarno je bio strah i trepet za glodare. jelisaveta, kćerka Petra Prvog, bojala se glodara i povećala je broj mačaka u muzeju: od tada su mačke stalni stanari Ermitaža. Čak je i carica Katarina Velika, koja nije bila ljubitelj mačaka, dopustila da one ostanu u Muzeju. Jedini prekid u službovanju mačaka Muzeju Ermitažu dogodio se tokom opsade Lenjingrada (Petrograda), kad su umetnine bile evakuisane u Sibir, a dotadašnji čuvari nisu preživeli.
Katarina Druga je mačkama dodelila počasno zvanje čuvara i naredila da se prema njima odnose uz mnogo poštovanja. U Ermitažu živi 50-60 mačaka: svaka ima pasoš sa fotografijom koja potvrđuje njihov "radni" odnos. Svaka mačka ima sopstvenu ogrlicu, činiju, poslužavnik i korpu za spavanje. Sa njima se dobro postupa, ali nisu previše uhranjene, kako se ne bi olenjile i zaboravile na posao kojitreba da obavljaju. Služba bezbednosti brine o mačijem timu koji ima sekretara i PR stručnjaka. Direktor muzeja tvrdi da "intervjui i snimanja o mačkama nisu ništa manje učestali od onih o Rembrantu". Muzej je svake godine domaćin Dana mačaka Ermitaža kada se održavaju tematske izložbe i objavljuju knjige posvećene ovim četvoronožnim čuvarima. Uzbekistanski umetnik Eldar Zakirov napravio je seriju razglednica "Mačke Ermitaža".
Danas, 28. marta je Dan mačaka Ermitaža i (slučajno ili ne) nacionalni Dan poštovanja mačke u ovom delu sveta.
Stoga odajmo danas počast neumornoj četvoronožnoj patroli koja se bori protiv onih koji bi sa najvećim apetitom oglodali kulturno nasleđe Rusije.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Ona hoda kao manekena: Kuca koja je spremna za modnu pistu
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.