Šta se dešava ako pas popije alkohol: Najugroženiji mali psi, posebno upozorenje vlasnicima na OVO piće
Desetine namirnica i brojne vrste pića mogu biti štetne za pse: čokolada, kafa i luk su zabranjeni u ishrani pasa, kao i alkohol koji je opasan za kućne ljubimce. Iako mnogi ljudi uživaju u tome da popiju malu čašu vina za ručak ili večeru i nemaju nikakve zdravstvene probleme, to nije slučaj sa psima: čak i mala količina alkohola može biti štetna za njihovo zdravlje, piše Cuteness.
Zašto je alkohol mnogo opasniji za pse nego za ljude? Psi alkohol metabolišu sporije i manji su: što je veći procenat alkohola u piću, to je po psa opasnije. Volumenski procenat alkohola u standardnom alkoholnom piću je od približno 4 procenta u pivu do oko 40 posto u votki, što bi značilo da bi supena kašika Smirnof votke bila štetnija od pola čaše piva.
Za razliku od drugih napitaka, miris alkohola obično se ne dopada psima. Ipak, radoznalost je kod njih slabija strana karaktera, pa povedite računa o tome da vaš pas ne zaroni njušku u čašu sa pivom ili drugim alkoholnim pićem ili ne poliže vino ili drugo piće ukoliko vam se prospe. Isto tako nemojte držati otvorene flaše i limenke u blizini psa.
Koji su simptomi trovanja alkoholom kod pasa?
Reakcija psa na slučajnu konzumaciju alkohola zavisi od količine i vrste alkohola, ali i od veličine psa. Mali psi koji teže ispod 4, 5 kg obično su u većem riziku od trovanja, a simptomi se mogu manifestovati samo 15 minuta nakon gutanja alkohola, dok veći psi počinju da pokazuju tegobe nakon sat vremena.
Blagi znaci trovanja alkoholom su povraćanje, dijareja, prekomerno lučenje pljuvačke i poteškoće sa disanjem. Psi mogu delovati dezorijentisano ili se bore da pravilno hodaju ili ustanu, slično kao osoba u alkoholisanom stanju.
Teški slučajevi trovanja alkoholom dovode do napada, plitkog disanja ili pada telesne temperature, krvnog pritiska ili otkucaja srca. Pas može da padne i u komu, a hipotermija i respiratorna insuficijencija mogu biti fatalne po psa.
Ako vaš pas slučajno popije alkohol, obratite se veterinaru što pre. Zabeležite količinu i vrstu alkohola koju je pas popio i odmah ga odnesite u kliniku: što pre dobije terapiju, veće su šanse za njegov oporavak.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Uz razigranog frizera uživaju i kućni ljubimci: Ono kada zaista voliš svoj posao
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.