• 0
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

Kako se psi međusobno prepoznaju: Osim njuha, oni koriste još dva pouzdana načina za otkrivanje iste vrste

B. P.
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

Osim mirisom i zvukom, psi mogu i vizuelno da se identifikuju

  • 0
Psi Foto: Shutterstock

Da li i kako psi prepoznaju jedni druge? Kako, recimo, nemačka doga zna da je tromesečno štene pomeranca u stvari pas, a ne neki izvitopereni miš koji je manji od njegove šape? Ipak je u pitanju ogromna razlika u visini i građi pasa, počev od oblika ušiju, njuške, pa do same dlake, a sem toga, neki psi su čupavi, a neki imaju potpuno kratku dlaku.

Da li se psi međusobno prepoznaju, ili su samo prirodno društveni prema svemu što ne izgleda kao pretnja?

Kako se psi međusobno prepoznaju

Ono što ćete uvek primetiti kada se dva psa sretnu je međusobno njušenje. Iz mirisa psi saznaju da su se susreli sa drugim psom. Pored toga, zvucima koje ispuštaju (lajanje i cviljenje) oni vrlo lako zaključe da preko puta njih nije nikakav miš ili ovca, već ista vrsta kojoj i oni pripadaju.

Postoji li još neki način da pas prepozna drugog psa?

Kako ovo pitanje nije interesovalo veliki broj naučnika i istraživača, izdvojio se eksperiment koji je funkcionisao na sledeći način: pet ženki i četiri mužjaka, uzrasta od dve do 5 godina, od kojih su dva psa bila rasna (labrador i border koli), a ostali mešanci, prvobitno su dresirani kako bi mogli da učestvuju u eksperimentu, a zatim su postavljeni pred ekrane, na kojima se vrtelo 144 primerka slika glava raznih životinja, uključujući čoveka.

Trebalo je da psi prilaze slikama koje predstavljaju njihovu vrstu. Svih devet pasa je uspešno grupisalo sve slike različitih pasa u jednu kategoriju! To je dovelo do zaključka da, pored njuha i zvuka, psi mogu i vizuelno da identifikuju svoju vrstu.

Psi Foto: Shutterstock

Da li psi mogu da prepoznaju svoju rasu

Sada znamo i kako se psi međusobno prepoznaju. Ipak, postavlja se novo pitanje: da li buldog zna da haski i on ne izgledaju isto? Naučnici ne znaju sa sigurnošću odgovor na ovo pitanje, ali će vam vlasnici pasa potvrditi da njihov ljubimac uvek prvo priđe sebi sličnom. Pretpostavka je u tome da pas može lakše da "pročita", tj. analizira ekspresije psa koji liči na one uz koje je odrastao (ukoliko je odrastao u leglu), pa mu je lakše da razume njegove namere. Uz to, smatra se da se psi sa većim glavama i dužim njuškama lakše sprijateljuju, jer oni sa "nabijenim" njuškama (poput francuskog buldoga) deluju odbojnije i ne pokazuju svoje raspoloženje tako lako.

Dakle, psi su u stanju da pročitaju i mimiku drugog bića, a psi koji su više boravili sa svojom rasom bolje će je raspoznavati od pasa-usamljenika.

(Apetit.rs/Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Eh, da nam je njihovo samopouzdanje: ČIivave se "brecaju" i laju na staforda

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari