• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Ovo su najčešće greške koje pravite kad kupate psa

Vreme čitanja: oko 2 min.

Iako stručnjaci savetuju da ljubimce ne treba često kupati, ponekad smo primorani da ih "potapamo" u vodu više nego što smo planirali, a pritom pravimo propuste koji im nimalo ne prijaju

  • 0
Greške prilikom kupanja psa Foto: Pixabay/kengkreingkrai

Kupanje psa u retkim slučajevima je dobra ideja da mirno provedete popodne ili veče.

Ovaj zadatak zahteva vreme, strpljenje i sređivanje doma nakon što ljubimca operete i osušite. Međutim, to je važan ritual koji njegovu kožu i dlaku održava zdravim i čini da se nakratko eliminiše miris dlake i ulja iz kože.

Ipak, kupanje psa nije nimalo jednostavno. Štaviše, pas nije u stanju da vam kaže kad mu nešto prilikom kupanja ne odgovara, a evidentno mu je povremeno neprijatno.

Da bismo vam pomogli da kupanje psa postane prijatno iskustvo za ljubimca i vas, konsultovali smo profesionalce.

Evo šta oni kažu o tome koje su najčešće greške vlasnika dok kupaju psa.

1 Prečesto kupanje psa

Greške prilikom kupanja psa Foto: Shutterstock/Jaromir Chalabala

Najveća greška koju vlasnici prave kad kupaju psa je što to previše često čine.

Ako pas nije prečesto prljav i uvaljan u blato, nije mu potrebno više od jednog kupanja mesečno. Baš kao i ljudi, neki psi imaju osetljivu kožu, a previše kupanja može da izazove upale. Često pranje će ukloniti prirodna ulja sa kože, izazivajući iritaciju i svrab. Ako pas voli da skače u bare i blato, izbegnite šampon i koristite vodu da biste oprali prljavštinu.

2 Pogrešna temperatura vode

Greške prilikom kupanja psa Foto: Pixabay/kengkreingkrai

Uobičajena greška vlasnika koji kupa psa je neadekvatna temperatura vode. Najbolji način da to uradite je da testirate vodu pre nego što stavite psa u nju. Gurnite ruku u vodu i  ako ne možete da je držite duže od nekoliko sekundi, onda je previše hladna za psa. Povedite računa da voda ne bude pretopla, jer može izazvati opekotine nakoži psa, posebno ako ima kratku dlaku ili je nema uopšte. Uvek pripremite prijatno toplu vodu za kupanje ljubimca.

3 Neadekvatan šampon

Greške prilikom kupanja psa Foto: Pixabay(mattycoulton

Nemojte žaliti novac prilikom nabavke šampona ili kupke za psa. Jedna od najčešćih grešaka vlasnika je što kupaju psa svojim šamponom. Pošto se pH kože psa razlikuje od onog kod ljudi, a ljudski šampon može da iritira kožu naših ljubimaca, potrebno je koristiti posebno formulisane šampone za pse koji su nežniji za njihove oči i uši.

4 Kupanje psa na klizavoj površini

Greške prilikom kupanja psa Foto: Pixabay/oritslama

Klizava površina u kadi može da bude opasna za psa, baš kao i za vlasnika. Kada je uobičajeno mesto za kupanje psa, ali nisu sve kade bezbedne u pogledu klizavosti. Pas neće stajati mirno dok ga kupate, a ako prokliza može se povrediti ili će mu u oči i uši upasti višak vode. Sprečite ove situacije tako što ćete na dno kade postaviti peškir ili prostirku koja se ne kliza.

5 Previše vode u ušima psa

Greške prilikom kupanja psa Foto: Pixabay/angel1238812

Iako voda gotovo uvek uđe u uši psa, pokušajte da to sprečite. Bakterije vole toplotu, mrak i vlagu, a to je upravo unutrašnjost ušnog kanala. Previše vode u ušnom kanalu pogoduje razvoju ušnih infekcija. Izbegnite ovo tako što ćete pratiti kako se voda sliva i nemojte uranjati glavu psa pod vodu. Posle kupanja dobro osušite uši i glavu psa.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari