Rozele: Papagaji iz Australije koji osvajaju bojama, brbljanjem i zvižducima, ali ne i karakterom
Upečatljivih boja, među kojima preovladavaju crvena i plava, rozela je popularni kućni ljubimac.
Osim što ima lepo perje, ova ptica poznata je i po prijatnom glasu. Možda najvažnija njena osobina je da nije bolešljiva.
Veoma je aktivna i spretno leti, voli da se igra, penje i gricka voće. Donekle je društvena i može se držati u volijeri sa drugim pripadnicama svoje vrste. Ipak, nije toliko bliska sa vlasnicima. I pored toga, ljubitelji ptica je čuvaju kao kućnog ljubimca.
Postoji šest vrsta rozela i devetnaest podvrsta, iako je samo nekoliko široko dostupno. Većina može da se nabavi u specijalizovanim prodavnicama ili preko uzgajivača.
Nisu popularne kao druge ptice ljubimci.
1 Zapadna rozela
Poreklom iz zapadne Australije, druželjubivija je u odnosu na druge vrste i mnogo je tiša. Glava i donji deo tela su jarko crveni, a na obrazima ima žute mrlje.
Mužjak je svetliji od ženke koja je uglavnom zelene boje. Preporučuje se vlasnicima koji ne žele da ih ptica budi kreštanjem u zoru. Brzo se razmnožava, pogotovo nakon prve godine života.
2 Grimizna rozela
Ovo je jedna od najpopularnijih rozela koja živi u zatočeništvu. Njeno prirodno prebivalište su vrtovi i planinske šume. Veoma je prilagodljiva i može da živi bukvalno svuda, ako je primorana.
Iako lepa, veoma je bučna, posebno kad je gladna. Ako tražite mirniju pticu, ovo nije opcija za vas. Probudiće vas rano ujutru i brbljati ceo dan. Nije joj važno da li je sama ili u društvu.
Obično se okuplja u parovima ili malim grupama. Ovo su monogamne ptice i u sezoni parenja provode veći deo vremena sa partnerom.
3 Zelena rozela
Ovo je najveća vrsta rozele i naraste do 35 centimetara, obojena je zeleno-žuto, sa crvenim trakama iznad kljuna i ljubičastim obrazima. Nije preterano popularna u izboru za ljubimca, iako je izdržljivija i prilagodljivija od nekih drugih vrsta u zatočeništvu. Neophodna joj je ogromna volijera i mnogo vežbanja.
Sklona je gojenju što može da utiče na njeno zdravlje. Poslastice su joj zabranjene, pogotovo semenke suncokreta.
4 Bledoglava rozela
Iako nije tako upečatljivo obojena kao druge vrste, bledoglava rozela je lepa na svoj način. Ima pastelno plavo telo sa izrazito svetlozelenom glavom. Obrazi su joj beli i otuda naziv “bledoglava”.
Ona preferira otvorenu šumu, gde lako pronalazi semenke i plodove. Gnezdi se na visokim granama, preferirajući šupljine.
Ova vrsta je izuzetno izdržljiva i lako se prilagođava uslovima u zarobljeništvu.
Ipak, mana joj je što je prilično agresivna i za razliku od drugih rozela, ne može deliti kavez sa drugim pticama. Obično se ne uzgaja u zatočeništvu i ako ste baš zainteresovani za ovu vrstu, najverovatnije ćete morati da je platite “masnije”.
5 Istočna rozela
Verovatno jedna od najživopisnijih vrsta, istočna rozela na sebi ima gotovo sve boje. Glava joj je svetlocrvena sa belim obrazima, donji deo tela je žut, perje im je plavo, a rep zelenkasto-modar. Postoje tri glavne podvrste, sa malim razlikama u boji. One su dobri kućni ljubimci kada se ručno odgajaju, ali traže svakodnevni kontakt, u suprotnom vas “neće voleti”.
Čak i kad je pripitomljena, ova ptica nije prijateljski raspoložena i ne prihvata ljudsko društvo tek tako.
6 Severna rozela
Od svih vrsta rozela, ova je jedinstvena, jer je obojena svetlije, sa više bele i krem boje. Njen “prosečan” izgled upotpunjuju bledi obrazi i tamno obojeni glava i vrat, dok je ostatak tela prvenstveno beo, mada se pojavljuju plave i crvene oznake. Oba pola izgledaju isto, a mlađe ptice su tamnijih boja.
Severna rozela se gnezdi u šupljinama drveća i živi u šumama i otvorenim prostorima. Prvenstveno je biljojed, živi od trave i semenja i povremeno jede insekte.
Nije čest izbor za kućnog ljubimca i teško ju je uzgajati izvan Australije.
Mogu li rozele da žive sa drugim pticama?
Neke vrste mogu da žive sa drugim pticama, dok su druge agresivnije.
U zatočeništvu je najbolje držati ih u paru ili same, jer su često teritorijalne i agresivne.
Da li su rozele dobri kućni ljubimci?
Većina vrsta rozela su sličnog izgleda i ponašanja. Nisu privržene vlasnicima kao drugi ljubimci, ali ako želite da ih pripitomite, družite se s njima svakodnevno.
Vlasnici ih vole zbog divnih boja, prilagodljivosti uslovima u domu i generalno dobrog zdravlja, pa njihov životni vek može da traje i tri decenije.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Papagaj naučio zvukove tokom vrele akcije mame i tate u spavaćoj sobi: Sad po ceo dan stenje
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikolas
ZA 40 GODINA VISE PUTA SAM BIO U AUSTRALIJI I PRIMETIO SAM DA JE DRASTICNO OPAO BROJ PAPAGAJA KOJIH JE NEKAD BILO U JATIMA !!!!!
Podelite komentar