Vreme čitanja: oko 5 min.
Želite leopard kornjaču kao ljubimca: Dobro razmislite - ovo sporo i mirno stvorenje najčešće nadživi vlasnika
Vreme čitanja: oko 5 min.
Ovaj dugovečan gmizavac ne podnosi hladnoću, ne sme da jede mačiju ili pseću hranu i ne može da boravi u vlažnoj sredini, jer će joj istruleti oklop
Leopard kornjača, poreklom iz Južne Afrike, Etiopije i Somalije, jedna je od najvećih pripadnica ove vrste životinja i dobila je ime po šarama na oklopu koje podsećaju na krzno velike pegave mačke istog imena. Pre nego što se posvetite nabavci leopard kornjače kao ljubimca, pročitajte sve o njenom smeštaju, ishrani, bolestima i pogotovo životnom veku, jer je ovo dugovečna životinja koja traži mnogo prostora, ima specifične potrebe i sasvim sigurno će vas - nadživeti.
Leopard kornjača (naučnog imena: Psammobates pardalis, Stigmochelis pardalis) može da bude teška od 15 do čak 40 kilograma, a njen životni vek je od 80 do 100 godina.
Temperament leopard kornjače
Kao i druge njene rođake po vrsti, leopard kornjače su spore, tihe i nisu agresivne. Oni su dobroćudne i nisu ljubimci sa kojima ćete se zabaviti. Ne ujedaju ljude, ne vole držanje u rukama i ako se osete ugroženim, verovatno će se povući u oklop.
Mužjak leopard kornjače u divljini postaje agresivan prema drugim mužjacima tokom sezone parenja, ali u zatočeništvu je miran i ne izaziva incidente. Ova kornjača nije dobra za vlasnika početnika, jer je zahtevna u poređenju sa drugim kornjačama: potreban joj je veliki životni prostor, zaštita od niskih temperatura i raznovrsna ishrana puna hranljivih materija.
Smeštaj leopard kornjače
Ako živite u hladnoj regiji, ne razmišljajte o nabavci ove životinje kojoj su potrebne visoke temperature tokom cele godine. Leopard kornjača ne podnosi hladnoću. Zbog njene veličine i potrebe za sunčevom svetlošću, treba je smestiti u bezbednu, spoljašnju nastambu. Ograđen prostor treba da ima mesto za skrivanje i da bude dobro obezbeđen i zaštićen od predatora. Nemojte smeštati leopard kornjaču na mesto gde bi čak i najdobronamerniji pas došao. Mladunci kornjača, tokom prvih meseci života, treba da ostanu smešteni u zatvorenom prostoru, dalje od bilo kakve opasnosti.
Ograđeni životni prostor leopard kornjače treba da podseća na njeno stanište u prirodi: obezbedite lucerku i drugu travu za pašu i ostavite plitku posudu sa vodom.
U divljini, kornjače kopaju zemlju da bi položile jaja, pa obezbedite zemlju za svog ljubimca. Izlaganje suncu i kupanje u vodi je veoma važno za leopard kornjaču. Ako ne možete da držite kornjaču na otvorenom tokom cele godine, obezbedite veliku unutrašnju nastambu: ograđeni prostor visokih zidova i veličine najmanje 3x3 metra. Ako imate malu slobodnu sobu u toplom delu vašeg doma, razmislite o tome da je pretvorite u prostoriju za kornjaču. Svakodnevno proverite čistoću ograđenog dela u kome kornjača stanuje i održavajte higijenu, uz redovno menjanje vode u posudi i uklanjanje vidljivog otpada.
Specifična podloga za leopard kornjaču
Većina vlasnika koristi neku podlogu koju postavlja na pod ograđenog smeštaja. Ako kornjača živi na otvorenom, gde može da kopa po zemlji i hrani se na travi, u zatvorenom ograđenom prostoru na pod možete da postavite novine koje treba redovno da menjate. Na pod ide i supstrat od trave ili sena ili organska mešavina zemlje i peska koji imitiraju njeno prirodno stanište. Kornjača treba da jede na travi ili čvrstoj podlozi, ne na pesku koji bi mogao da zasmeta njenom sistemu za varenje ako ga slučajno proguta.
Toplota i vlažnost u smeštaju leopard kornjače
Kao hladnokrvna stvorenja, svi gmizavci moraju da regulišu svoju telesnu temperaturu. U idealnom slučaju, dnevne temperature za ovu kornjaču treba da budu između 23 i 32 stepena Celzijusa. Noćne temperature ne smeju da padnu ispod 21 stepen C. Obezbedite kornjači prostor za kupanje koji dostiže 35 stepeni Celzijusa, a ako je u zatvorenom prostoru, koristite toplotne sijalice za gmizavce ili keramičke grejače.
Leopard kornjači je potrebna mešavina sunčeve svetlosti i senke. Nije preporučljivo držati je u zatvorenom prostoru, bez svetlosti, pa obezbedite UVB svetlost punog spektra i svetlo za sunčanje koje isijava sa podloge, u vidu ravne stene. Kornjači je potrebno 10 do 12 sati izlaganja UVB svetlu ako je u zatvorenom prostoru, ali imajte na umu da većina UVB sijalica prestaje da emituje odgovarajuću svetlost posle šest meseci. Relativna vlažnost od 40 do 60 procenata je idealna tokom dana, dok noćne vrednosti idu od 70 do 80 procenata, što se može postići zamagljivanjem supstrata. Proveravajte nivoe vlage higrometrom ili meračem vlažnosti postavljenim unutar kaveza.
Šta jede i pije leopard kornjača
Leopard kornjača je biljojed i jede danju, a 98 procenata njene ishrane se sastoji od trave bogate vlaknima i zeleniša. Trava bez pesticida na otvorenom je pogodna za ispašu tokom toplog vremena. Dnevna ishrana se sastoji prvenstveno od trave, korova i tamnog lisnatog zelenila. Svakog dana, u isto vreme dnevno, možete davati kornjači male količine povrća (maslačak, zelje, potočarka, šargarepa) na podlozi od trave ili sena. Izbegavajte lisnati zeleniš sa visokim sadržajem oksalata, kao što su zelje, cvekla, blitva i spanać koji vezuju kalcijum u hrani, pa kornjača može da pati od njegovog nedostatka.
Nikad ne hranite leopard kornjaču hranom za pse, mačke ili bilo kojim drugim životinjskim proteinom koji joj mogu oštetiti bubrege.
Kornjači u zatvorenom prostoru su potrebni dodatni hranljivi sastojci kako bi nadoknadili nedostatak direktne sunčeve svetlosti, pa joj dajte visokokvalitetnu hranu za kornjače koja uključuje suplemente kalcijuma i vitamina D3. Kornjače mogu da grizu sipinu kost koja se nabavlja u pet šopovima. Za zdravlje usta kornjače obezbedite dovoljno vlakana, u vidu sena.
Svakodnevno menjajte i čistite posudu za vodu i dopunite je filtriranom vodom.
Zdravstveni problemi leopard kornjače
Leopard kornjača u zatočeništvu je veoma podložna respiratornim infekcijama. Ovo se obično dešava kada je ograđeni prostor životinje previše vlažan. Još jedno uobičajeno i bolno stanje među kornjačama je trulež oklopa, koji je uzrokovan gljivičnom infekcijom, a znaci ovog problema su suv oklop koji se lista i neprijatno miriše.
Možda najteža bolest koja pogađa leopard kornjače u zatočeništvu je metabolička bolest kostiju. Ovo potencijalno fatalno stanje je rezultat neravnoteže u odnosu fosfora i kalcijuma koji kornjača unosi. Metabolička bolest kostiju slabi i omekšava kosti i deformiše udove kornjače.
Ako sve navedene zdravstvene probleme primetite na vreme, one se mogu lečiti.
(Thesprucepets/Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Snimak jedne od najređih vrsta morskih kornjača
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.