Zubni kamenac kod mačke: Lako uočljiv, potencijalno opasan, ne zahteva hitne mere, ovo su simptomi
Stare mačke često pate od jakog kamenca koji se manifestuje u vidu braonkasto-žutih naslaga na površini zuba. Kamenac na zubima se formira kroz nagomilani zubni plak koji je i dalje mekan, za razliku od tvrdog kamenca. Tačnije, to je tanak film sluzi sastavljen od čestica hrane i mikroba (gljivica i bakterija). Zubni kamenac kod mačaka može uticati na pojavu upale desni ili parodontitis i dovodi do novih upala u organizmu putem bakterijskih infekcija.
Šta je zubni kamenac i kako nastaje
Zubni kamenac se kod odraslih mačaka manifestuje u vidu žuto-smeđih naslaga na površini zuba. Uglavnom su zahvaćene zadnje spoljašnje površine kutnjaka, ali se kamenac pojavljuje i na prednjim zubima. Uopšteno govoreći, kamenac je akumulacija zubnog plaka koji se sastoji od "filma" nastalog akumulacijom sitnih čestica hrane, bakterija i gljivica nataloženih na površini zuba. Kalcijumove soli iz pljuvačke izazivaju demineralizaciju zubnih naslaga, što dovodi do konačnog stvaranja kamenca kod mačaka.
Uzroci pojave kamenca kod mačaka mogu da budu određene bolesti: parodontoza, gingivitis (zapaljenje desni), stomatitis (zapaljenje sluzokože usta)... Stomatitis dovodi do pojave inficiranih izraslina na sluznici usta od kojih neke imaju plikove na površini.
Zubni kamenac kod mačaka: simptomi
Razlaganje ugljenih hidrata, odnosno šećera, dovodi do stvaranja mlečne kiseline koja razgrađuje okolne desni. Pored toga, oštećenje trpi i zubna gleđ, važan deo parodontalnog aparata koji okružuje zubni koren. Uz smeđe-žute naslage mogu se pojaviti i drugi simptomi, kao što su: loš zadah i zapušteni zubi, krvarenje desni i njihovo povlačenje, labavljenje zuba i njihov gubitak, kao i lomovi vilice. U ustima se javljaju upala i bolovi, žvakanje je otežano, mačka gubi na težini, javlja se otok limfnih žlezda i sluzokože usta sa upalom u vidu mehurića. Bakterije prodiru u parodontalne džepove i šire se u druge organe, najčešće bubrege.
Dijagnostikovanje i lečenje zubnog kamenca kod mačke
Zubni kamenac kod mačaka je lako uočljiv i obično mu nije potreban hitan veterinarski tretman, ali ako se naslage češće pojavljuju i dovode do upale, odvedite mačku veterinaru. Ukoliko je kamenac ugrozio zdravlje zuba i okolnih struktura u mačijim ustima i veterinar ne može prstom da ukloni naslage, savetuje se profesionalno uklanjanje kamenca pod anestezijom. Mački se daje anestetik na prazan stomak nakon čega veterinar pristupa uklanjanju kamenca prstom ili kleštima za uklanjanje kamenca. Postoje i specijalni ultrazvučni uređaji za uklanjanje plaka i kamenca sa mačijih zuba. Kada se zubni kamenac ukloni, zubi se poliraju kako bi se sprečilo novo stvaranje plaka i kamenca. Jako oštećene zube je potrebno ukloniti vađenjem.
Ne zahtevaju svi slučajevi zubnog kamenca kod mačaka profesionalno čišćenje ili vađenje zuba. Zubni kamenac najčešće pogađa starije mačke i skoro ga je nemoguće sprečiti. Ipak, postoje neki saveti koji mogu sprečiti prebrzo stvaranje zubnog kamenca i naknadne bolesti. Svakodnevna oralna higijena jedan je od načina prevencije ovog problema kod mačaka.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Posle mačke vukodlaka sledi mačka vampir
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.