Britanska dugodlaka mačka: Ne voli da skače, izbegava maženje u krilu i druži se sa psima pa i miševima

B. P.
B. P.    ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Prema nekim istraživanjima, britanska dugodlaka mačka, lepotica raskošnog krzna i divnog temperamenta je manje popularna od britanske kratkodlake mačke. Obe rase su prilično slične, a najznačajnija razlika među njima je duga dlaka.

Ako tražite mačku koja je izuzetno prijateljski nastrojena i nežna i istovremeno prilično nezavisna, dugodlaka britanka je pravi izbor.

Britanske dugodlake mačke obožavaju društvo ljudi, ali umeju i te kako da same brinu o sebi. Budući da su opuštene i prijateljskog karaktera, idealne su za dom sa decom i za domaćinstva sa više kućnih ljubimaca.

Britanska dugodlaka mačka je nastala ukrštanjem britanske kratkodlake sa dugodlakim rasama poput persijske i turske angore. Životni vek ove mace je od 12 do 15 godina.

Temperament britanske dugodlake mačke

Britanske dugodlake mace sposobne su da brinu same o sebi, ali nakon određenog perioda počinju da traže pažnju i društvo vlasnika. One nisu previše teritorijalne, tako da mogu lepo da žive sa drugim mačkama u istoj kući. Isto važi i za pse sa kojima britanska dugodlaka živi bez stresnih situacija.

Britanske dugodlake nemaju aktivan nagon za plenom, pa ih možete bez problema držati u istoj kući sa malim ljubimcima. Ne preporučuje se ipak da budu u istom delu kuće bez nadzora, ali je malo verovatno da će ove mace pokušavati da provale u njihove kaveze ili da napadnu hrčka, zamorca ili drugu malu životinju. Napad je previše energičan potez za britansku dugodlaku, posebno ako joj se spava ili je namerila da pregleda šta se nalazi u njenoj činiji za hranu.

Britanska dugodlaka mačka nije izbirljiva u jelu, pa treba pratiti šta i koliko jede, jer začas može da se ugoji i postane gojazna. Ako živi u zatvorenom prostoru i manje je aktivna, hranite je mačijom hranom sa manje kalorija.

Aktivnost, obuka i nega britanske dugodlake mačke

Britanska dugodlaka mačka nije preterano raspoložena da bude aktivna i radije će lenčariti i spavati između obroka, što opet nije dobro za njihovu liniju. Gojaznost može dovesti do problema sa zglobovima, do dijabetesa i drugih ozbiljnih zdravstvenih tegoba. Sve mačke vole igračke, pa tako i dugodlaka britanka koja će se rado upustiti u jurnjavu za bačenom lopticom, iako bi joj bilo draže da istu lopticu drži među šapama. Ova mačka neće se buniti ako je izvedete u kratku šetnju na povocu, pod uslovom da ste je navikli na nošenje istog. Možda ćete morati da je ubeđujete da to uradi, ali kao i ostale mace, i britanska sa dugom dlakom ne može da odoli poslasticama.

Ponekad ova maca izgubi interesovanje za igru i aktivnost i preusmeri se na dremku, ali ako su sesije vežbanja kratke, maca se neće buniti.

Britanska dugodlaka maca ne voli da skače, pa ne treba očekivati od nje da će biti oduševljena učenjem trikova koji podrazumevaju skakanje na stolicu ili platformu.

Kao i kod bilo koje dugodlake rase, svakodnevno češljanje ove mace se podrazumeva, pogotovo tokom perioda linjanja.

Zdravlje britanske dugodlake mačke

Britanske dugodlake mačke su zdrava rasa, ali mogu biti sklone određenim zdravstvenim tegobama. Gojaznost je najmanji problem ove rase, a kad je reč o ozbiljnijim zdravstvenim problemima, povedite računa o bubrezima.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Kad divljakuša hoće da se mazi: Bengalska mačka zaskočila vlasnika i ne pušta

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari