• 3
 ≫ 

Bengalska mačka: Da li znate da je ova rasa prozvana mačijim “rols rojsom”?

 ≫ 

Egzotičnog izgleda, druželjubiva i hiperaktivna, neverovatno spretna i nemirna, ali i umiljata i privržena vlasniku, ima nadimak “maca iz visokog društva”, a nije joj odolela ni pop diva Jelena Karleuša

  • 3
Bengalske macke Foto: Mia Milojevic Instagram/raja_empire_bengal_cattery

Bengalska mačka je egzotična maca nalik divljoj rođaki, azijskoj leopard mački.

Posebna je ne samo po izgledu, već i po tome što je veoma aktivna i razgibana, druželjubiva i izuzetno inteligentna.

Poreklo i istorija rase

To je hibridna rasa, nastala najverovatnije ukrštanjem azijske leopard mačke i domestikovane kratkodlake mace. U stvaranju rase, sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, najviše se istakla Džin Sagden Mil iz Kalifornije. Ona je dobila na poklon leopard mačku koja je živela sa njom i njenom prvom ljubimicom, običnom crnom kratkodlakom mačkom. Iako je smatrala da se mačke neće pariti, Džin je dobila mačiće i podelila ih susedima, ali je zadržala jednu pegavu ženkicu, zahvaljujući kojoj je nastalo leglo nove egzotične rase. U isto vreme, dr Vilard Cintervol ukrštao je azijske leopard mačke sa domaćim macama, izvodeći eksperimente na Univerzitetu “Lojola”. Leopard mačke bile su otporne na virus mačje leukemije (FeLV), pa su Vilard i njegove kolege želeli da saznaju može li se ovaj imunitet preneti na hibridno potomstvo.

Mnogobrojni odgajivači stupili su u kontakt sa dr Vilardom, pa se i Džin zainteresovala za razvoj nove rase. Ona je preuzela nekoliko hibridnih potomaka i potražila odgovarajuće mačke za ukrštanje. Jedna od njih bila je domaća kratkodlaka maca narandžaste boje, koja je stigla čak iz Indije, dok je druga, sa braon tufnama, bila iz lokalnog azila za mačke.

Internacionalno udruženje mačaka je prva institucija koja je 1983. godine bengalskoj mački dala status eksperimentalne rase. Potpuno priznanje bengalska mačka dobila je 1991. godine.

Bengalske mačke postale su toliko popularne da je jedna državljanka Velike Britanije 1990. godine za svoju buduću kućnu ljubimicu “iskeširala” više od 50.000 dolara. Tako je ova maca stekla nadimak “rols rojs” među mačkama! Jedna od naših najpoznatijih bengalskih “faca” je Raja, “kum” imenu odgajivačnice Raja Empire WCF Bengal Cattery. Zahvaljujući ljubaznosti Mije Milojević, vlasnice ove prestižne odgajivačnice, dobili smo fotografije njenih prelepih mačaka. Bengalcu Raji, vatrenom Špancu, nije odolela ni naša popularna pevačica Jelena Karleuša. Jelena je poznata i kao veliki humanista, ljubitelj životinja i njihov zaštitnik.

Pravilo koje važi za nabavku bengalskih mačaka i njihov status kućnog ljubimca je sledeće: da bi bengalska mačka mogla da živi među ljudima kao ljubimac, mora da bude potomak najmanje četvrte generacije (F4) od prve generacije hibrida (F1).

Karakteristike i telesne osobine

Bengalske mačke su srednje velike, snažne i mišićave: mužjak je težak od tri do 6 kilograma, a ženka između četiri i pet kilograma. Bengalka ima glavu u obliku trougla, široku njušku i razdvojene trouglaste uši, koje su male u odnosu na telo, a ove osobine spadaju u karakteristike divljeg pretka. Njihove oči su krupne i okrugle, u braon, zelenoj ili boji ćilibara, u zavisnosti od boje dlake. Trbuh je beličast, sa tufnicama, stomak je svetlo obojen (nasleđe azijske leopard mačke), a zadnje noge su duže od prednjih.

Vešto se služi šapama, kojima hvata i drži predmete. Neverovatno je spretna: otvara vrata i fioke, uključuje i isključuje svetlo, vadi posuđe i predmete iz kuhinjskih elemenata i pritiska dugmiće, pa je ne ostavljate bez nadzora! Voli da se penje na visinu, odakle ima odličan pogled na sve što se dešava. Veoma je teritorijalna i ne treba je držati sa sitnim životinjama, pogotovo sa pticama, koje doživljava kao plen.

Krzno i boja dlake

Divlji izgled bengalske mačke je posebna odlika rase koju dopunjuje kratka i gusta svilenkasta dlaka, nalik leopardovom krznu, prošarana tamnobraon ili crnim tufnama, u vidu prstena ili rozeta. Bengalke sa mramornom šarom mogu da budu u tri nijanse koje se vide kroz mramornu osnovu sa tamnim tačkama i još tamnijim oivičenjima. Krzno bengalke je sjajno i blista na svetlosti kao da je posuto zlatnim prahom.

Najpoznatija šara bengalki je tufnasta sa takozvanim rozetama, otvorenim ili zatvorenim ovalnim poljima u tri tona. Okvir rozete je tamnijeg tona, a u sredini je polje svetlijeg zlatnog tona. Veoma su cenjene bengalske mačke sa tamnim i jasno oivičenim pravilnim rozetama. Što se boja tiče, najpopularnije su braon i snežno bela, a postoje varijeteti u srebrnoj ili plavoj boji, dok su čokolada, ugljen i cimet nove boje koje su sve popularnije u svetu.

Snežna bengalska mačka postoji u tri varijante, i to Seal Lynx Point, Seal Mink i Seal Sepia. Predak plavookih Seal Lynx Point bengalaca je sijamska mačka. Seal Sepia je dobijena pomoću birmanske mačke, a Seal Mink, zelenih, bakarnih ili zlatno obojenih očiju, ima gene i Lynx Point i Seal Sepia.

Oko očiju bengalske mačke postoje karakteristične šare ili naočari koje se protežu u vertikalne pruge na čelu, oblika slova „M“. “Slomljene” pruge ili mrlje treba da prelaze preko glave sa obe strane i da budu u obliku “skarabeja”.

Temperament bengalske mačke

Ona je umiljata i veoma privržena, ali i hiperaktivna, pa se kratko zadržava u vlasnikovom naručju. Prijateljski je raspoložena prema ukućanima i strancima. Odličan je lovac, ali u domu gde obično boravi, ne može mnogo toga da ulovi i sakrije, osim ključeva, nakita i drugih sitnica.

Bengalka takođe “priča”, i to cvrkutom, kao ptica! Voli da razgovara sa vlasnikom, čak ume i da se “požali”. Nežno prede, tiho mjauče, a po potrebi i reži i glasno “protestuje”. Ništa ne može da joj promakne, uvek je budna i lako i brzo uči. Voli igre hvatanja loptice i donošenja predmeta. Ne buni se ako poželite da je prošetate na povocu!

Bengalki je potrebna pravilna socijalizacija da bi imala dobru interakciju sa porodicom, pogotovo decom. Rado se druži sa psima u domu. Dobar je domaćin prema nepoznatim ljudima, nije stidljiva i nezainteresovana. Upozorenje: ne ostavljajte je samu, jer može napraviti popriličnu štetu na aparatima koji imaju dugmiće!

Voli vodu i odlično pliva, obožava zajedničko kupanje sa vlasnikom, ali i “brljanje” po akvarijumu. Kad poželi da se odmori, sklupča se u vlasnikovom krilu i uživa. Budite spremni da s njom delite i postelju.

Zdravlje bengalske mačke

Bengalka je uglavnom dobrog zdravlja, ali se ponekad pojavljuju genetske predispozicije određenih bolesti. Zato prilikom nabavke bengalke tražite od odgajivača potvrde o izvršenim pregledima i analizama. Bengalka može oboleti i od neuropatije, oboljenja nervnog sistema koji uzrokuje slabost. Ova bolest manifestuje se već u prvoj godini starosti, ali se na sreću mnoge mačke same oporave, iako postoji mogućnost recidiva. Obratite pažnju i na sindrom ravnog grudnog koša, deformitet koji može da se ispolji u blažoj ili težoj formi, kao i na mogućnost pojave displazije kukova koja u teškim oblicima izaziva hramanje. Hipertrofična kardiomiopatija je nasledno srčano oboljenje koje se takođe genetski prenosi. Luksacija patele ili nasledno iščašenje kolena može se pojaviti u blažem ili težem obliku.

Od drugih oboljenja javlja se progresivna atrofija mrežnjače, degenerativna bolest oka.

Nega bengalske mace

Nega bengalke nije zahtevna, jer ima kratku i gustu dlaku. Češljanje jedanput nedeljno je dovoljno za uklanjanje mrtve dlake i pospešivanje lučenja masti. Kupanje se ne preporučuje. Sa veterinarom se konsultujte u vezi sa oralnom higijenom, kako biste sprečili paradontalna oboljenja. Svakodnevna higijena zuba je najbolja opcija, ali je i pranje jednom nedeljno dobar uspeh. Na svakih nekoliko nedelja podsecite kandže svojoj bengalki. Kad je reč o higijeni očiju, obrišite njihove uglove mekom, vlažnom krpicom kako biste uklonili ostatke izlučevina, i u tu svrhu uvek uzmite posebne krpice za svako oko, da bi se izbegla infekcija. I uši temeljno pregledajte, pa ako je potrebno čišćenje, obrišite ih navlaženom krpicom ili vatom umočenom u mešavinu tople vode i sirćeta (razmera pola-pola). Ni slučajno ne koristite štapiće za čišćenje ušiju!

Posuda sa posipom mora biti savršeno uredna i čista, u suprotnom će se maca udaljiti od svog toaleta i obavljaće fiziološke potrebe na drugim mestima.

Držite bengalku u zatvorenom prostoru, kako biste izbegli bolesti koje joj mogu preneti mačke nastanjene na otvorenom. Takođe ćete je zaštititi i od eventualnih napada pasa i opasnosti od saobraćajnih nezgoda. Usput, učinićete i dobro delo lokalnim pticama koje lako mogu postati plen ovog strastvenog lovca. Ne zaboravite da ćete držanjem bengalke u zatvorenom prostoru onemogućiti lopove da vam uzmu ovu lepu kućnu ljubimicu.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Sedma specijalizovana izložba belgijskih ovčara u Beogradu

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari