Vreme čitanja: oko 2 min.
Traumatična prošlost udomljene mačke može da pravi probleme novom vlasniku, ali rešenje postoji
Vreme čitanja: oko 2 min.
Mačka koja se suočavala sa fizičkim maltretiranjem će razviti agresiju uzrokovanu strahom i neće je tek tako zaboraviti
Ako udomljavate mačku iz azila, suočićete se sa mnoštvom nepoznanica o životinji, a o njima i ljudi koji brinu o napuštenim životinjama ponekad ništa ne znaju. Mačija prošlost može da bude problematična novom vlasniku, ukoliko se ispoljava traumatsko, kroz nepoverljivost, skrivanje ili agresiju, ali ima i dosta primera koji svedoče o emotivno zadovoljnim i mirnim macama.
Ipak, mačke su veća zlopamtila od pasa i ne zaboravljaju lako probleme iz prošlosti, a jednu od njih će poneti sa sobom čak i u novi dom. Mačka koja se suočavala sa fizičkim maltretiranjem najverovatnije će razviti agresiju uzrokovanu strahom, piše Catitudedaily. Mačka koja ispoljava agresiju izaazvanu strahom sasvim sigurno je imala traumatična iskustva koja su na njoj ostavila emocionalne ožiljke.
Agresija izazvana strahom ispoljava se kod svake mačke koja je imala jedno ili više negativnih iskustava.
Mačija agresija izazvana strahom nije neuobičajena
Jedan od glavnih razloga zbog kojeg mačke završavaju u azilima je rezultat agresije. Mačke su po prirodi nekonfliktna bića i ukoliko postanu agresivne, to je nešto što one biraju kao odbrambeni mehanizam - pomagač u borbi sa osnovnim problemom.
Postoje specifični okidači i mete koji signaliziraju na agresiju kod mačaka, a najčešći razlog je da su došle iz doma u kome su vlasnici prema njima bili nasilni. Mačka vođena instinktivnim odgovorom na strah brzo reaguje i često deluje uplašeno.
Znaci mačije agresije izazvane strahom
Agresija izazvana strahom je usađena u mačku zbog iskustva koje je na nju ostavilo emocionalni trag i takva mačka ima anksiozne probleme. Ona može reagovati strahom kada naiđe na nepoznatu osobu, kućnog ljubimca ili se nađe na nepoznatom mestu. Čudan miris ili iznenadna buka takođe mogu izazvati strah kod mačaka.
Znaci agresije uzrokovane strahom iskazuju se kroz šištanje, režanje, žvakanje predmeta i pokazivanje zuba. Govor tela je najčešći znak na koji treba obratiti pažnju kada je u pitanju agresija i može da pomogne da se zaštitite kada osetite opasnost.
Saveti vlasnicima koji imaju agresivnu plašljivu mačku
Najvažnije i najdelotvornije u slučaju da ste udomili mačku koja pokazuje agresiju izazvanu strahom je strpljenje. Pokušajte da mački stvorite okruženje koje neće izazivati njihovu anksioznu agresiju. Poštovanje mačke i stvaranje što mirnijeg životnog okruženja i lepe svakodnevice će pomoći.
Ipak, najvažnije od svega je da mačku nikad ne kažnjavate, i da ne pokazujete kako niste zadovoljni njenom reakcijom kad se aktivira agresija straha, jer će to samo pogoršati stvari. Ako je agresija straha kod mačke toliko jaka da izaziva velike nevolje, konsultujte se sa veterinarom, jer i neki zdravstveni problemi mogu biti okidači mačije agresije.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Kao da ima lepak na šapama: Mačka koja hvata sve što joj bacite
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.