Deluje kao kreacija AI, ali je stvarna i veoma opasna: Zlatna kobra, zmija čija pojava izaziva jezu i strah
Ovo je zlatna kobra koja živi u Južnoj Africi: zapanjujuće je lepa, ali opasna zmija čiji je otrov smrtonosan jednako kao toksin crne mambe. Najopasnija zmija u Južnoj Africi, zlatna kobra (Naja nivea) je veoma otrovna zmija koja je toliko prepoznatljiva da na sam pomen njenog imena stanovništvo Južne Afrike oseti strah i nelagodu, piše Discoverwildlife.
Koliko je velika zlatna kobra i kako izgleda
Prosečna dužina odrasle zlatne kobre je oko 1,6 m, a ima i onih koje narastu dva metra, pri čemu su mužjaci veći od ženki.
Zlatna kobra je prelepa zmija žućkaste ili zlatnobraon boje, iako su neke crne, dok su druge tamne ili svetle sa jako izraženim pegama.
Čime se hrani zlatna kobra i ko je njen predator
Glodari, ptice, žabe, gušteri i druge zmije su plen zlatne kobre koja će pojesti i strvinu, obično zmiju koju pronađe na putu.
Zlatna kobra ima iznenađujuće mnogo neprijatelja. Odrasle zlatne kobre strepe od napada medonosnih jazavaca, servala, velikih sivih mungosa i ptica sekretara, dok mlada kobra postaje plen mungosa, merkata, grabljivica, čaplji i vrana.
Koliko je opasna zlatna kobra
Kobra zlatne boje poseduje moćan otrov, neurotoksin smrtonosan kao i otrov koji ima crna mamba, izazivajući munjevitu respiratornu paralizu.
Kako se razmnožava zlatna kobra
Period parenja zlatnih kobri je novembar-decembar. Ženka polaže 8-20 jaja koja se izlegu posle oko 60 dana, krajem februara/početkom marta. Mlade zlatne kobre obično su dugačke 30 cm u trenutku izleganja.
Gde živi zlatna kobra
Zlatna kobra živi u južnoj Africi, u zapadnom, istočnom i severnom Kejpu, zapadnim delovima Gautenga, Bocvane i južne Namibije. Može se videti praktično svuda u ovim regijama, od farmi do gradova, ako u njima ima dovoljno izvora hrane.
(Telegraf.rs)