Šta se dešava u najpoznatijoj šumi države Njujork: Zmijske kože vise sa drveća, evo o čemu je reč

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Nova naučna studija, koja je izvedena u prirodi, u području Manki Ran, nedaleko od grada Itake u državi Njujork, otkrila je glavni motiv zbog koga ptice "dekorišu" svoja gnezda zmijskom kožom: odbačena koža zmije, koju ptice obrubljuju oko gnezda, ne služi kao ukras, već je jedan od načina na koji one odvraćaju grabljivce od ptića.

Ptice koje se gnezde u šupljinama drveća češće koriste zmijske kože nego ptice čija su gnezda otvorena, kažu istraživači sa Univerziteta Kornel, a prenosi Discoverwildlife. Ova taktika pomaže pticama da zaštite jaja i ptiće od predatora.

Zmije jedu miševe i male sisare, objašnjava vodeći istraživač studije Vanja Rover i dodaje da naučnici smatraju kako bi evoluciona istorija interakcija između predatora i ptica trebalo da natera grabljivce da se plaše zmijske kože koja se nalazi unutar gnezda. Posmatrači ptica odavno su primetili ovo ponašanje, ali niko nije testirao da li ono zaista odvraća predatore.

Da bi testirali pretpostavku o tome da ptice postavljanjem zmijske kože u gnezdo žele da odvrate predatore, naučnici su obavili eksperiment u prirodnom okruženju - zaštićenom šumskom koridoru koji okružuje Fol Krik istočno od Itake. Stavili su po dva prepeličija jajeta u više od 60 veštačkih gnezda i 80 napuštenih gnezda američkih crvendaća i simulirali situaciju koja se javlja u šupljinama u drveću i otvorenim gnezdima: u neka gnezda ubacili su zmijsku kožu, dok su druga ostala prazna. Tokom dvonedeljnog perioda, istraživači su se penjali do gnezda da bi proverili jaja. Kamere koje se aktiviraju pokretom pokazale su da otvorena gnezda privlače i ptice i male sisare, dok su u zatvorena gnezda uglavnom dolazile leteće veverice. Najviše šanse da "prežive" imala su jaja u "gnezdima" koja su imitirala šupljine u deblima.

Ukoliko poželite da o ovom fenomenu pročitate više, studija The evolution of using shed snake skin in bird nests je dostupna za javnost.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Nje se plaše a zapravo je njen dodir uživanje: Dugina boa ruši sve stereotipe i strahove o zmijama

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari