5 tihih ubica koji prete zdravlju vaše mačke: Prepoznajte simptome na vreme, zbog jednog je stalno gladna

B. P.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Kada je u pitanju briga o mački kućnom ljubimcu, vlasnik treba da ispoštuje nekoliko jednostavnih saveta. Mačka mora da bude u bezbednom okruženju, njena hrana mora biti visokokvalitetna, preventivna nega i puno ljubavi su imperativ njenog zdravlja koje nažalost ponekad naruše bolesti poznate kao "tihe ubice", piše Pethealthnetwork.

Prateći preporuke veterinara, možete pomoći da vaši mačiji prijatelji budu zdravi godinama: u slučaju pojave "tihih" ubica, morate znati da prepoznate njihove manifestacije na mačkama.

1. Hronična bolest bubrega

Jedan od najopasnijih tihih ubica mačaka je hronična bolest bubrega (ponekad se naziva hronična bubrežna insuficijencija) i znači da je funkcija oba bubrega 75 posto neefikasna. Klinički znaci bolesti bubrega su: prekomerno pijenje vode, često mokrenje, izbacivanje većih komada fecesa, gubitak težine, neprijatan zadah (zbog nakupljanja toksina u krvi i čireva u ustima, jednjaku i želucu), letargija i skrivanje. Mačke mogu da žive dugo sa ovim problermom, uz ishranu sa niskim sadržajem proteina, česte analize krvi, povećanje unosa vode i lekove.

2. Hipertireoza

Hipertireoza je endokrina bolest u kojoj štitna žlezda proizvodi previše tiroidnih hormona. Najčešća je kod starih mačaka i manifestuje se prekomernom žeđi i pojačanom potrošnjom vode i mokrenjem, povraćanjem i dijarejom te gubitkom težine.

Jedan od najjasnijih znakova hipertireoze je izuzetan apetit uprkos gubitku težine, a dve najčešće posledice su tzv. trkački puls, teška hipertenzija (koja rezultira akutnim gubitkom krvi, neurološkim znacima ili čak ugruškom ili moždanim udarom) i sekundarne promene na organima (šum na srcu ili promene na bubregu). Lečenje hipertireoze je veoma efikasno i podrazumeva terapiju lekovima, hirurško odstranjivanje štitne žlezde (ređe), specijalnu dijetu ili terapiju I131 radiojodom.

Foto: Debela mačka - Ilustracija/Shutterstock/PavelKant

3. Dijabetes melitus

Dijabetes melitus je još jedan tihi ubica mačaka, često onih sa prekomernom težinom. Kod dijabetesa, pankreas ne luči adekvatne količine insulina ili postoji rezistencija na insulin, prirodni hormon koji pokreće šećer (tj. glukozu u krvi) u ćelije. Kad ćelije "gladuju" za glukozom, telo proizvodi sve više glukoze, što izaziva hiperglikemiju (tj. visok šećer u krvi) i mnoge kliničke znake: prekomerno mokrenje i žeđ, gojaznost sa gubitkom mišića (posebno preko kičme ili leđa) ili gubitkom težine, smanjen ili veoma jak apetit, slabost, povraćanje, "acetonski" dah, nisko držanje tela pri hodu. Lečenje dijabetesa je skupo, jer zahteva injekcije insulina dva puta dnevno i promene u ishrani. Uz negu i lečenje, mačke mogu udobno da žive dok se ne pojave komplikacije.

4. Bolesti srca

Bolesti srca su veoma frustrirajuće za vlasnike mačaka, ali i za veterinare koji ponekad teško postavljaju ovu dijagnozu. Klinički znaci srčanih bolesti kod mačaka su: šum na srcu, nenormalan srčani ritam, trkački puls, kolaps, nesvestica, ubrzano i otežano disanje, plavo obojene desni, disanje otvorenim ustima, iznenadna paraliza i hladni, bolni zadnji udovi, iznenadni bol, hromost, iznenadna smrt.

Jednom kada se dijagnostikuje srčana bolest (obično na osnovu fizičkog pregleda, radiografije grudnog koša i ultrazvuka srca), lečenje može uključivati pomoć terapijom kiseonikom, diuretike, lekove za krvni pritisak i srce. Dugoročna prognoza je loša, jer lekovi za srce ne leče srčanu bolest.

5. Rak

Sa dužim životnim vekom pasa i mačaka sve je više slučajeva onih koji obole od raka. Najčešći tip kancera kod mačaka je gastrointestinalni kancer, često zbog limfosarkoma, a klinički znaci raka su: gubitak težine, izostanak apetita, povraćanje, dijareja, otežano disanje, nadimanje, slabost, letargija, skrivanje, groznica, opšta malaksalost. Kada se dijagnostikuje kancer, prognoze su loše.

(Telegraf.rs)