Gušter plavog jezika ratuje sa krpeljima i zaobilazi incest: Ako vam je ljubimac, dobro čuvajte prste

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 3 min.

Mali gušter, ljubiteljima životinja poznat i kao skink, pripada najvećoj porodici gmizavaca koji naseljavaju skoro sve svetske kontinente. Jedan rod ove porodice je posebno veliki, a njegovi predstavnici imaju izuzetno jake čeljusti u kojima se nalazi živopisno obojen jezik nebeskoplave boje, piše Factanimal.

Gušter sa plavim jezikom živi danju: tada lovi i obično se prišunja plenu koga hvata i gnječi moćnim vilicama. On je zdepast i težak, nije mnogo okretan, pa mu najbolje odgovara da hvata plen iz zasede. Gušter sa plavim jezikom se hrani insektima, puževima, cvećem, voćem i bobicama. Ova vrsta guštera može da bude sjajan kućni ljubimac, jer se lako neguje i relativno je poslušan, ako njime rukujete pažljivo pa može da bude atraktivan dodatak dobro sređenom terarijumu ili vivarijumu.

Evo nekoliko zanimljivih činjenica o gušteru sa plavim jezikom.

1. Plavi jezik ovog guštera je višenamenski

Živopisni jezik ove životinje morao je biti stvoren sa određenom svrhom. Ptice, gmizavci i mnogi beskičmenjaci mogu da vide frekvencije svetlosti nevidljive za nas, kao što je UV. Jezik plave boje reflektuje UV zračenje i mnogim životinjama izgleda još svetlije, što ga čini odličnim signalom upozorenja koji će guštera braniti od napada grabljivaca.

UV osvetljenost omogućava jeziku da funkcioniše kao komunikator na daljinu između drugih guštera iz iste porodice, jer ga je lako uočiti izdaleka što može pružiti teritorijalne prednosti. Osim toga, gušter sa najsvetlijim plavim jezikom je pobednik u borbi za ženku!

2. Gušter plavog jezika se dobro snalazi u gradu

Kad gušter plavog jezika zađe po baštama u urbanim sredinama, u njima provodi oko 70 posto vremena i vraća se noću u bezbednost svog staništa. Uživajući u ukusu puževa i drugih baštenskih štetočina, ovaj gušter daje vredan doprinos zaštiti bašta i povrtnjaka, sve dok usevi koje čisti ne budu na njegovom jelovniku.

3. Gušter plavog jezika izbegava gužvu u saobraćaju

Na više mesta dokumentovano je da gušter sa plavim jezikom ume da izbegava gužvu u saobraćaju. To pokazuje da je svestan opasnosti koje vrebaju na drumovima i daje sve od sebe da se u njoj ne nađe. Ovo je još jedan način na koji se uspešno snalazi u urbanoj sredini.

4. Gušter plavog jezika uglavnom je monogaman

Razmnožavanje kod guštera plavih jezika traje između 10 i 43 dana u godini, a većina mužjaka koji su posmatrani u tom periodu klasifikovana je kao monogamna.

5. Ne zna se kako gušter plavog jezika izbegava incest

Parenje u srodstvu u gustim populacijama životinja je uobičajen problem, pa se loši geni kombinuju i dobija se nezdravo potomstvo. Mnoge životinje izbegavaju ovo na neki način, a gušter sa plavim jezikom nije izuzetak, samo što naučnici još ne znaju kako on to radi. On prepoznaje srodstvo, jer bira partnera sa najudaljenijim genetskim sličnostima, ali kako to uspeva, zasad ostaje misterija.

6. Gušter plavog jezika živi u paukovoj rupi

Gušter plavog jezika voli da se nastani u paukovoj rupi. Ovo je njegov siguran prostor i često isteruje pauka vuka ili tarantulu iz njihovih domova.

7. Gušter plavog jezika u ratu je sa krpeljima

Veći gušteri zauzimaju područje sa najbogatijim izvorima hrane i prirodno je da se takmiče sa drugim vrstama u pogledu primata nad istom. Krpelji su zakleti neprijatelji guštera sa plavima jezikom, a netrpeljivost među njima pokazuje se najčešće u sprečavanju prenaseljenosti.

8. Gušter plavog jezika često pomeša vlasnikove prste sa hranom

Kad se drži kao kućni ljubimac, gušter plavog jezika voli da jede iz ruke, ali ponekad povezuje izgled vlasnikovih prstiju sa svojim obrokom, pa može da nastane problem. Iako ovaj ljubimac nije otrovan, ima jak stisak vilicom, pa je grickanje prstiju uobičajena pojava.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Da li ste znali da gušteri imaju ovako dugačak jezik? Ni mi

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari