
Vaspitačica i deca sa Avale spasili štene od sigurne smrti: Priča o hrabrosti, saosećanju i novom početku
Dok su mališani uživali u rekreativnoj nastavi na Avali, niko nije mogao ni da pretpostavi da će njihov boravak na planini pored Beograda prerasti u pravu životnu lekciju o saosećanju i odgovornosti. Vaspitačica Aleksandra, koja je zajedno sa grupom dece boravila u dečijem odmaralištu, naišla je na štene koje je bilo na ivici života i smrti.
Mališa - štene koje je prvi put osetilo nežnost
Štene staro oko četiri meseca, dobilo je ime Mališa. Odmah po dolasku, deca su ga zatekla izgladnelog i prestravljenog u dvorištu odmarališta. Aleksandra se priseća prvog susreta:
- Prvi put je osetio nežan dodir i lepu reč od dece i potpuno im se predao.
Međutim, ono što je usledilo potvrdilo je koliko je njegova situacija bila teška.
Borba za život pod prstima vaspitačice
Kada je Aleksandra uzela Mališu u naručje, shvatila je koliko je psić zapušten i ugrožen.
- Pod prstima sam osetila nebrojenu količinu krpelja... samo iz ušiju sam mu izvadila preko 50 komada! Koliko je samo ranica imao pod pazuhom, na stomačiću...
U uslovima daleko od idealnih, uz pomoć doktorke iz odmarališta i jednog konobara koji joj je doneo ampulu protiv krpelja iz Beograda, započela je dug i težak proces spašavanja.
Suočavanje sa hladnim stavom upravnika
Uprkos Aleksandrinoj posvećenosti, naišla je na hladan stav upravnika odmarališta koji joj je bezosećajno rekao:
- Danas ću ih se rešiti, potrpam to u kola i izbacim usput!
Taj momenat ostao je duboko urezan u njenoj memoriji.
- Suze su mi same krenule… Kumila sam i molila da mi obeća da ga neće dirati dok smo mi tu. Imala sam samo četiri dana da uradim nešto.
Mališa se bori za opstanak uz pomoć dece i Aleksandre
Dok su u dvorištu bile i dve ženkice jazavičara koje su hranili ljudi iz odmarališta, Mališa je ostajao sam, snalazeći se kako zna i ume – kopao je po panjevima, vadio larve, hvatao leptire i skakavce.
- Odvajala sam od doručka i ručka meso ne bi li mu bar malo pomogla - priseća se Aleksandra.
Dok je Mališa trčao po livadi, igrao se i mazio sa decom, Aleksandra je pokrenula pravu kampanju spasa. Otvorila je profile na društvenim mrežama, apelovala u grupama i molila za pomoć.
Noći bez sna i prva pomoć
Svaku noć je provodila pored Mališe, plašeći se da mu neko ne naudi ili ne odvede ga. Podrška je polako počela da pristiže – od roditelja jedne devojčice stigla je hrana za štence i tablete za čišćenje od parazita, a od doktorke hidrogen za ranice.
- Naš Mališa je od tada imao redovne obroke i energetski se oporavio. Pratio nas je u stopu! Ujutru, na prvi dečiji glas, trčao je preko poljane i vrteo se na leđa, tražeći da ga maze - kaže Aleksandra.
Spas u poslednjem trenutku
Uz pomoć tate jedne devojčice, Mališa je prebačen u sigurnu sredinu u Beogradu. Aleksandra se priseća poslednjih trenutaka na Avali:
- Krenula je oluja, nestajala je struja, telefoni su se gasili… jedino što smo znali jeste da Mališu čeka neko na Đermu. Uspeo sam da dopunim telefon na 3% i pošaljem broj... onda se sve ugasilo. Te noći nisam spavala.
Sledećeg dana stigla je potvrda da je Mališa sigurno stigao.
Više od priče o spašavanju šteneta
Aleksandra tokom celog boravka na Avali brine o sedmoro dece, a njihova briga za Mališu postala je lekcija o humanosti i saosećanju.
- Bezrezervno brinem o sedmoro mališana – mazim ih, zabavljam, tešim i budim im veru u dobro... jer i oni su bili deo spasavanja Mališe - naglašava Aleksandra.
Ova priča nije samo o spašenom štenetu, već i o tome kako se deci može pokazati prava vrednost brige, hrabrosti i saosećanja.
Mališa traži svoj dom
Danas Mališa čeka svoj stalni dom. Aleksandra veruje da će neko prepoznati njegovo veliko srce i pružiti mu život pun ljubavi i pažnje koje zaslužuje.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Vrabac "krade" pomfrit u Meku
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.