Da li se životinje svesno ljube: One poljupcima ne pokazuju emocije, ali ovaj MAJMUN ima drugačije navike

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Odgovor na ovo pitanje zavisi od toga kako definišete poljubac: ako je reč o bukvalnom značenju, morate imati usne da biste se poljubili. Ali, ako smatrate da se poljubac odnosi na fizičku demonstraciju želje za nežnostima, jačanjem veza i odnosom sa članovima porodice, posedovanje dva mesnata nabora koji okružuju otvor probavnog sistema nije primarni uslov, piše Discoverwildlife.

Sisari imaju usne različite debljine i osetljivosti: one su napravljene da bi životinja mogla da uzima hranu ali i zbog komunikacije, kako vizuelne, tako i različitim zvucima koji nastaju kad usne menjaju oblik. Životinje usnama istražuju i dodiruju, jer usne sadrže ogroman broj nervnih završetaka (kod ljudi su usne 100 puta osetljivije od vrhova prstiju).

Svi sisari bi, teoretski, mogli da uživaju u poljupcima sa pripadnicima svoje vrste, ali to uglavnom ne rade. Razlog tome je što većina sisara ima mnogo važnije čulo koje koristi - miris. Životinje mogu da otkriju kada je njihov potencijalni partner raspoložen za parenje, bez potrebe da dobiju fizičku potvrdu, a isto tako znaju kad neki pripadnik vrste ima prijateljski pristup.

Mnogi sisari izražavaju privrženost i prijateljski stav vokalizacijom, lizanjem i negovanjem tako da nemaju potrebu za ljubljenjem. Jedini izuzetak je naš najbliži rođak u svetu primata, majmun bonobo, koji kako tvrde istraživači, koristi poljubac za svrhu sličnu ljudskoj - da pruži utehu drugom bonobo majmunu.

Što se tiče drugih životinjskih grupa, neki insekti dele hranu i komuniciraju jedni sa drugima dodirujući usta bez usana, ali nema dokaza o tome da su kod njih uključene i emocije.

Gmizavci takođe nemaju usne, pa im je ljubljenje onemogućeno, iako je poznato da se njuškaju ustima i ližu u očiglednom pokazivanju naklonosti. Međutim, verovatnije je da su to radnje koje treba da pokažu pokornost nadređenom članu ili način povezivanja sa bračnim partnerom ili potomstvom.

Neke ribe imaju oblikovane usne, ali ih koriste za traženje hrane i čišćenje od parazita, a ne za poljupce. Postoji ribica koja se zove "gurami koji se ljubi": poreklom je iz jugoistočne Azije i sa drugim gurami ribama spaja usne što deluje kao da se ljube. Ipak, ovo ponašanje riba je suprotno od ljubaznog: usne ove vrste su obložene "zubima" i prislanjanje usana na tuđa usta je oblik ritualne agresije koja ukazuje na uspostavljanje dominacije.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Da li ste čuli kako papagaj šalje poljupce?

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari