
Njihove uši imaju oblik kontinenta na kome žive: Ništa ne zaboravljaju i stradaju vekovima zbog svojih zuba
Dan koji se u svetu obeležava kao Dan spasavanja slonova svakog 16. aprila proslavlja najveću kopnenu životinju na planeti Zemlji. Slon postoji u tri različite vrste slona širom Afrike i Azije, ali se njihova populacija konstantno smanjuje, zbog krivolova i nehumane potražnje za slonovačom.
Slonovi su od vitalnog značaja za lokalne ekosisteme: oni kopaju nove vodotokove, šire semenke različitih biljaka i olakšavaju reprodukciju mnogih biljaka i vrsta drveća.
Iako su slonovi bili poštovani kroz istoriju, oni su danas žrtve zlostavljanja i eksploatacije u mnogim zemljama. Jedan afrički slon strada svakih 30 minuta zbog svojih kljova. Osim toga, ove životinje trpe gubitak staništa i zaliha hrane, usled povećane urbanizacije i sukoba sa ljudima oko useva.
1. Slon je najveća kopnena životinja na svetu
Prema podacima organizacije za očuvanje prirode i njenih stanovnika WWF, afrički savanski slon je najveća kopnena životinja na svetu čiji su odrasli mužjaci visoki do 3 m i u proseku teže 6 tona. Mužjaci dostižu punu veličinu tek sa 35-40 godina, što je više od polovine njihovog životnog veka, budući da divlji slonovi mogu da žive i do 60-70 godina. Nisu samo odrasli slonovi ogromni: velike su i njihove bebe koje po rođenju imaju težinu do 120 kilograma!

2. Svaka od tri vrste slona razlikuje se i po ušima
Postoje tri vrste slona, od kojih su dva iz Afrike, a treći iz Azije. Uši afričkih slonova su mnogo veće od njihovih rođaka i oblikovane su kao afrički kontinent, dok su uši azijskih slonova u obliku indijskog potkontinenta. Naravno, ima još razlika među njima: afrički slonovi imaju dva "prsta" na vrhu surle, dok azijski slonovi imaju jedan.
3. Kljove slona zapravo su njegovi zubi
Slonove kljove su zapravo uvećani sekutići koji se prvi put pojavljuju kada slon ima oko 2 godine. Kljove nastavljaju da rastu tokom života slona i koriste se pri hranjenju - odvajanju kore sa drveća ili iskopavanju korenja, ali i kao odbrana u borbi.

4. Slonovi imaju debelu kožu
Koža slona je na većini mesta na njegovom telu debela 2,5 cm, a njeni nabori mogu zadržati do 10 puta više vode nego ravna koža, što pomaže da se rashladi. Slonovi održavaju kožu čistom i štite se od opekotina od sunca tako što se redovno kupaju u blatu i prašini.
5. Slonovi komuniciraju putem vibracija
Slonovi komuniciraju na različite načine - uključujući zvuke poput poziva trube (neki zvuci su preniski da bi ih ljudi čuli), govor tela, dodir i miris. Oni takođe mogu komunicirati putem seizmičkih signala - zvukova koji stvaraju vibracije u zemlji - i detektuju ih kroz svoje kosti.
6. Slon nikada ne zaboravlja
Temporalni režanj slona (oblast mozga povezana sa pamženjem) je veći i gušći od onog kod ljudi: otuda i izreka da "slon nikad ne zaboravlja".
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Tuča slonova u nacionalnom parku: Dva giganta lomila kljove za prevlast
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.