Ne ume da pliva, ali sjajno hoda po morskom dnu: Ima telo šišmiša i niko ne zna zašto su joj usne crvene

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 2 min.

Činjenica je da pripada svetu riba, ali njeno telo ima oblik ozloglašene noćne životinje: nalik šišmišu, ova čudna riba koja živi u blizini Galapagoskih ostrva i Perua ima još jednu osobinu po kojoj je jedinstvena: crvene usne. Osim napućenih usana grimiznocrvene boje, riba šišmiš ima i čudan nos, a njeno ponašanje je tek specifično, piše piše Factanimal.

Stanište šišmiš ribe crvenih usana je duboki okean koji okružuje Galapagos i Peru. Ova riba svetlosmeđe ili sive boje, ne veća od 40 cm i ne teža od kilograma, živi oko 12 godina i hrani se manjim ribama, škampima, crvima, rakovima i mekušcima, a interesantno je i da ima rođake sa roze ustima!

Ova riba je verovatno jedna od onih vrsta koja najmanje liči na ribu, a o njoj postoji još mnogo zanimljivosti.

1. Šišmiš riba ima crvena usta, a naučnici ne znaju zašto

Uprkos mnogim studijama, naučnici nisu uspeli da odrede tačan razlog zbog koga ova riba ima usne crvene boje. Neka istraživanja veruju da im to pomaže da pronađu partnera što možda ima smisla ako znamo da prelaze dug put kad idu da nađu ljubav svog života.

2. Crvenousni šišmiš roni u dubokoj vodi

Nikad nećete videti ovu ribu kako surfuje po talasima: umesto toga, moraćete da navučete ronilačku opremu da biste se sreli s njom licem u lice. Riba šišmiš sa crvenim usnama najčešće boravi na dubinama od 3 do skoro 80 ​​metara, ali je viđena i u vodama dubokim i do 120 metara. Da bismo dočarali tu dubinu, to je kao kad bi se Velika piramida u Gizi potopila u vodu!

3. Crvenousna šišmiš riba nije dobar plivač

Uprkos tome što živi u impresivnim dubinama, šišmiš s crvenim usnama nije dobar plivač. Ona jedva pliva i njeno kretanje svodi se na šetnju po dnu. Ona se kreće slično nilskom konju koji ne pliva, već trči po dnu reke. I riba šišmiš sa crvenim usnama može to da uradi zahvaljujući modifikovanim perajima koja su neka vrsta nogu.

4. Crvenousna šišmiš riba nema poznatih predatora

Uprkos tome što je mala, crvenousna šišmiš riba nema direktne pretnje, jer živi na dnu u dubokoj vodi što joj pomaže da se zaštiti od mnogih grabljivica. Iako u okeanu nemaju predatora, ipak postoji nekoliko pretnji za crvenousne šišmiše, a to su izbeljivanje korala i porast temperature u moru, jer mogu da promene okruženje u kome ova riba živi i smanje pristup njihovoj omiljenoj hrani.

5. Nos crvenousne šišmiš ribe privlači plen

Sličnost sa ribama pecarošima šišmiš crvenousna riba deli zbog "pecaljke" na nosu koja je mamac za njen plen.

6. Crvenousni šišmiš je dobio ime po Darvinu

Crvenousni šišmiš je endemik ostrva Galapagosgde je Čarls Darvin vršio proučavanja, pa je ova riba po njemu dobila naučni naziv Ogcocephalus darwini.

7. Crvenousna šišmiš riba nije opasna za ljude

Crvenusna šišmiš riba je potpuno bezopasna za ljude: iako je pomalo neobična, nije otrovna.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Usnimljen trenutak kada morska neman iskače iz vode

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari