"Miševi se dave zagrljeni": Potresna priča britanskog spasioca, životinje zaglavljene u otpadu umiru bolno
Životinje umiru "sporo i bolno", zaglavljene u otpadu koji uništava životnu sredinu, a jedan tehničar za održavanje higijene i spasilac životinja iz Velike Britanije razotkriva dvoličnost i bahatost svojih sunarodnika koji se na krajnje nedoličan način ponašaju prema svojoj "voljenoj" životnoj sredini i njenim stanovnicima, prenosi GBNews.
Udruženje za brigu o prirodi i spasavanje životinja RSPCA prima u proseku 13 telefonskih poziva dnevno o životinjama koje su povređene, zarobljene ili uginule. Više od 25 odsto "interakcija životinja" sa otpadom rezultira smrću, pokazalo je nedavno dobrotvorno udruženje Trash Free Trails, pri čemu su kontejneri za odlaganje plastike glavni krivci.
Skot Džibins iz Lesteršira svakodnevno pronalazi životinje koje spasava od "sporog i bolnog umiranja". Džibins je izjavio da je nedavno pronašao dva miša koji su se udavili u odbačenoj boci koka-kole.
"Izgledalo je kao da su se grčevito držali jedan za drugog u poslednjim trenucima", saopštio je Džibins koji tvrdi da je tragedija mogla da se izbegne da je poklopac na flaši bio uklonjen.
Trash Free Trails je otkrio da su mnoge od životinja koje umiru pripadnici važnih vrsta sisara - poput miševa i voluharica - koji imaju vitalnu ulogu u održavanju zdravlja svojih ekosistema. Džibins se priseća da je nailazio i na zaglavljene životinje koje su skončale pokušavajući da izađu iz kontejnera za odlaganje otpada. U šumama on pronalazi zamke koje ugrožavaju život životinjama, što je nedopustivo ostavljati u divljini.
U Engleskoj je objavljeno skoro 13.000 izveštaja o životinjama koje su na neki način stradale od otpada, u periodu od 2020. do 2024. godine. Nisu samo male životinje pogođene nemarom ove vrste: RSPCA kaže da je najviše prijava koje se odnose na lisice, ježeve i jelene. Stare limenke i flaše, plastični predmeti, pa čak i maske za jednokratnu upotrebu, samo su neki od opasnih predmeta koje divlje životinje gutaju ili doživljavaju zbog njih povrede, sakaćenja i smrt.
Nažalost, volonteri RSPCA znaju da ne mogu da stignu do svih životinja kojima je pomoć potrebna. One ostaju nevidljive, neprijavljene i umiru u mukama.
Zna se na kome je krivica.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Potresni prizor u Indiji: Izgladnele životinje jedu plastični otpad
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.