Zapanjujući rezultati špijuniranja primata u Japanu: Šimpanze pokazale "zarazno" vršenje male nužde
Da li šimpanze koje zajedno obavljaju malu nuždu duže ostaju prijatelji? Naučno istraživanje u Japanu, sprovedeno među šimpanzama, otkriva da je kod njih primećeno "zarazno mokrenje", ponašanje koje igra važnu ulogu u društvenom životu ovih primata.
Ena Oniši, student doktorskih studija na Univerzitetu Kjoto, provela je više od 600 sati posmatrajući šimpanze kako uriniraju. Ona je imala dobar razlog za "špijunažu" ove majmunske intime, jer je član istraživačkog tima koji je nedavno otkrio da primati imitiraju svoje prijatelje šimpanze i vrše malu nuždu istovremeno kad i drugi njihovi priijatelji majmuni, piše Nytimes.
U studiji objavljenoj u časopisu Current Biology, Oniši i njene kolege opisali su ovaj fenomen i nazvali ga zaraznim mokrenjem, a njihovo otkriće postavlja pitanje o ulozi mokrenja u društvenim životima šimpanzi i drugih primata.
Oniši je prvi put primetila zarazno mokrenje 2019. dok je posmatrala šimpanze u azilu Kumamoto u Kjotu, Japan. Ona je primetila da su majmuni urinirali u isto vreme, što je podstaklo na razmišljanje da li bi ovo moglo da liči na neko od zaraznih ponašanja, kao što je zarazno zevanje. Oniši je proučavala 20 šimpanzi u azilu, posmatrajući ih dok su obavljali malu nuždu zajedno, više od 1.300 puta. Istraživači su shvatili da majmuni zaista nastoje da uriniraju u isto vreme, a otkrili su i to da što je šimpanza bila bliža majmunu koji je prvi započeo uriniranje, bilo je verovatnije da će odmah biti primećena u tom društvu. I šimpanze na "nižim" društvenim lestvicama su činile isto.
Ovaj rezultat je bio iznenađujući za naučnike koji su shvatili da ovo ponašanje ima određenu društvenu funkciju.
Zašto šimpanze to rade ostaje misterija, ali Oniši i njene kolege imaju nekoliko pretpostavki, a jedna od njih je jačanje grupne veze i podsticanje ukupne društvene kohezije.
Iako je studija bila ograničena na šimpanze u zatočeništvu, mnoge od njih su spasene iz laboratorija, pa su male šanse da je ovo ponašanje jedinstveno samo u odabranoj grupi.
Očekuje se da istraživači pokrenu više projekata o ovom ponašanju primata, kako bi detaljnije objasnili društveni poriv majmuna da se pridruže zajedničkom mokrenju.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Pametni majmuni pomoću velike grane nadmudrili "zatvor"
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.