U ritualnim lovovima u Indiji svake godine stradaju hiljade životinja: Lično uživanje najčešća motivacija

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Nova studija u časopisu Nature Conservation otkrila je ozbiljne posledice ilegalnih ritualnih lovova u Zapadnom Bengalu u Indiji, gde se hiljade lovaca okupljaju tokom kulturnih ili verskih festivala da bi ubijali divlje životinje koristeći tradicionalno oružje kao što su lukovi i strele, katapulti i koplja, prenosi Phys.

Istraživanje koje je obavljeno sociološko-ekonomskim upitnicima i sprovedeno na 99 lovaca iz spomenute regije otkriva da ovi veliki društveni događaji utiču na više od 90 različitih vrsta, uključujući neke koje su već u opasnosti od izumiranja i predstavljaju ogromnu opasnost za dobrobit životinja. Kako se procenjuje, u lovovima strada 5.000 životinja godišnje, a vrste koje su na udaru su divlje svinje, bengalske mačke iz džungle, indijske leteće lisice... Među njima, sedam vrsta je navedeno kao globalno ugroženo na Crvenoj listi IUCN, uključujući kritično ugroženu duguljastu kornjaču i dugokljunog supa. Pored toga, 25 vrsta potpada pod Prilog I indijskog Zakona o zaštiti divljih životinja, što čini njihovo ubijanje nezakonitim u svim okolnostima.

Studija je takođe istraživala motivaciju koja pokreće lovce, pri čemu konzumacija mesa divljači ostaje centralni razlog ovih događaja, ali neke vrste se love zbog kože, kostiju i masti za upotrebu u tradicionalnoj medicini ili ukrasnim predmetima. Ekonomsku trgovinu derivatima divljači prijavio je manji procenat lovaca, pa je primetno da je lično uživanje, a ne ekonomska dobit ili korišćenje u svakodnevnom životu zapravo primarna motivacija za učešće u lovu.

Uprkos obimu problema, postoje mogućnosti promena, uz jačanje sprovođenja zakona uporedo sa ciljanim kampanjama podizanja svesti kako bi se pomoglo zajednicama da pređu ka održivim praksama, obezbeđujući očuvanje i kulturnih tradicija i jedinstvenih autohtonih vrsta divljih životinja Zapadnog Bengala. Pored toga, oni preporučuju uključivanje lokalnih aktera u razvoj inicijativa pogodnih za divlje životinje, nudeći praktičan put za zaštitu biodiverziteta uz podsticanje ponosa zajednice.

Dr Nil D'Kruz, autor studije podseća da svake godine ritualni lovovi zadaju razorne udarce lokalnom biodiverzitetu i dobrobiti životinja. U lovovima hiljade lovaca godišnje neselektivno odstreli najmanje 5.000 divljih životinja.

Među najugroženijim vrstama su kritično ugrožena duguljasta kornjača, tankokljuni sup i dugokljuni sup, čije su populacije već u naglom padu. Osim zapanjujućeg gubitka ugroženih vrsta, metode koje se koriste u lovu - koplja, katapulti i lukovi - nanose ogromnu patnju životinjama, od kojih su mnoge ostavljene da polako umiru.


Gušter monitor Foto: Shutterstock/Jaromir Chalabala

Šubhobroto Goš, koautor studije i menadžer projekata za divlje životinje u World Animal Protection India kaže da "iako ritualni lov ima duboke kulturne korene, on je nezakonit po indijskom zakonu.

Zakon o zaštiti divljih životinja iz 1972. strogo zabranjuje lov po rasporedu I vrsta, uključujući kritično ugroženog dugokljunog supa i duguljastu kornjaču. Studija međutim daje nadu, jer su lovovi uglavnom motivisani ličnim uživanjem, a ne opstankom porodica. Ohrabruje to što što je većina lovaca izrazila interesovanje za legalne alternative kao što su turizam pogodan za divlje životinje ili festivali zasnovani na prirodi, koji bi mogli da održe kulturnu tradiciju uz očuvanje divljih životinja".

Gajender Sharma, direktor Svetske zaštite životinja u Indiji, kaže da ova studija nije samo dokumentovanje problema, već se bori za pronalaženje rešenja, nudeći alternative pogodne za divlje životinje kao što su fotografisanje, posmatranje ptica i eko-turizam.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Ulični psi kao glavni glumci na televiziji i to sve zahvaljujući jednom Indijcu

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari