Zašto gliste izlaze iz zemlje kad pada kiša

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Za vreme kišnih dana veliki broj glista pojavljuje se na trotoarima i putevima, pa se pitamo: šta primorava ove crve da ispuze iz sigurnosti svojih prebivališta u zemlji kada pada kiša?

Prema nekim pretpostavkama, gliste izlaze na površinu kako se ne bi udavile u svojim rupama, ali one nemaju pluća kao druge vrste, rekla je za Live Science Tea Vitmen, naučnica sa Univerziteta Viskonsin-Medison. Umesto toga, kišne gliste apsorbuju kiseonik kroz svoju kožu i to mogu da urade iz vode, kao i iz vazduha. Davnašnja studija iz 1956. otkrila je da su pet vrsta glista mogle da žive 31 do 50 nedelja na zemljištu koje je bilo potpuno zasićeno vodom, kaže Vitmen, dodajući da sve dok ima kiseonika u vodi, ovi crvi mogu da dišu.

Ipak, studija iz 2008. o dve vrste glista otkrila je da potrošnja kiseonika može da igra ulogu u tome zašto neke gliste izlaze na površinu tokom kišnih dana. Vrste koje zahtevaju veći nivo kiseonika izlaze iz zemlje tokom kišnih dana. Neke vrste crva su podložnije niskom nivou kiseonika i verovatno će ispuzati iz zemlje zbog jake kiše, dok drugi mogu ostati ispod zemlje.

Druga popularna teorija o tome zašto gliste izlaze iz zemlje kad pada kiša je da su vibracije od kišnih kapi slične vibracijama koje inače upozoravaju ove crve na dolazak krtice, pa gliste misle da treba da izađu na površinu tokom kiše kako bi pobegle od predatora. Ipak, ova pretpostavka je odbačena kao malo verovatna, zbog toga što pokreti krtice u tlu nisu ritmične.

Još jedna pretpostavka o razlogu izlaska glista iz zemlje dok pada kiša je da kišnica u tlu na neki način šteti crvima, na primer, ako je kiša kisela ili su ispuštene štetne hemikalije, poput teških metala, primetila je Vitmen.

Crv na kiši Foto: Shutterstock/twabian

Iako studija iz 2008. nije pronašla dokaze da štetna jedinjenja iz kišnice isteruju gliste iz zemlje, Vitmen je primetila da istraživači ponekad koriste hemikalije da bi prikupili crve iz zemlje: izlivanje mešavine senfa u prahu i vode na zemlju iritira gliste i primorava ih da izađu na površinu gde se mogu sakupiti i analizirati, objasnila je Tea Vitmen.

Jedno od najverovatnijjih objašnjenje je da kišne gliste izranjaju na površinu u kišnim danima da bi se brže kretale po vlažnom tlu, umesto da se polako kopaju kroz zemlju kao što obično rade. Za opstanak je glistama potrebna vlažna sredina, pa im kišni dani omogućavaju da se kreću brže iznad zemlje, kaže Vitmen, dodajući da se kišne gliste kreću iznad zemlje kako bi se parile ili migrirale.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Tretman glistama na Tajlandu: Da li biste probali ovo?

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari