Naučni svet bogatiji za DoGA atlas: Nova međunarodna baza podataka za proučavanje genetskih bolesti pasa
Nova baza podataka formirana na osnovu naučnih saznanja o genetskim promenama u preko 100 različitih tkiva pasa, značajno će poboljšati razumevanje naslednih bolesti i pružiti dragocene informacije za zdravstvena istraživanja koja se odnose na pse, ali i ljude. Međunarodni DoGA konzorcijum je postigao značajnu prekretnicu u istraživanju genetike stvaranjem sveobuhvatnog Atlasa koji sadrži sve merodavne podatke o gena pasa, prenosi Sciencedaily.
Atlas je baza podataka koja pokazuje koji su geni aktivni u različitim delovima tela i kada se aktiviraju. Ovo pomaže istraživačima da bolje razumeju kako geni funkcionišu u različitim situacijama i kako utiču na zdravlje pasa i pojavu bolesti.
DoGA predstavlja važan alat za naučnu zajednicu koja proučava genetske bolesti pasa.
"Nova međunarodna baza podataka predstavlja značajan napredak za istraživače genetskih bolesti, ne samo kad su u pitanju, psi, nego i za druge vrste. Naša sveobuhvatna baza podataka pruža ključni resurs za razumevanje regulacije gena i služiće kao važno sredstvo za naučnu zajednicu u godinama koje dolaze", izjavio je profesor Hanes Lohi, jedan od vodećih istraživača studije sa Fakulteta veterinarske medicine i medicine na Univerzitetu u Helsinkiju.
Stvaranje DoGA atlasa je rezultat bliske saradnje istraživača širom sveta, a pojekat je uključivao stručnjake iz genomike, veterine i računarske biologije. Istraživači su prikupili preko 5.000 uzoraka tkiva različitih rasa pasa i vukova, koristeći napredne tehnike sekvenciranja RNK za mapiranje ekspresije gena i strukturu promotera. Ovaj opsežan rad značajno poboljšava mapu gena pasa u poređenju sa drugim modelnim organizmima kao što su miševi, zebrice ili goveda.
"Napravili smo istraživački resurs koji značajno unapređuje upotrebu pasa kao modela za istraživanje ljudskog zdravlja, kao i za direktno za proučavanje genetike pasa. Pokazali smo potencijal baze podataka sa nekoliko primera za različite svrhe istraživanja, kao što je poređenje promena tokom embrionalnog razvoja, ekspresija gena bolesti u različitim tkivima i regulacija gena povezanih sa osobinama ponašanja", objasnio je dr Matijas Hortenhuber, jedan od vodećih autora članka sa Karolinskog instituta u Stokholmu.
Otvorena DoGA baza podataka pruža naučnoj zajednici interaktivni atlas gena, omogućavajući istraživačima da sveobuhvatno proučavaju ekspresiju gena u različitim tkivima. Ovo dalje omogućava davanje prioriteta naslednim faktorima u vezi sa bolestima i promoviše paralelna istraživanja o psima i ljudima.
Podaci prikupljeni u bazi podataka mogu se koristiti za mapiranje gena povezanih sa rakom, epilepsijom i mentalnim poremećajima.
Unapređenjem razumevanja regulacije gena kod pasa i vukova očekuje se da će DoGA baza podataka imati značajan uticaj na veterinu i humanu medicinu. Na primer, možemo da istražimo koliko se mozgovi pasa i vukova razlikuju jedni od drugih, a jedinstvena genetska istorija i rasne strukture pasa, u kombinaciji sa novom funkcionalnom mapom gena, pružaju efikasan okvir za proučavanje genetskih bolesti", rezimirao je profesor Lohi.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Pronalaze drogu, spasu na stotine života, a on ih obučava: Upoznajte trenera neustrašivih K-9 pasa
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.