Slepi miševi u Velikoj Britaniji umiru od gladi: Volonteri ih dohranjuju, insekata u prirodi sve manje
Širom Engleske primetan je sve veći broj neuhranjenih slepih miševa, a stručnjaci upozoravaju da populacija insekata kojima se šišmiši hrane opada usred nedostatka vetra u letnjem periodu. Grupe za očuvanje slepih miševa u Kembridžširu, Norfolku, Vusterširu, Eseksu i Južnom Lankaširu izveštavaju o porastu broja slepih miševa koji deluju izgladnelo ili su "mršavi", dodajući da se ovi mali leteći sisari retko viđaju ovog leta. Izgladneli slepi miševi su veoma mladi i volonteri moraju da ih spasavaju i dohranjuju.
Stručnjaci za divlje životinje upozoravaju da vlažno vreme utiče na broj leptirova i moljaca kojima se hrane slepi miševi u Velikoj Britaniji, nakon što su na njih već nepovoljno uticale klimatske promene i široko rasprostranjena upotreba pesticida.
Dr Joe Nunez-Mino, portparol Fonda za očuvanje slepih miševa, rekao je da "svaki pad broja insekata može imati ozbiljan negativan uticaj na svih 17 vrsta slepih miševa koji se razmnožavaju u Velikoj Britaniji, jer se sve hrane insektima". On je dodao da su i slepi miševi i insekti ugroženi uništavanjem staništa, povećanjem upotrebe veštačkog osvetljenja i masovnom izgradnjom stambenih naselja.
U dugoročnoj studiji koja istražuje uticaj klimatske krize na slepe miševe, prošle godine otkriveno je da se populacija dve vrste šišmiša u Velikoj Britaniji, smeđeg dugouhog slepog miša i šišmiša "potkovice", smanjila u poslednjih pet godina za više od 10 procenata. Organizacija Butterfly Conservation ove godine je prijavila "primetan nedostatak" leptira i moljaca, a direktor konzervacije dr Dan Hoare rekao je da se sve dešava "zbog vlažnog proleća i temperatura nižih od normalnih. Leptirima i moljcima su potrebni topli i suvi uslovi da bi mogli da lete i da se pare - ako im vreme to ne dopusti, biće manje mogućnosti za njihovo razmnožavanje."
Stručnjaci su pozvani da ovog leta spasavaju gladne šišmiše u Kembridžširu, Bedfordširu, Nortemptonširu, Linkolnširu, Eseksu i Safolku.
Ekolog Kembridžšir grupe za očuvanje slepih miševa, Džonatan Darvard, rekao je da se neki članovi grupe brinu o čak 20 slepih miševa, od kojih su većina mladunci sa veoma malom težinom.
"Oni umiru od gladi", rekao je Darvard i dodao da mnoge spasene životinje imaju samo polovinu očekivane težine.
"Mnogo su mršaviji i lakši nego što su bili prethodnih godina. Skoro svi su u lošem stanju, nisu samo pothranjeni”, tvrdi Darvard. On kaže da mnogi šišmiši sve duže lete pokušavajući da pronađu hranu i troše vitalnu energiju na zagrevanje nakon što se prehlade po vlažnom vremenu.
"Ovo leto je izuzetno vlažno, hladno i vetrovito. Ako šišmiši ne izađu napolje, neće pronaći noćni obrok", kaže Darvard, dodajući da slepim miševima pada imunitet i da su podložniji parazitskim infekcijama kada manje jedu.
Veterinari u bolnici za divlje životinje u Norfolku brinu o skoro dvostruko više slepih miševa nego inače. Zamenik menadžera bolnice kaže da imaju više mladih šišmiša na lečenju u poređenju sa prošlom godinom i pitaju se kakva je situacija sa odraslim jedinkama koje se bore da pronađu hranu, pogotovo ženke koje treba da doje mladunce.
U parku prirode Penstorp primećeno je manje slepih miševa nego inače u leto, kao i manje insekata. Uveče se viđa manje slepih miševa, ali nema leptira i moljaca. Oni se nisu pojavljivali u željenom broju i imaju samo ograničeno vreme da se razmnožavaju i polažu jaja. Stopa reprodukcije insekata ove godine verovatno će dovesti do njihove smanjene populacije sledeće godine, tvrde stručnjaci.
(Independent/Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Ona hoda kao manekena: Kuca koja je spremna za modnu pistu
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Viki
To je zato sto nas hrane insektima.
Podelite komentar