• 0

Vreme čitanja: oko 4 min.

Može li pas da nanjuši zlato: Do plemenitog metala vodi miris pokvarenih jaja i "blaga za budale"

B. P.

Vreme čitanja: oko 4 min.

Pas ima neverovatan njuh i može se obučiti da otkrije širok spektar mirisa. Iako zlato nema tipičan "vonj" koji pas treba da zapamti, odaju ga minerali i jedinjenja sa kojima obično ide "ruku pod ruku"

  • 0
Pas njuhom pronalazi dragocenosti Foto: Shutterstock//Vitcom Photo

Čini se da nema kraja dugačkom spisku predmeta koje mogu da otkriju obučeni psi. Pseći nos je moćno sredstvo za pronalaženje svega što poželimo i zamislimo: od zabranjenih mobilnih telefona u zatvorima do smrtonosnih bakterija i stenica u dušecima. Stoga se prirodno nameće pitanje može li neverovatno čulo mirisa psa pomoći da se očuva i važan deo kulturnog nasleđa čovečanstva koje završava u privatnim sefovima i vilama moćnika?

Mnoge zemlje u svetu, bogate neprocenjivim kulturnim nasleđem, vekovima su na meti pljačkaša i krijumčara koji se ne ustručavaju da svoja zlodela izvedu i na najvažnijim i najranjivijim arheološkim lokalitetima. Ratovi i politički nemiri učinili su države ranjivim zbog gubitka kulturnih dobara: pojedine institucije izveštavaju da je, recimo, između 2012. i 2013. godine, u vreme građanskog rata u Siriji, vrednost uvoza "antikviteta" u SAD porasla za oko 133 odsto, a slično tome, "uvoz antikviteta" iz Iraka porastao je za 1.302 procenta tokom perioda nemira između 2009. i 2013. godine.

Pas njuhom pronalazi dragocenosti Foto: Shutterstock/Belish

Do sada su napori da se obuzda priliv ukradenih dragocenosti imali ograničen uspeh. Carinicima je teško da pronađu artefakte vešto skrivene u koferima i paketima, a da bi se ova praksa promenila, razvijen je tzv. K-9 program za pronalaženje artefakata u kojima su glavni akteri psi tragači. Oni su obučeni da njuškanjem pronađu opljačkane kulturne artefakte na teretnim objektima, aerodromima i drugim mestima na kojima se odvija transport robe. Specijalno obučeni psi mogli bi da postanu najnovije nepogrešivo oruđe za sprečavanje krijumčarenja arheološkog blaga.

Danas su psi obučeni da nanjuše sve, od narkotika, oružja, eksploziva do dragocenih metala. Ko je imao priliku da prati obuku ovih pasa i da ih vidi u "akciji", zna da će oni trčati unaokolo, okretaće glavu u svim pravcima i njuškajući tražiti odgovarajući miris. Zato ne iznenađuje vest da pojedini vlasnici obučavaju pse da traže zlato.

Psi imaju neverovatno čulo mirisa i mogu se obučiti da otkriju širok spektar mirisa, ali obuka da nanjuše zlato nije uobičajena. Zlato nema tipičan miris, ali se u prirodi nalazi u mineralnim nalazištima: detektovanje minerala pirita, poznatog pod duhovitim imenom "zlato za budale", takođe može dovesti do pravog zlata koje se obično nalazi u blizini ove žute stene, piše Wagwalking.

Psi vole igre u stilu lova i pogodni su za obuku pronalaženja dragocenih metala i minerala. U jeku popularnosti "Bitlsa" i "Rolingstonsa", psi su podučavani da njuškanjem pronalaze rudu u Finskoj, Rusiji i Švedskoj. Sposobnost njuškanja bila je njihova prednost da ih "zaposle" u pronalaženju rude, jer su to radili brže i nepogrešivije od skupih mašina i ljudi.

Evo i snimka jednog tragača za zlatom čiji je pas "nepogrešivo" pronalazio dragoceni žuti metal.

Prvi "rudarski" pas po imenu Lari nepogrešivo je njušio rudu: od ranih 60-ih godina 20. veka, pa sve do oko 1994. godine, psi su ulazili u rudnike, "zarađujući" zahvaljujući nosu kojim su otkrivali zalihe vrednih minerala. Kad je industrija čelika oslabila, psi nisu bili potrebni sve dok Peter Bergman, švedski geolog, nije oživeo koncept "Ore Dog". Bergman je regrutovao trenere pasa koji su radili u vojsci i stvorio je novu "rasu" pasa njuškača metala, uključujući nemačkog ovčara i belgijskog ovčara malinou koji su bili omiljeni policijski psi. Velike rudarske kompanije zainteresovale su se za pse koji su pronalazili vredne minerale i metale, jer je vreme oduvek značilo novac, a ovi njuškači sa šapama to su radili zaista brzo.

Pas njuhom pronalazi dragocenosti Foto: Shutterstock/Camp Liana

Da bi pronašli zlato, psi su obučavani da nanjuše određene biljke koje rastu oko mineralnih naslaga, poput vrste heljde sa malim žutim cvetovima.

Psi nisu jedine životinje koje pomažu u pronalaženju dragocenih metala i minerala: poznato je da termitnjaci kriju mnoge tajne ispod zemlje, a jedna od njih otkrivena je ranih sedamdesetih godina prošlog veka, kad je ispod gomile termita otkriveno bogato nalazište dijamanata.

Obučen pas lako će "nanjušiti" zlato koje je često okruženo malahitom, bakrom, pa i piritom neprijatnog mirisa. Psi koji njuškaju rudu obučeni su da osete različite metale u kombinaciji sa sulfidima. Oni ispuštaju oštar miris sličan pokvarenim jajima. "Psi za rudu" obučeni su na sličan način kao i psi detektori eksploziva koji "nuše" male količine eksploziva uskladištene u limenim konzervama.

Psi koji tragaju za zlatom često rade u teškim uslovima gde ima pacova i zmija. Pošto "Ore Dog", kompanija koju vodi Peter Bergman, traga za zlatom u zemljama kao što su Južna Afrika, Irak i Australija, psi moraju biti spremni za rad u svim uslovima i na svim terenima.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Sedma specijalizovana izložba belgijskih ovčara u Beogradu

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari