Veterinar upozorava: Srčani crv može da razori srce vašem ljubimcu, testiranje od ključne važnosti

T. B.
T. B.    
Čitanje: oko 5 min.

Srčani crv, Dirofilaria immitis, predstavlja veliku pretnju za zdravlje pasa, a infekcija ovim parazitom može imati ozbiljne posledice, uključujući smrt. Ovo je bolest koja utiče na srce, pluća i krvne sudove psa. Testiranje na srčanog crva je ključno za očuvanje zdravlja vašeg ljubimca, jer omogućava rano otkrivanje infekcije, što može biti presudno za pravovremeno lečenje i sprečavanje ozbiljnih komplikacija. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta je srčani crv, kako se prenosi, koje opasnosti izaziva i zašto je testiranje ključno za zdravlje psa.

Srčani crv je parazitski crv koji inficira pse i druge životinje, ali i ljude, premda su ljudi i mačke retko direktno pogođeni. Odrasli crv, koji može narasti do 30 cm, živi u srcu, plućima i velikim krvnim sudovima psa, gde se razmnožava oslobađajući u krvotok mikroskopske larve (mikrofilarije). Ove mikrofilarije cirkulišu kroz krvni sistem i mogu se preneti na druge pse kada komarci, koji se hrane na psu, usisaju mikrofilariju i prenesu je nezaraženom psu.

Srčani crv prenosi se isključivo preko komarca koji predstavlja biološkog vektora. Komarci koji su ujedali zaražene pse mogu preneti mikrofilarije na druge pse kada ih ponovo ujedu. Ovo je ciklični proces, jer komarac mora u sebe uneti mikrofilarije, a one će se u njegovom organizmu razviti u infektivne larve koje mogu zaražavati druge pse. Ovaj prenos se često događa tokom toplih meseci, kada su komarci najaktivniji. Preko sedamdeset vrsta komaraca može nositi larvice, a najčešće su to komarci iz roda Aedes, Anophles i Culex, objašnjava veterinar Andrija Branković i naglašava da psi koji su izloženi komarcima imaju rizik da se zaraze, a naročito je povećan rizik kod pasa koji borave u područjima sa visokom populacijom komaraca.

Infekcija koja ugrožava život vašem psu

Infekcija srčanim crvom može uzrokovati niz ozbiljnih zdravstvenih problema koji mogu ugroziti život vašem psu. Srčana slabost nastaje jer srčani crv živi u krvnim sudovima blizu srca, što izaziva oštećenje krvnih sudova i zastoje u cirkulaciji, zbog čega srce mora napornije da radi kako bi pumpalo krv. Ovo preopterećenje može dovesti do njegovog kolapsa.

Plućne bolesti se javljaju jer infekcija izaziva upalu pluća i plućnu emboliju, što otežava disanje i dovodi do razvoja teških respiratornih problema, kao što su kašalj, umor i otežano disanje.

Oštećenje krvnih sudova uzrokovano prisustvom odraslih crva u krvotoku može izazvati ozbiljna vaskularna oštećenja, uključujući trombozu, što može biti fatalno ako se blokiraju važni krvni sudovi.

Infekcija i upala nastaju kada mikrofilarije, koje cirkulišu u krvi, izazovu upalu tkiva i oštete unutrašnje organe, što može imati dugoročne posledice po zdravlje psa. Bol i smanjenje kvaliteta života postaju izraženiji kako bolest napreduje, jer zaraženi psi često pokazuju znakove bola, smanjen apetit, letargiju i slabost. U najtežim slučajevima, kada infekcija ostane neprepoznata ili se ne leči, srčani crv može dovesti do smrti, najčešće zbog zastoja srca ili plućnog edema, kaže Branković.

Veterinar i pas Foto: Freepic

Testiranje na srčanog crva je važno iz nekoliko razloga. Jedan od ključnih aspekata je rano otkrivanje bolesti. Testiranje omogućava da se bolest otkrije pre nego što postane ozbiljna. U početnoj fazi infekcije, pas može izgledati potpuno zdrav, pa je teško prepoznati simptome. Testiranje može otkriti prisustvo srčanog crva i omogućiti pravovremeno lečenje. Ranije dijagnostikovanje omogućava lakše i jeftinije lečenje, što je posebno važno kako za zdravlje psa, tako i za vlasnika.

Testom se mogu prevenirati ozbiljne komplikacije. Ako je infekcija otkrivena na vreme, veterinar može propisati odgovarajući tretman za uništavanje crva, bilo da se radi o lekovima koji ubijaju odrasle crve ili preventivnim merama koje sprečavaju dalji razvoj bolesti. Rano lečenje može značajno smanjiti rizik od ozbiljnih problema sa srcem i plućima.

Testiranje pomaže ne samo da zaštitimo svog psa, već i pse u okolini. Zaraženi pas posredno može preneti mikrofilarije na druge pse, naročito u zajedničkim prostorima. Redovno testiranje omogućava da se zaraza ne širi među ljubimcima u zajednici. I ne treba zaboraviti: bez komarca zaraženi pas nikako ne može preneti bolest zdravom psu.

Ljubimci Foto: Shutterstock//Zontica

Rano testiranje čuva zdravlje

Ako test pokaže da pas nije zaražen, time se omogućava primena preventivnih mera. Veterinar može preporučiti preventivne lekove za sprečavanje infekcije, kao što su mesečne tablete, spot-on tretmani ili dugotrajne injekcije. Ranim testiranjem mladih pasa i upotrebom preventivnih mera se osigurava zdravlje i dugovečnosti psa, čime se ljubimcu pruža dug i kvalitetan život.

Postoji nekoliko metoda zaštite koje mogu pomoći u prevenciji infekcije srčanim crvom, a veterinar Andrija Branković navodi koje su najbolje.

Preventivni lekovi: Najefikasnija preventivna strategija je upotreba lekova koji se redovno primenjuju, bilo oralno ili topički (spot-on tretmani). Medikamenti u vidu tableta ubijaju mikrofilarije i sprečavaju razvoj odraslih crva i preporučuju se za pse koji žive u područjima gde je rizik od komaraca visok. Ovi lekovi obično se primenjuju mesečno ili sezonski. Spot-on preparati ne ubijaju mikrofilarije i odrasle crve, već neki od njih posredno štite psa svojim repelentnim dejstvom od komaraca.

Važna je i kontrola komaraca u područjima u kojima postoje u velikom broju, što uključuje korišćenje mreža protiv komaraca, sprejeva, kao i tretmana prostora u kojem pas boravi. Iako se komarci ne mogu potpuno eliminisati, ova zaštita može značajno smanjiti rizik od infekcije, uz upotrebu preventivnih medikamenata.

Redovno testiranje: Preporučuje se testiranje na srčanog crva najmanje jednom godišnje, čak i ako pas koristi preventivne lekove. Testiranje omogućava ranu detekciju i pravovremeno lečenje, čak i kada pas ne pokazuje očite simptome.

Pas i komarac Foto: Shutterstock/Masarik

Sezonska zaštita: U mnogim područjima, sezonska zaštita (tokom letnjih meseci kada su komarci najaktivniji) može biti dovoljna za zaštitu psa od srčanog crva. Međutim, u određenim klimatskim uslovima može biti potrebno kontinuirano davanje preventivnih lekova, tokom cele godine.

Testiranje psa na srčanog crva je ključni korak u očuvanju zdravlja ljubimca i zaštiti od ozbiljnih bolesti koje ovaj parazit može izazvati. Infekcija srčanim crvom može biti smrtonosna, ali ranim otkrivanjem i preventivnim merama, mogućnost da sačuvate zdravlje psa je značajno povećana. Redovno testiranje, korišćenje preventivnih lekova i zaštita od komaraca dugoročno će obezbediti zdravlje i srećan život vašeg psa.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Preventivno testiranje pasa na bolest "Srčanog crva" radi se u aprilu

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari