• 0

Vreme čitanja: oko 4 min.

Pet najčešćih grešaka koje ljudi prave kad dovedu ljubimca na pregled: Pod "lupom" i iskrenost vlasnika

B. P.

Vreme čitanja: oko 4 min.

Izbegavajte ove zamke da biste maksimalno iskoristili posetu veterinaru

  • 0
Ljubimci kod veterinara Foto: Shutterstock/Fast Stock

Poseta veterinaru može biti stresna i za vas i za vašeg ljubimca, posebno ako je životinja bolesna: treba da uklopite vreme posete veterinaru u svoj raspored, da imate spreman budžet za troškove, i da zapamtite sve važne detalje i pripremite pitanja i odgovore za veterinara.

Ipak, mnogi vlasnici kućnih ljubimaca prave greške koje izazivaju još veći stres tokom poseta veterinaru, a jedan veterinarski tehničar ovih 5 grešaka navodi kao najtipičnije, piše Dailypaws.

1. Vlasnici ne koriste odgovarajući povodac ili transporter

U čekaonici veterinarske ordinacije često može da bude haotično. Neki kućni ljubimci će lajati, mjaukati, kreštati ili pokazivati tipične tipične znake anksioznosti, dok će drugi biti uzbuđeni što vide druge životinje i ljubimce sa kojima se upoznaju. Nijedan vlasnik ne može da predvidi uslove u čekaonici, niti može biti siguran kako će njegov ljubimac reagovati, bez obzira na to što je vaspitan i socijalizovan.

Poslednja stvar koju bi poželeo bilo koji vlasnik je da se rutinski pregled ljubimca pretvori u hitnu intervenciju zbog povreda od ugriza. Kada stignete kod veterinara, držite ljubimca pravilno  - psa na kratkom povocu, a mačku u transporteru. Nije dobra ideja držati mačku ili malog psa u naručju, jer druge životinje mogu da ih uznemire i nateraju da iskoče. Nemojte psu staviti povodac na izvlačenje - previše je teško držati psa blizu sebe ako se mehanizam rastegne na pet metara.

Nemojte da sedite u čekaonici ako vaš ljubimac pokazuje znake uznemirenosti kod veterinara ili je sklon da juri druge životinje. Obavestite veterinara da ćete sačekati u automobilu ili napolju dok vaš pas ne dođe na red za pregled.

2. Vlasnik priča o finansijama za vreme pregleda

Veterinarska nega može biti skupa i nije nimalo zabavno dobiti šokantno visok račun na kraju pregleda. Izbegnite ovo tako što ćete saopštiti svoje potrebe. Većina veterinarskih ordinacija prikazuje cene za glavne procedure i mogu da pripreme cenovnik na zahtev vlasnika, u zavisnosti od pregleda. Popričajte sa veterinarom o finansijama pre započinjanja dijagnostike ili lečenja, jer će u tom slučaju on raditi u okviru vašeg budžeta ili vas uputiti na opcije plaćanja.

Ljubimci kod veterinara Foto: Shutterstock/Seventyfour

3. Vlasnik insistira na tome da drži ljubimca

Veterinari znaju koliko vlasnici vole svoje ljubimce i razumeju zašto žele da ih drže na pregledima i prilikom procedura, ali to obično nije dozvoljeno. Veterinar i njegovo osoblje su obučeni da pravilno rukuju životinjama i primenjuju tehnike vezivanja koje ljubimca postavljaju u bezbedan i udoban položaj i istovremeno štite tehničare od povreda ili ujeda.

Vlasnik koji insistira na tome da drži ljubimca izlaže sebe, životinju i osoblje opasnostima: kućni ljubimci se često ponašaju neobično kod veterinara, tako da čak i najvaspitanije i najmirnije životinje mogu naneti povrede ujedima ili ogrebotinama, zbog straha ili frustracije.

Kućni ljubimci mogu pokušati da skoče sa stola ili da pobegnu i da se pritom povrede. Vaš veterinar može se smatrati zakonskom odgovornim ako vi ili vaš ljubimac budete povređeni.

Ljubimci kod veterinara Foto: Shutterstock/Julia Zavalishina

4. Vlasnik prećutkuje važne detalje o zdravlju psa

Dobra komunikacija sa veterinarom je neophodna za dobrobit vašeg ljubimca. Životinje ne mogu da govore same za sebe, pa morate biti njihovi zastupnici. Neki vlasnici brinu o tome da će ih veterinar izgrditi, pa će izostaviti detalje koje mogu da budu važne za dijagnostikovanje ili lečenje ljubimca. Veterinar treba da zna koliko dugo bolest traje, pa budite iskreni: ako je prošlo nekoliko meseci, recite to, a ako ste propustili da psu date lek, veterinar i to treba da zna.

Problem u komunikaciji može nastati ako kod veterinara pošaljete ljubimca i neku drugu osobu. Ako ste glavni negovatelj i donosilac odluka za svog ljubimca, budite uvek u ulozi onoga ko će sa veterinarom razgovarati. Ako ne možete da lično prisustvujete, navedite broj telefona kako bi veterinar mogao da vas pozove, kako ne bi propustio važne stvari koje treba da uradi.

5. Vlasnik ne poštuje veterinarske preporuke

Jedna od najvećih grešaka vlasnika kućnih ljubimaca je njihovo protivljenje savetima veterinara čime pogoršavaju probleme svojim ljubimcima. Evo primera: veterinar je posavetovao da psu ne skidate kragnu nakon operacije, ali vi je skinete, jer vam je žao ljubimca. Stoga očekujte da će ljubimac sažvakati konce i otvoriti ranu, pa ćete se suočiti sa hitnim slučajem. Isto važi i za promenu lekova ili drugih tretmana bez prethodnog razgovora sa veterinarom. Oslonite se na veterinara i njegovo osoblje i ne zaboravite da su oni tu da pomognu vašem ljubimcu.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari