Belgijski ovčar malinoa: Tvrdoglav, žustar i strog pas za koga ne postoji nijedna prepreka
Belgijski ovčar malinoa (Chien de berger Belge), rasa poreklom iz Belgije, u FCI standardu upisan je pod brojem 15.
Pripada prvoj FCI grupi u koju spadaju pastirski psi i psi terači stoke (osim švajcarskih pastirskih pasa) i podložan je ispitu u radu.
Poželjna visina mužjaka je 62 cm, a ženke 58 cm, sa dozvoljenim odstupanjem od minus 2 cm ili plus četiri centimetra. Težina ženke je 20-ak do 30 kg, mužjaka 30-ak do 35 kilograma.
Malinoa je jedan od ukupno četiri varijeteta belgijskih ovčara, uz tervirena, grenendala i lakenou.
Može biti velikog ili srednjeg rasta, kratke dlake i četvrtaste, dobro izbalansirane građe. Visoko postavljena glava je jedan od zaštitnih znakova rase.
Na prelazu u 21. vek, malinoa je “radio” u policiji, vojsci, otkrivao je drogu, bio tragač i spasilac, angažovali su ga kao čuvara Bele kuće, a bio je i član tima koji je tragao za Osamom bin Ladenom 2011. godine.
Životni vek malinoe je od 12 do 14 godina.
Istorijski podaci i razvoj rase
U Belgiji je krajem 19. veka bilo mnogo pastirskih pasa različitih rasa, sa raznovrsnim varijetetima dlake. Pionirom rase malinoa smatra se profesor Rel, sa Veterinarskog fakulteta u Kirgernu. Belgijski ovčar je zvanično priznat između 1891. i 1897. godine. Belgijski savez ovčarskih pasa, osnovan 29. septembra 1891. godine, izradio je prvi detaljni rasni standard, dozvoljavajući samo jednu rasu, sa tri varijante dlake.
Belgijski ovčar je tek 1901. godine registrovan u rodovnoj knjizi Belgijskog kinološkog saveza - Kraljevskog društva Sent Hubert (LOSH). Do 1910. su utemeljene rasne osobine i temperament belgijskog ovčara.
Odan, marljiv, odličan pratilac
Malinoa je odan, izuzetno inteligentan i marljiv radni pas, odličan pratilac za aktivnu osobu. Naviknut je na život u slobodi i sposoban da opstane u svim klimatskim uslovima.
Sa urođenom sposobnošću za rad, odličan je čuvar doma i imanja. Nikad ne uzmiče ni pred čim, tvrdoglav je i žustar i strog zaštitnik svog vlasnika. Budan je i oprezan, istraživačke naravi.
Nivo njegove energije veoma je visok i potrebno mu je mnogo svakodnevne mentalne stimulacije i fizičke aktivnosti. Umereno je privržen i oprezan ali stvara jake veze sa vlasnikom. Nije uvek dobar izbor za porodice sa decom. Čak i ako nemate decu, obučite psa da bude miran u društvu najmlađih i nikad ga ne ispuštajte iz vida.
Dlaka i varijeteti
Maska belgijskog ovčara mora biti jedinstvena, sa crnom zonom na gornjim i donjim usnama, uglu usana i očnim kapcima. Kad je reč o boji, pravila su sledeća: malinoa može biti samo u lavljoj boji sa karboniziranim krajevima i crnom maskom. Dlaka belgijskih ovčara je različite dužine, rasporeda i građe, ali kod svih varijeteta mora biti bogata, gusta i dobre strukture, sa poddlakom.
Varijeteti su dugodlaki (grenendal i terviren), kratkodlaki (malinoa) i oštrodlaki (lakenoa). Vidljive sluzokože moraju biti veoma pigmentisane.
Aktivnosti, obuka, socijalizacija
Malinoa nije pas za svakoga. Nije pogodan za život u stanu, jer traži mnogo prostora za trčanje i igru. Najbolji je za vlasnika koji živi aktivno i isto može da pruži svom ljubimcu. Ukoliko mu uskratite fizičku aktivnost: brze šetnje, trčanje, igranje, može postati depresivan i ćudljiv.
Odgovarajuća obuka i socijalizacija malinoe su obavezne i treba ih sprovesti još u periodu šteneta. Izložite psa različitim ljudima, drugim životinjama i situacijama. Malinoa se ne slaže uvek sa drugim psima, ali izlaganje njima, uz pozitivno pojačanje u vidu nagrada, može pomoći u socijalizaciji.
Instinkt ovog psa će ga naterati da juri za automobilima, biciklima i drugim prevoznim sredstvima, pa ga uvek držite na povocu ukoliko nije u ograđenom prostoru.
Nega, zdravlje i ishrana
Malinoa ima kratku, ravnu dlaku sa gustom poddlakom i potrebno mu više od osnovne nege. Četkate ga najmanje jedanput nedeljno kako biste uklonili mrtvu dlaku i sprečili zapetljavanje. Linja se obilno u proleće i jesen. Negujte mu i nokte i secite ih otprilike jednom mesečno, osim u slučaju da ih prirodno troši.
U pogledu zdravlja, mogu se pojaviti nasledni zdravstveni problemi, najčešće displazija kuka i lakta i problemi sa očima (progresivna atrofija mrežnjače).
Malinoa mora imati pristup svežoj i čistoj pijaćoj vodi. Hranite ga visokokvalitetnom, nutritivno uravnoteženom hranom za pse, dva puta dnevno. O raznovrsnosti namirnica i količini se posavetujte sa veterinarom, jer nisu svi psi iste starosti, energije, veličine… Poslastice i nagrade kombinujte količinski sa osnovnim obrocima.
Neki ljudi ne prave razliku između nemačkog ovčara i belgijskog malinoe.
Naizgled slični, ova dva psa imaju drugačiji oblik glave, malinoa je mršaviji od popularnog “vučjaka” i ima kraću dlaku.
Ljubitelji belgijskog ovčara malinoe, pogledajte video o ovim fascninantnim psima!
Video: Najsmešniji kucov u akciji obavljanja onog što se napolju mora: On je sebi odredio wc šolju
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Ona hoda kao manekena: Kuca koja je spremna za modnu pistu
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vjeko
Kul je to pas. Video sam ga jednom. Al dalmatinac bi ga pokidao.
Podelite komentar