Najveći lenjivci u svetu pasa
Želite na nabavite psa koji voli izležavanje i maženje i premeštanje sa fotelje na krevet i obratno: predlažemo 15 rasa koji su stručnjaci za spavanje i opuštanje, a najmanje vole izlaske i fizičku aktivnost
Tražite psa koji više ceni maženje i ležanje od šetnje i fizičke aktivnosti?
Zamislite da imate kućnog ljubimca, pripadnika divne, lenje rase koja razume vlasnika zavaljenog u fotelju, u popodnevnoj dremki!
Pas koji traži mnogo vežbe i istrčavanja može biti jak motiv za vlasnika koji treba da napravi preokret u svom životu. Međutim, ne traže svi ljubitelji pasa ličnog četvoronožnog trenera.
Takvim vlasnicima će sigurno prijati da izaberu psa sa kojim će se složiti u mnogo čemu. Verovatno ćete se iznenaditi kad na listi budete otkrili da među rasama ima ogromnih, ali i najminijaturnijih pasa.
Neki psi, kao što je španijel kralja Čarlsa, uzgajani su bukvalno “za naručje”, a neke rase, poput nemačke doge, stvorene su da bi rasle, a samim tim nisu mogle da podrže mnoge fizičke aktivnosti. Pojedine rase, poput buldoga, mopsa i sličnih, takođe nisu mogle da budu fizički aktivnije, usled hendikepa sa izgledom lica i funkcijom disajnim organima.
Ako tražite niskoenergetskog psa, imajte na umu da nisu svi psi određene rase sasvim isti. Čak i najlenjivije rase ipak traže malo vežbe za svoje fizičko i psihičko zdravlje. Imajući to na umu, pogledajte listu koju objavljuje Rd da biste saznali koja je lenja rasa pasa savršena za vas.
1 Ši cu
Ovu kinesku rasu razvili su tibetanski monasi, kao poklon za članove kineske kraljevske porodice. Njihova svrha je bila da ukrašavaju krila pomenutih aristokrata.
Kad ne drema, ši cu provodi vreme u maženju sa vlasnikom i “blagom” trčkaranju po kući. Ovaj pas će biti srećan što jednostavno luta po sobama i izađe napolje samo da bi obavio fiziološku potrebu.
2 Pekinezer
Slično ši cuu, pekinezer je uzgajan kao pas za kraljevske porodice. Sa kompaktnim, zdepastim telom i „zgnječenim licem“, pekinezer nije pogodan za visokoenergetske ili bilo kakve aktivnosti.
On ima tendenciju da većinom vremena drema, i ne zahteva više od 20 minuta fizičke aktivnosti svakog dana (uključujući i šetnju radi toaleta).
3 Španijel kralja Čarlsa
Još jedan “mrtav-hladan” pas odgajan za sedenje u kraljevskim krugovima, kavalirski španijel kralja Čarlsa nema problema da većinu svog vremena provede ležeći, obožavan, mažen i pažen. Iako ima “lovačke” korene, on se svojski trudi da to potpuno zataška.
4 Čivava
Kad nabrajamo lenje rase pasa, treba spomenuti čivavu koja je najzadovoljnija „druženjem“ sa svojim vlasnikom. Čivava nije lenja i nezainteresovana za aktivnosti. Ona je toliko mala da joj je potrebno da napravi 10 puta više koraka kako bi pokušala da održi tempo sa vlasnikom. Ona će se verovatno mnogo umoriti od hodanja, pa je zapravo taj problem čini “lenjom”.
5 Baset
Kao i kavalir španijel kralja Čarlsa, i baset je uzgajan za kraljevski lov. Nisko prizemljen, sa velikim, fleksibilnim ušima koje upijaju zvuke, baset je talentovan tragač. Ali, njegovo izduženo, bucmasto telo i komično kratke noge otežavaju trčanje, pa čak i hodanje na velike udaljenosti. Ipak, ne prepustite basetu da sam uređuje svoju svakodnevicu: vodite računa o njegovoj ishrani kako biste sprečili gojaznost i zdravstvene probleme, poput artritisa. U slučaju da imate baseta, nemojte biti baš lenji!
6 Hrt
Još jedan lovački pas, poznat po skoro šokantnom nivou lenjosti na koju se najmanje sumnja na osnovu njegove vitke, dugonoge građe.
Koliko god delovali tanano i atletski, odrasli hrtovi su lenjivci koji mogu da spavaju i po 18 sati dnevno.
Iako trče brzinom od skoro 70 km na sat, ne računajte na njih za bilo kakvu vrstu treninga na velike udaljenosti. Zahvaljujući temperamentu, hrtovi su i na listi pasa koji su idealan izbor za prezaposlene vlasnike.
7 Kineski ćubasti pas
Kao i hrt, sićušan, žilav i izuzetno budan kineski ćubasti pas je takođe iznenađujuće lenj, uprkos tanušnom atletskom izgledu. On je veoma okretan, ali nije motivisan da izađe i trči kao što bi to radili drugi psi njegove građe.
8 Engleski buldog
Buldozi su poznati po slatkim naborima i hrkanju. Provode oko 90 odsto vremena spavajući, a to je isto toliko vremena provedenog u hrkanju. Razlozi lenjosti engleskog buldoga mogu se pripisati njegovoj zdepastoj građi, a neki su posledice poteškoća sa disanjem.
Suština je da je engleski buldog jedna od najlenjivijih rasa pasa. Ipak, on traži određene vežbe za mentalnu stimulaciju, a valja izbeći zdravstvene probleme povezane sa gojaznošću.
9 Danska doga
Ovo je jedna od najvećih rasa na svetu koja je klasifikovana kao „radni psi“. Međutim, ispostavilo se da doga najviše voli da leži i sedi i da na taj način pazi na svog vlasnika i porodicu.
Danska doga je najbolja dadilja i prijatelj. Zbog njenog brzog rasta i ogromne veličine, previše vežbanja može da izazove probleme sa kostima i zglobovima. Drugim rečima, lenjost nije samo izbor životnog stila vaše doge – to je pitanje njenog zdravlja!
10 Čau čau
Ako želite da se sa psom samo mazite, ne tražite dalje od čau čaua! Zbog njegovih kratkih i ravnih zadnjih nogu i izuzetno guste dlake, agilno kretanje može biti težak podvig. Stoga treba da znate da čau čau nije lenja rasa, jer je prvobitno uzgajan da bi bio čuvar.
Kao rezultat toga, čau čau je evoluirao da postane odan, tih i rezervisan: sličan mački, sa kojom se i upoređuje.
11 Bulmastif
Ova džinovska rasa uzgajana je za stočarski rad, ali nemojte da vas njegov izgled zavara: bulmastifov specifičan posao nije bio da šeta unaokolo „čuvajući“ svoje stado, već da stoji i posmatra predatore. Kao rezultat toga, lutanje i istraživanje jednostavno nije u genima ove rase.
Sa svojom veličinom i sklonošću ka lenčarenju u blizini vlasnika, bulmastif nije samo vaš konkurent za kauč, već pravi i štetu. On luči veoma mnogo pljuvačke što u kombinaciji sa njegovom lenjošću deluje zaista beznadežno.
12 Japanski čin
Ovaj mali pas prezrivo gleda na duge i brze šetnje. Verovatno bi radije legao i bio vučen niz trotoar nego da vežba. On je toliko lenj da je jedina vežba koja mu je zaista potrebna na dnevnoj bazi hodanje po kuči ili dvorištu i možda izvođenje nekoliko „mačijih” pokreta. Ostalo vreme troši na dremku.
13 Bernardinac
Kada pomislite na ovu rasu, verovatno vam je prva asocijacija veliki pas koji stoji u snegu. Nije da bernardinci nisu gajeni da budu planinski psi za spasavanje, ali oni više nemaju tu motivaciju. Bernardinac bi možda mogao da se “zaposli” kao čuvar doma, ali je pitanje da li bi se probudio ako bi se pojavio neki uljez.
14 Pirinejski planinski pas
Još jedan čuvar stoke koji se ne angažuje nakon što vlasnika upozori lajanjem na promene oko sebe. Pirinejski planinski pas nije aktivan, već se zadovoljava ležanjem i posmatranjem. Iako su veliki i predodređeni za život na imanju, oni se odlično snalaze u stanu u kome isključivo - leže.
15 Njufaundlender
Ovo je još jedan džinovski neaktivan pas. Nije nužno lenj, ali je ogroman i dlakav i to mu otežava regulaciju telesne temperature. U tom slučaju, najlakše mu je da - leži.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Sedma specijalizovana izložba belgijskih ovčara u Beogradu
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.