Vreme čitanja: oko 4 min.
Mala, otrovna žaba je savršen ljubimac - kažu vlasnici: Obožavaju je zbog jedne nesvakidašnje stvari
Vreme čitanja: oko 4 min.
Herpetolozi tvrde da ovaj vodozemac gubi toksičnost u zarobljeništvu, lako se neguje, dugovečan je, zdrav, hipoalergen i tih
Iako su otrovne žabe opasne u divljini, one su, prema tvrdnjama herpetologa, bezbedne za držanje u domu. U zatočeništvu, one ne jedu otrovne biljke i s vremenom se gubi njihova toksičnost. Male otrovne žabe zato mogu da budu odlični kućni ljubimci koji traže minimalnu negu, lepo dekorisano prebivalište i imaju izuzetno dug životni vek.
Herpetolozi tvrde da otrovne žabe nisu toksične u zatočeništvu. Naučnici su poprilično sigurni da ishrana otrovnih žaba u divljini omogućava da stvaraju toksine, jer životinje koje se uzgajaju u zatočeništvu nikada ne razviju toksičnost. Pored toga, životinje uzete iz divljine gube toksičnost nakon izvesnog vremena koje provedu u zatočeništvu, a jedini izuzetak je žaba iz roda Phyllobates.
Otrovnoj žabi potrebno je specijalno uređeno prebivalište i posebna ishrana. Žaba će se dobro osećati ako joj u smeštaj postavite dosta živih biljaka, komade drveta, kamenje i supstrat koji će moći da istražuje. Žive biljke žabi obezbeđuju sigurnost, dobra podloga za sadnju biljaka će biti njen istraživački teren, a u prostor gde će boraviti postavite posudu sa vodom ili neki aranžman vodenog tipa.
Temperatura u smeštaju treba da bude od 15 do 26 stepeni: temperaturu proveravajte da se ne povisi ili previše spusti - u suprotnom će žaba doživeti stres i imati zdravstvene tegobe.
Šta jedu otrovne žabe
Otrovne žabe su mesojedi i hrane se živim insektima iz kojih dobijaju neophodne vitamine i hranljive materije. Nabavite žabi mešavinu izopoda, voćnih mušica i cvrčaka. Pojedini vlasnici će čak uzgajati ove insekte kod kuće kako bi stalno imali živu zalihu hrane za svoje žabe. Ove žabe su i svaštojedi, pa se hrane i algama i biljnim materijama.
Koliko dugo žive otrovne žabe
U poređenju sa drugim malim životinjama, otrovna žaba živi neverovatno dugo: od 10 do 15 godina. Pravilna nega i ishrana i dobro uređeno stanište će doprineti zdravlju i sreći ovih fantastičnih malih ljubimaca. Pojedine veće toksične žabe žive oko 20 godina, a neke vrste i duže od 25 godina. Uzmite uvek to u obzir ako poželite da uzmete žabu kao ljubimca.
Kako izgleda briga o otrovnoj žabi
Briga o toksičnoj žabi je prilično laka, ali ne i opuštajuća: moraćete da provedete tridesetak minuta nedeljno čisteći njen životini prostor iz koga treba da uklonite nepojedene ili uginule insekte, da obrišete i očistite staklo, obrežete biljke i potencijalno zamaglite područje radi održavanja visoke vlažnosti u smeštaju. Što više žaba držite u ograđenom prostoru, to je obimnija rutina održavanja i čišćenja.
Koje su prednosti posedovanja otrovne žabe
Držanje otrovne žabe kao ljubimca u domu ima nekoliko prednosti.
Otrovna žaba je hipoalergena - u poređenju sa psima i mačkama koji imaju perut, otrovna žaba je dobra za ljude sa alergijama.
Otrovna žaba je tiha - ona ispušta minimalne zvuke.
Otrovna žaba je samostalna i statična - ona je savršena opcija ako živite u malom stanu ili kući, jer se njeno celokupno stanište nalazi u jednom ograđenom prostoru, pa su savršen izbor za ljude koji žive u malom prostoru.
Otrovna žaba nema miris - osim što se ne oseća, otrovna žaba ima lepo životno okruženje koje odmara oči. Njen prostor može da se nalazi bilo gde u vašem domu i neće odavati loše mirise koji obično potiču od hrane, podloge ili urina ljubimca.
Može li vlasnik da dodiruje otrovnu žabu
Većina vrsta otrovnih žaba koje se nabavljaju kao ljubimci nisu toksične. U divljini, ne preporučuje se dodirivanje toksičnih žaba koje luče toksine kroz kožu. Iako nisu sve vrste otrovnih žaba podjednako toksične, neke mogu proizvesti izuzetno jake otrove. U stvari, neke vrste žabljih izlučevina su toliko toksične da će trljanje vrha strelice po leđima ovih vodozemaca prikupiti dovoljno otrova da se ubije majmun ili manja ptica.
Važne činjenice o otrovnim žabama ljubimcima
Toksične žabe bile su predmet masovne trgovine i krijumčarenja u proteklih 15 godina, jer su ih zbog jarkih boja kupovali kao kućne ljubimce. U mnogim zemljama sveta mogu se nabaviti i dalje, u lokalnim pet šopovima, bez objašnjenja koliko su ugrožene u divljini. Mnoge otrovne žabe koje se prodaju kao kućni ljubimci uzgajaju se u zatočeništvu, u Južnoj Americi i dalje cveta ilegalna trgovina ovim životinjama uprkos pokušajima intervencije lokalnih vlasti.
Gljivica Batrachochytrium dendrobatidis prisutna je u staništima otrovnih žaba i može da izazove bolest koja napada kožu ovih vodozemaca. Pošto se žabe oslanjaju na svoju kožu u pogledu regulacije temperature, disanja i unosa vode, ova bolest može biti smrtonosna. Veruje se da se opasna gljivica proširila globalno kroz međunarodnu trgovinu vodozemcima: jednom kada se uvede u nova staništa, ona brzo desetkuje lokalne populacije žaba.
Jedna od najboljih činjenica u vezi sa otrovnom žabom je što ne morate razmišljati o uklanjanju njenog izmeta iz prebivališta. Ovo je ogroman plus za svakoga ko ima kućnog ljubimca. Kada se čuva u naturalističkom tipu vivarijuma, otpad se razlaže zahvaljujući korisnim bakterijama u zemljištu. Za razliku od mnogih drugih gmizavaca ili većih vodozemaca, otpadni proizvod otrovnih žaba je toliko mali da ga biljke lako razgrade.
Žabe su veoma zahvalni kućni ljubimci koji ne uništavaju prebivalište u kome žive: ne gaze biljke i dekor, ne prekopavaju, ne žvaću ili na drugi način uništavaju svoj dom.
Ove životinje koje se uzgajaju u zatočeništvu nemaju iste zdravstvene rizike kao vodozemci iz uvoza, jer nemaju parazite, niti bakterijske i gljivične infekcije. Kupovinom uzgojenih životinja u zatočeništvu saznaćete starost svog ljubimca i dobićete zdravu egzotičnu životinju.
(Ifaw/Petassure/Blackjungleterrariumsupply/Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Najlepše mace Favole Britney i Miss Monroe, publika izabrala "britanke": Završen 11. Mrnjau Fest
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
pera
Nema kraja ljudskog kretenizma. Treba sve zabraniti.
Podelite komentar