• 0
 ≫ 

Neobičan ljubimac leopard gekon: Temperamentni bubojed

 ≫ 

Živahan i poslušan gušterčić koji se lako pripitomljava: nema “lepljive” prste i ne ujeda, a “razgovara” repom koji odbacuje u slučaju opasnosti

  • 0
Leopard gekon Foto: Shutterstock

Leopard gekon (Eublepharis macularius) je veoma popularan mali kućni ljubimac među početnicima.

Ovaj druželjubivi reptil nije zahtevan u pogledu nege, u poređenju sa mnogim drugim "rođacima". Postoji više vrsta koje potiču iz Avganistana, Pakistana, severozapadne Indije i Irana.

Leopard gekon je temperamentan i živahan gušter zanimljivih pokreta. Obično je žut ili beo, sa crnim tačkama, dok su mladunci prugasti i postepeno se menjaju u”pegavce”. Postoji i nekoliko šarenih varijeteta.

Leopard gekon Foto: Shutterstock

Ponašanje i temperament

Leopard gekon se lako čuva, ali je potrebno posvetiti pažnju njegovom okruženju. On je noćna životinja koja živi na zemlji, uglavnom je poslušan i lako se pripitomljava. Nema lepljive jastučiće na prstima kao drugi gekoni i ne penje se na zidove. Za razliku od drugih gekona ima kapke. Nije ujedljiv i obično se sporo kreće. Veoma je glasan, pogotovo kad je gladan i ispušta zvuke poput škripanja i “cvrkuta”.

Kada budete izabrali leopard gekona za ljubimca i donesete ga u dom, budite pažljivi i nežni. On će tolerisati dodire i kontakt, ali nemojte preterivati, jer može doživeti stres.

Sve uloge repa

Gekon komunicira repom: to možete videti naročito ako imate nekoliko ovih ljubimaca. Ako pokreću repove u smeru napred-nazad, osećaju se ugroženim i spremaju se za napad, pa ih razdvojite. Osim toga, gekon se povremeno “oglasi” repom kao zvečarka: ako brzo pokreće vrh repa i "zveči”, želi da saopšti da je hladan ili želi da se pari. Kao i mnogi drugi gušteri, ako se oseti ugroženim, leopard gekon odbacuje rep.

Smeštaj, dekoracija, higijena

Terarijum od najmanje 40 litara je dovoljan, ali je poželjan i veći za smeštaj odraslog gekona dužine 20 do 25 cm (uključujući rep). Držite mužjake i ženke zajedno samo ako želite da se bavite uzgojem. Kao i većina gmizavaca, leopard gekon je usamljeno biće i ne traži društvo drugih guštera osim kada se pari.

Obezbedite šuplje delove drveta i manje trupce kao prostor za skrivanje i penjanje. Komercijalne pećine za reptile i jednostavne kartonske kutije su takođe dobre opcije.

Jednom dnevno očistite kavez od telesnih izlučevina. Otprilike dva puta mesečno izvadite sve, izbacite podlogu i oribajte i dezinfikujte kavez i sve predmete u njemu da biste nakupljanje bakterija sveli na najmanju meru. Takođe je važno da gekona na deset do 15 minuta, jednom do dva puta nedeljno, potopite u mlaku vodu koju ćete sipati u plitku šerpu. Ovo će pomoći njegovoj hidrataciji i vlažnosti, pogotovo u periodu menjanja košuljice.

Leopard gekon Foto: Shutterstock

Toplota i svetlost

Iskoristite običnu sijalicu ispod koje će se vaš gekon grejati tokom dana. Crvena, plava ili ljubičasta sijalica ili keramički emiter toplote će obezbediti dodatnu toplotu noću. Ispod terarijuma možete postaviti i jastučiće za grejanje, mada oni ne mogu najefikasnije regulisati temperaturu gekona. Ako se gušterčić nasloni na staklo terarijuma, može dobiti i opekotine. Nikada nemojte koristiti vruće kamenje za grejanje terarijuma!

Kao hladnokrvna stvorenja, gmizavci regulišu sopstvenu telesnu temperaturu i prija im određeni “termalni gradijent”. Zato obezbedite mesto za dnevno sunčanje (sa temperaturom od oko 30 stepeni) sa toplotnim gradijentom do oko 24 stepena Celzijusa. Noću temperatura može pasti na raspon od 21 do 24 Celzijusa. Uverite se da gekon nije izložen promaji i ne postavljajte terarijum pored prozora ili vrata!

U divljoj prirodi, leopard gekoni su najaktivniji u sumrak i zoru i izloženi su UV zračenju u satima oskudne sunčeve svetlosti. Mala količina UVA i UVB svetlosti (dva do 7 procenata) može da doprinese održavanju zdravlja leopard gekona i smanji rizik od metaboličke bolesti kostiju. Leti mu obezbedite oko 14 sati "sunca" dnevno, dok će mu zimi biti potrebno oko 12 sati te svetlosti.

Leopard gekon Foto: Shutterstock

Vlažnost i podloga

Leopard gekoni su pustinjski gušteri i nije im potrebno visokovlažno okruženje. Ako je vlažnost preniska (ispod 20 procenata), gekon će imati problema sa menjanjem košuljice. Održavajte nivo vlažnosti oko 30 do 40 procenata.

Mlade leopard gekone ne treba držati na peščanoj podlozi, čak ni ako je to kalcijumski pesak. Dešava se da progutaju pesak što dovodi do začepljenja creva. Papir kao podloga bolje upija i lakše se menja, a i unutrašnji “tepih” ima dobru funkciju. On se lako čisti i olakšava kretanje gekonu. Izbegavajte strugotinu koja može povrediti osetljiva stopala gekona, a može ga iritirati i prisustvo ulja u ovoj podlozi.

Hrana i voda

Leopard gekon je insektojed i možete mu ponuditi razne cvrčke, voštane crve i povremeno crve brašnare, a s vremena na vreme i miševe. Mladuncima svakodnevno dajte po nekoliko cvrčaka. Odraslim gekonima poslužite nahranjene insekte ili ih pomešajte sa kalcijumom ili vitaminom D3 pre davanja. Da biste to uradili, stavite cvrčke ili crve u kesu, dodajte vitamin, protresite kesu i insekta ubacite u terarijum. Mladim gekonima potrebni su kalcijum i vitamini u svakom obroku, a odraslim gušterima pri svakom drugom hranjenju.

Obezbedite i plitku posudu sa svežom vodom koja će gekonu biti dostupna u svakom trenutku. Posuda sa vodom će obezbediti i dodatnu vlagu u ograđenom prostoru, a ponekad će biti odlično mesto za kupanje.

Zdravstveni problemi

Bolesni leopard gekon Foto: Shutterstock

Jedan od najtežih zdravstvenih problema leopard gekona je metabolička bolest kostiju. Baš kao i ljudi, gekoni se razbole ako ne unose dovoljno kalcijuma i vitamina D. Metabolička bolest kostiju uzrokuje bolne deformitete kičme i ekstremiteta.

Ako primetite da se ispod pazuha gekona pojavljuju mehurići, nemojte brinuti, jer nisu opasni po zdravlje: oni su znak da vaš gušter nešto skladišti. Ovi mehurići sastoje se od masti, vitamina, proteina, kalcijuma ili drugih minerala i uobičajeni su kod gekona sa prekomernom težinom. Obično nestaju kad se gušter vrati na normalnu telesnu težinu.

Leopard gekoni su skloni obolevanju od gastroenteritisa koji dobijaju zbog bakterijske infekcije. Ako gekon ima vodenastu stolicu ili mu se rep skuplja, to mogu biti znaci gastroenteritisa. Ovo stanje je potencijalno fatalno, ali se uspešno leči ako se rano otkrije. Kao i drugi gušteri, leopard gekoni koji su pothranjeni ili žive u kavezu sa nedovoljno vlage mogu razviti disekdizu. Ovo stanje, koje se manifestuje suvoćom kože, uzrokuje poteškoće u presvlačenju, utiče na vid ili steže prste na ekstremitetima.

Konačno, leopard gekoni su podložni raznim respiratornim infekcijama, uključujući upalu pluća. Zviždanje ili mehurići sluzi oko njegovih nazalnih prolaza i usta su znak da gekon ima respiratorne probleme. Sva ova stanja leči veterinar za egzote: pre nego što odlučite da uzmete gekona za ljubimca, potražite dobrog stručnjaka koji je specijalizovan za gmizavce.

Izbor i vrste

Leopard gekon je dugovečan gušter: u zatočeništvu živi 20 ili više godina. Lako se nabavlja, ali je najbolje da potiče iz renomirane odgajivačnice.

Pre svega, raspitajte se da li je zakonom dozvoljeno da ovu vrstu guštera držite u domu. Ljubimca birajte na osnovu izgleda: rep mora biti debeo, po mogućnosti širi od prostora između ramena guštera. Oči treba da budu bistre, a nos i usta čisti i bez sluzi. Otvor za mokrenje i defekaciju takođe treba da bude čist, bez otoka.

Ako ste zainteresovani za kućne ljubimce gekone, pogledajte ponudu gekona sa krestom, leopard gekona i tokaj gekona.

Učestalost presvlačenja

Odrasli leopard gekoni menjaju košuljicu na četiri do osam nedelja. Mladi gekoni se presvlače češće, jer brzo rastu. Leopard gekonu obično je potrebno 24 do 48 sati da završi kompletnu regeneraciju kože.

Ako i posle detaljnih objašnjenja još niste sigurni da li želite leopard gekona za kućnog mezimca, možda će vam u odluci pomoći VIDEO o ovom simpatičnom pegavom stanovniku terarijuma.

Video: Da li ste znali da gušteri imaju ovako dugačak jezik? Ni mi

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari