Vreme čitanja: oko 6 min.
Najskupljih 11 rasa živine u svetu: Među njima su i koke u boji francuske zastave!
Vreme čitanja: oko 6 min.
One izgledaju kao bića sa druge planete, neke jedu ribu, druge uživaju u cvrčcima, ima i onih koje su na "rehabilitaciji" ili spavaju na drveću, a pojedine nose jaja do sudnjeg dana ili menjaju boju kad se naljute
Iako postoji veliki broj rasa živine u svetu, neke su veoma retke i skupocene.
Od specifične genetike do ekskluzivne loze, njihova vrednost leži u malobrojnosti i izuzetnim osobinama.
Kojih 11 rasa kokoši se smatraju naskupljima na svetu?
1. Ajam cemani, crna od kreste do kostiju
Jedna od najskupljih rasa živine u svetu je ajam cemani.
Ova koka posebna je zbog viška tamnog pigmenta koji izaziva fibromelanozu, zbog koje su njeno perje, meso, pa čak i kosti potpuno crni.
Upečatljivi izgled ove živine doneo im je nadimak “lamborgini koke”. Poreklom sa Jave (Indonezija), ajam cemani se smatra izuzetno retkom rasom.
Iako nije izbirljiva u pogledu ishrane, potrebno joj je mnogo proteina zbog brzog rasta.
Uprkos popularnosti među ljubiteljima živine, ajam cemani čeka zvanično priznavanje rase.
2. Dong Tao, koka sa zastrašujućim nogama
Dong Tao, živina iz Vijetnama, osim po nogama grotesknog izgleda, poznata je i po najukusnijem mesu. Potražnja za njom je toliko velika da odgajivači jedva postižu da je proizvedu u dovoljnom broju. Ova retka rasa se često naziva zmajeva kokoška. U Vijetnamu se njene noge i stopala smatraju poslasticom što dodatno doprinosi ekskluzivnosti rase.
Da li znate da dong tao koke obožavaju da jedu cvrčke?
Nekada rezervisana za kraljevske i ceremonijalne prigode, dong tao živina se služi u luksuznim restoranima.
Podložna je klimatskim promenama i zahteva više nege. Njihova spora stopa rasta takođe doprinosi njihovoj visokoj ceni.
3. Vestfalen živina čije koke nose jaja do poslednjeg daha!
Retka rasa živine koja je dobila ime po tome što nosi jaja do poslednjeg daha!
Za razliku od većine koka koje prestaju da nose jaja posle najviše tri godine, ova nemačka živina to radi gotovo do samog uginuća. To ih čini veoma produktivnim i popularnim izborom za one koji traže koke nosilje.
Kada je u pitanju izgled, ove koke mogu se pohvaliti i lepotom, jer imaju čvrsto crno-šareno perje sa prelivima zelene i ljubičaste boje na veličanstvenom repu, i upečatljive crne oči.
Što se tiče ishrane, uživaju u japanskim bubama, lubenicama i brašnenim crvima.
Jedan od glavnih faktora koji doprinose njihovoj visokoj ceni je malobrojnost, pogotovo mladih koka koje su posebno tražene.
Ova rasa je stara više od 400 godina. Nekada je bila veoma česta na nemačkim farmama. Kokoške su super produktivne, nose bela jaja srednje veličine, izuzetno su aktivne i vole da spavaju na drveću.
4. Liješki borac, agresivna živina iz Belgije
Liješki borac nije samo jedna od najskupljih rasa živine, već je i poznat po agresivnosti zbog koje je, nažalost, bio angažovan u borbama petlova.
Ove koke kratkih nogu mogu dosta da porastu i veoma su mišićave. Njihov impresivan izgled dodatno je naglašen izuzetno velikim stopalima.
Danas se petlovi ove rase koriste kao zaštitnici jata koka od predatora. Iako su agresivni prema grabljivcima, oni su prijateljski nastrojeni prema ljudima.
5. Orust, živina koja jede i ribu
Ova živina poreklom iz Švedske, sa ostrva Orust je izuzetno retka rasa na ivici izumiranja.
Orust koke su male, sa karakterističnim crno-belim pegavim perjem. Petlići mogu imati tragove zlatnih mrlja u perju na vratu. Perje živine je crno-belo, kakve ponekad mogu da im budu i noge. Jedinstvena osobina orust petlova je da im perje poprima svetloljubičastu boju kad se uznemire.
Orust živina je živela u ribarskim zajednicama, pa se prilagodila ishrani vlasnika, često jedući ostatke ribe.
Ove koke su dobre nosilje (snesu više od 150 jaja u sezoni). Nabavka orusta je pravi izazov, jer se smatra jednom od najređih rasa živine.
6. Olandski patuljak, jedna od najsitnijih nosilja
Još jedna veoma skupa i retka rasa živine je olandski "patuljak", poreklom sa švedskog ostrva Oland.
Izgled olandskog patuljaka ne prati standard, što rezultira različitim bojama perja, ali najčešće ima belo perje sa crvenim, crnim i sivim mrljama.
Kao jedna od najmanjih rasa nosilja, olandski patuljak je savršen za hobiste: zahteva manje hrane u poređenju sa kokama standardne veličine.
Olandski patuljak je veoma skup, jer je retka rasa: u jednom trenutku u svetu je bilo samo pedesetak jedinki! Iako se njihova populacija od tada povećala, i dalje se smatraju ugroženima.
Njihova veličina je potpuno prirodna: oni su se razvili bez ljudske intervencije ili selektivnog uzgoja. Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram). Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.Video: Sedma specijalizovana izložba belgijskih ovčara u Beogradu
Komentari