Vreme čitanja: oko 3 min.
Toplotni udar kod zamorca: Obratite posebnu pažnju na stopala i uši vašeg malog ljubimca
Vreme čitanja: oko 3 min.
Poznato je da se morski prasići ne znoje, pa su primorani da regulišu temperaturne oscilacije i tegobe vrelih dana na posebne načine
Zamorci su sjajni mali kućni ljubimci za porodice sa decom.
Kao odgovorni vlasnici, važno je da budete svesni rizika i potencijalnih zdravstvenih problema kod ovih malih životinja.
Jedna takva briga za zdravlje je toplotni udar.
Toplotni udar je ozbiljno stanje koje se javlja posebno tokom letnjih meseci, ili u toplijim klimatskim uslovima.
Pošto zamorci nisu u stanju da se znoje, oni su posebno osetljivi na pregrevanje i zahtevaju posebnu pažnju kako bi se sprečilo ovo stanje opasno po život.
Važno je da budete svesni znakova i simptoma toplotnog udara kod zamoraca i da preduzmete preventivne mere kako biste ih održali zdravim.
Šta je toplotni udar kod zamoraca?
Toplotni udar nastaje kada telesna temperatura zamorca poraste iznad normalne, što je obično oko 38 stepeni Celzijusa. To može prouzrokovati oštećenje unutrašnjih organa i izazvati uginuće ako se blagovremeno ne sanira. Budući da ne mogu da se znoje, zamorci se oslanjaju se na druge načine regulacije toplote, kao što su dahtanje i potraga za hladnijim područjima.
Toplotni udar nastaje iz više razloga, uključujući izlaganje visokim temperaturama i vlazi, nedostatak ventilacije, neadekvatno snabdevanje vodom i produženo izlaganje direktnoj sunčevoj svetlosti. Gojazni, bolesni i stari zamorci su podložniji toplotnom udaru.
Znaci i simptomi toplotnog udara kod zamorca
Znaci toplotnog udara kod zamorca su letargija, malaksalost, dahtanje, ubrzano disanje, slinjenje, gubitak apetita, slabost, pa čak i napadi.
Letargija se manifestuje slabošću i tromošću životinje koja se ne kreće često. Zamorci ne mogu da se znoje, pa dahću kako bi pomogli u regulisanju telesne temperature, a ako to rade preterano ili više nego obično, to može biti znak toplotnog udara. Ljubimci sa toplotnim udarom mogu disati brže nego obično i pokazivati pojačanu salivaciju. Oni takođe gube apetit, prestaju da jedu i piju i mogu imati napade.
Ako sumnjate da se ovo dešava vašem ljubimcu, preduzmite hitne mere da biste snizili njegovu telesnu temperaturu i potražite veterinarsku negu.
Obezbeđivanje adekvatne ventilacije, pristup hladnim i zasenjenim područjima, dovoljne količine sveže vode i izbegavanje izlaganja direktnoj sunčevoj svetlosti pomažu u sprečavanju toplotnog udara kod zamoraca. Osim toga, propratite ponašanje ljubimca kako biste se na vreme uočili znake pregrevanja i ranog toplotnog udara.
Uzroci i faktori rizika toplotnog udara kod zamorca
Postoji nekoliko uzroka i faktora rizika koji mogu doprineti toplotnom udaru kod zamorca. To su: izloženost visokim temperaturama i vlazi, nedostatak ventilacije u kavezu, neadekvatno snabdevanje vodom, produženo izlaganje direktnom suncu, prekomerna težina, starost, ozbiljni zdravstveni problemi (respiratorne tegobe, srčana oboljenja ili dijabetes).
Prevencija je ključna kada je u pitanju toplotni udar, pa preduzmite sve da biste sprečili ovo ozbiljno stanje.
Prevencija toplotnog udara kod zamoraca
Sprečavanje toplotnog udara kod zamorca će osigurati njihovo dobro zdravlje, posebno tokom vrućih i vlažnih vremenskih uslova.
Čuvajte zamorca na hladnom i zasenjenom mestu, daleko od direktne sunčeve svetlosti. Možete mu obezbediti ventilator ili klima-uređaj za rashlađivanje. U svakom trenutku on mora imati pristup svežoj i čistoj vodi, koju po potrebi treba da zamenite. Zamorcima je potrebna dobra ventilacija da bi udisali svež vazduh i regulisali telesnu temperaturu. Kavez mora biti dobro provetren i ne treba da se nalazi u zatvorenom, zagušljivom prostoru.
Ponudite zamorcu sveže povrće i voće koje je odličan izvor hidratacije. Krastavac, zelena salata i lubenica će im biti sjajne poslastice.
Preterano hranjenje može dovesti do toga da zamorci postanu gojazni i podložniji toplotnom udaru. Pridržavajte se uravnotežene i odgovarajuće ishrane.
Pažljivo pratite ponašanje i okolinu vašeg zamorca, da biste pravovremeno preduzeli potrebne mere. Izbegavajte transport zamorca tokom vrućeg vremena, kako ne bi doživljavao stres.
Prva pomoć i tretman kod toplotnog udara
Premestite zamorca u hladovinu i ponudite hladnu i svežu vodu, komadić svežeg voća ili povrća da biste ga rehidrirali.
Navlažite peškir ili krpu hladnom vodom i postavite na telo životinjice, posebno oko ušiju i stopala. Ovo može pomoći u smanjenju njihove telesne temperature.
Pažljivo pratite ponašanje i telesnu temperaturu zamorca: ako nema poboljšanja, odmah potražite veterinara.
Komplikacije i dugoročni efekti toplotnog udara kod zamoraca
Toplotni udar može ostaviti dugoročne posledice na zamorca ako se ne leči blagovremeno i efikasno.
Neke od komplikacija su: oštećenje organa (jetre, bubrega i srca), problemi sa disanjem, neurološke tegobe (napadi, konfuzija i gubitak svesti), dehidracija, slabljenje imuniteta, infekcije urinarnog trakta, problemi sa bubrezima, pa čak i uginuće.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Sedma specijalizovana izložba belgijskih ovčara u Beogradu
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.