• 0

Vreme čitanja: oko 6 min.

Leming, hrčak ili morsko prase: Vodič za najbolji izbor glodara kućnog ljubimca

Vreme čitanja: oko 6 min.

Želite da nabavite malog mezimca, u “užem krugu” su tri životinjice koje se najčešče nabavljaju, ali ste neodlučni koja od njih je najbolja za dom

  • 0
Mali glodari kućni ljubimci Foto: Pixabay

Morsko prase protiv hrčka ili će vaš izbor ipak biti najmanji od svih - leming?

Odlučili ste da nabavite malog kućnog ljubimca.

U pogledu nege, druženja i ostalih obaveza, niste mogli da izaberete psa ili mačku, ali je neko malo biće ipak “u igri”. U slučaju da imate decu, to je još jedan od razloga da nabavite baš malu životinju koja ne mora da ide u šetnju i nije joj neophodno češljanje ili kupanje.

Za mačku ili psa potreban je određen komoditet, dok mali leming, hrčak, degu, morsko prase i drugi glodari, zajedno sa kavezom, ne zauzimaju previše mesta.

Odlučili ste da nabavite malog glodara. Ipak, ostaje najbitinije: odluka o izboru vrste.

Suzili ste izbor i na spisku su leming, hrčak i morsko prase.

Čime ćete se voditi prilikom odabira glodara kućnog ljubimca?

Oni ne zauzimaju mnogo prostora i odluka obično “pada” na jednu od najčešće držanih malih životinja: leminga (koji je sličan hrčku ali je manji), hrčka i morsko prase. Svaka životinjica ima svoje prednosti i nedostatke u zavisnosti od vaših potreba i raspoloživog vremena. Iako svi mogu biti dobri kućni ljubimci, treba da odaberete onog koji će vama ili porodici biti najbolji.

Životni vek, veličina i težina leminga, hrčka i morskog praseta

Mali glodari kućni ljubimci Foto: Pixabay

Buduće vlasnike najviše zanima životni vek ovih životinja u zarobljeništvu, njihova veličina i težina, higijenske navike, ishrana i nega, ali i očekivani zdravstveni problemi.

Leming živi oko dve godine, hrčak do četiri, a životni vek morskog praseta je od 4 do 8 godina.

Najmanji od svih glodara, leming teži oko 30 grama i može da naraste desetak centimetara. Hrčak teži od 30 do oko 200 grama: najmanje vrste su dugačke samo oko 5 cm i teške stotinak grama, dok neki džinovski hrčci teže skoro jedan kilogram i narastu do 35 centimetara. Morsko prase naraste oko 25 cm, a njegova težina ne bi trebalo da prelazi kilogram.

Leming: ponašanje, nega, ishrana, smeštaj, zdravlje

Mali glodari kućni ljubimci Foto: Pixabay

Leming je mala životinja koja se lako čuva i pripitomljava, nema neugodnog mirisa i prijateljski je raspoložen prema ljudima. Dozvoljava da se drži u rukama. Najbolji smeštaj za leminga je terarijum ili kavez. Podloga u terarijumu ili kavezu treba da bude piljevina u kombinaciji sa senom. U kavez im možete staviti i cepkane papirne maramice od kojih rado prave gnezdo. U osnovi oni su noćne životinjice ali su aktivni i preko dana dva do 4 sata.

Nemaju mnogo zdravstvenih problema, ali žive samo dve godine. Hrane se mešavinom semenki odnosno komercijalnom hranom, lisnatim povrćem i travom, odnosno sitno seckanom lucerkom, kupusom, keljom, brokolijijem i spanaćem, uz dodatak sena.

Nemojte im davati voće! Leminzi su netolerantni na šećer. U suprotnom mogu dobiti dijabetes i za kratko vreme uginuti.

Obezbedite im mnogo vode. Smestite ih u terarijum od najmanje 60 litara. Ovo je važno, jer im je potrebno mnogo prostora da se kreću i ostanu zdravi.

U terarijumu ili kavezu podloga mora biti dovoljno duboka, kombinacija piljevine i sena. Ako primetite da su strugotine ili seno vlažni, odmah ih promenite.

Leminzi ne smeju biti na direktnom suncu. Ovo je važno, jer su navikli na niže arktičke temperature. Idealna temperatura za leminge je između 13 i 24 stepena Celzijusa.

Leming voli da se provlači kroz cevi koje mu treba postaviti u kavezu. Umesto njih, ili uz njih, možete nstaviti i točak za trčanje.

Potrebno im je i nešto za trošenje zuba, inače mogu da postanu destruktivni i imati probleme sa zubima. Obezbedite im vrbove grančice, štapiće, komercijalne proizvode za žvakanje...

Možete držati nekoliko leminga istog pola zajedno, od tri do osam jedinki. Ne držite više od jednog mužjaka ako imate dve ili više ženki.

U suprotnom ćete imati brdo bebica za kratko vreme! Ovi glodari počinju da se razmnožavaju već u roku od mesec dana od rođenja. Tokom života, svaka ženka može da proizvede 8 legala od po 6 i više mladunaca. Period graviditeta je oko 20 dana.

Antibakterijskim sredstvima perite kavez ili terarijum leminga, najmanje jedanput nedeljno. redovne kontrole kod veterinara su poželjne na šset meseci.

Hrčak: ponašanje, nega, ishrana, smeštaj, zdravlje

Mali glodari kućni ljubimci Foto: Pixabay

Hrčak je noćna životinja i veseo je i aktivan do jutra, dok je danju budan. Dobar je ljubimac za decu, jer se o njemu lakše brine, ali odrasli moraju nadgledati igru. Prijateljski je raspoložen prema ljudima, ali ponekad može da gricne. Može da živi u paru, ali je češće usamljen. Zahtevaju svakodnevnu interakciju kako bi bili pitomi i voljni da se s njima rukuje.

Pojavljuje se u više boja, uključujući crnu, sivu, medu, belu, braon, žutu, crvenu ili kombinaciju. Nemaju neprijatnog mirisa. Slabo se oglašavaju ili uopšte ne proizvode zvuke, osim kad "vrte točak". Kavez hrčka mora se čistiti jednom ili dva puta nedeljno. Hrčci su svaštojedi i imaju raznovrsnu ishranu: brikete, sveže povrće, seno i insekte.

Mali glodari kućni ljubimci Foto: Pixabay

Hrčci mogu da budu prenosioci zoonoza, kao što je salmonela. Ne treba ih držati u domovima sa ljudima sa nedostatkom imunog sistema. Skloni su bakterijskim bolestima, dijareji (mokri rep) i potrebne su im redovne kontrole kod veterinara.

Hrčci su podložni zdravstvenim problemima koji mogu biti skupi i neizlečivi. Iako je hrčak manja finansijska obaveza u pogledu hrane i nege, skloniji je bolestima, tako da ćete potrošiti više na negu veterinara.

Ima kraći životni vek, pa opraštanje od njega može biti teško za vas i vašu decu nakon tako kratkog zajedničkog vremena.

Ako živite na Havajima, nelegalno je da držite hrčka kao kućnog ljubimca!

Morsko prase: ponašanje, nega, ishrana, smeštaj, zdravlje

Mali glodari kućni ljubimci Foto: Pixabay

Morsko prase živi od četiri do osam godina. Neki čak i žive duže, u zavisnosti od rase i koliko o njima brinete. Oni su zdravi kućni ljubimci i nemaju veće zdravstvene probleme ako pazite na njihovu ishranu i higijenu. Prave različite zvuke, u vidu škripanja, škrgutanja, cičanja... laki su za negu i držanje, a vole da se druže sa vlasnikom. Poželjno je da uvek budu u paru sa drugim zamorcima, pa čak i drugim životinjama. U Švajcarskoj je zakonom zabranjeno držati samo jedno morsko prase u kavezu.

Kavez morskog praseta se čisti nekoliko puta nedeljno. Potreban mu je veći prostor da bi bio zadovoljan. Može se držati u zatvorenom ili na otvorenom, ako je klima odgovarajuća.  

Društven je i dobroćudan kao kućni ljubimac. Može da ujeda ako je uplašen. Ako odlučite da imate samo jedno morsko prase, morate svakodnevno da komunicirate sa njim i da mu obezbedite mnogo zabave kad niste u domu.

Alergije na krzno morskog praseta su veoma česte u poređenju sa hrčkom, tako da ove životinje nisu dobar izbor ako patite od alergija.

Morski prasići mogu biti veoma neuredni, tako da ćete morati da planirate da gotovo svakodnevno čistite njihov životni prostor.

Potrebna im je dnevna ishrana koja uključuje brikete i seno. Morate im svakodnevno davati vodu i sveže povrće bogato vitaminom C, jer njihova tela ne proizvode ovaj vitamin. Ponekad jedu i svoj izmet! To se zove koprofagija, a jedenje cekotropa je potpuno normalno ponašanje ovih glodara.

Morsko prase nema česte zdravstvene probleme, ali treba paziti da ne dobije dijareju ili parazite.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari